Anasayfa EKONOMİ JP Morgan: Dış borç ekonomide küçülme riski yaratıyor

JP Morgan: Dış borç ekonomide küçülme riski yaratıyor

TL’deki değer kaybı uluslararası finans piyasalarında kaygıyla karşılanıyor. ABD’li yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’nin ödemesi gereken dış borçlar nedeniyle ekonomide küçülme yaşanabileceği tahmininde bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’deki 18 banka ve 2 finans kuruluşunun notunu indirmesinin ardından Türk Lirası’nın (TL) değer kaybı Çarşamba günü de devam etti. Güne 6,33 seviyesinde başlayan dolar kuru, gün içinde yükselerek akşam saatlerinde serbest piyasada 6,44 TL civarında işlem gördü. Sabah saatlerinde 7,44’den işlem gören euro da akşam saatlerinde 7,52 seviyesine ulaştı. Türk Lirası, ABD Dolar’ı karşısında bu yılın başından beri yaklaşık yüzde 40 değer kaybetti.


JP Morgan: Dış borç ekonomide küçülme riski yaratıyor

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Türk Lirası’ndaki bu düşüş finans çevrelerinde kaygıyla karşılanıyor. ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’nin Temmuz 2019’a kadar ödemesi gereken toplam dış borcunun yaklaşık 179 milyar dolar olduğu tahmininde bulundu. JP Morgan tarafından yayınlanan bilgi notunda, bu miktarın Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık dörtte birine karşılık geldiği ve bu durumun ekonomide ciddi bir küçülme riski yarattığı ifade edildi.

JP Morgan’ın notunda, söz konusu toplam borcun yaklaşık 146 milyarının bankalar başta olmak üzere özel sektöre ait olduğu kaydedildi. Notta, Türk hükümetinin 4 milyar 300 milyon euro geri ödemesi bulunduğu belirtilerek, geriye kalan borcun kamu sektörüne ait olduğu tahmini yer aldı.

Bunun yanı sıra notta, Türkiye’nin dış borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının, 2001-2002 yıllarında yaşanan mali krizin öncesindeki rekor düzeye yaklaştığına dikkat çekildi. “Gelecek 12 ayda finansman ihtiyacının büyüyeceği ve piyasalara erişimin sıkıntılı hale geleceği” ifade edildi.

Moody’s bankaların notunu indirmişti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Türkiye’de riskin arttığı gerekçesiyle ülkede faaliyet gösteren 20 banka ve finans kuruluşunun notunu indirmişti. 14 bankanın notunu dört basamak indiren Moody’s aralarında Denizbank ve İş Bankası’nın da bulunduğu kuruluşların notunu iki basamak aşağıya çekmişti.

Bakan Albayrak: Risk yok

Türk Lirası’nın değer kaybetmesi karşısında uluslararası yatırımcıların ve finans çevrelerinin duyduğu kaygıya rağmen, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019’da ekonomiye ilişkin risk göremediklerini ifade etti. Fransa ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Albayrak, “Türkiye’nin ekonomisi ve finansal sistemiyle ilgili büyük bir risk görmüyoruz” dedi. Türkiye’de kamu borçluluğu ile hane halkı borçluluk oranının dünyanın diğer ülkeleri ile karşılaştırıldığında düşük olduğuna dikkat çeken Albayrak, finansal sistemin de güçlü olduğunu ifade etti.

SON HABERLER

Kader değil cinayet!

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı Gelik Beldesi'nde kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte...

Ankapark’ta can pazarı!

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, kenti çok büyük zararlara uğratarak...

Gana’da iki otobüs çarpıştı: En az 50 ölü

Gana’da iki otobüs çarpıştı. Çarpışma sonucu yangın çıktı. 50’den fazla kişinin hayatını...

IMF sözcüsünden Türkiye’ye uyarı

IMF Sözcüsü Gerry Rice, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Türk ekonomisinde...

AB: İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz

Avrupa Birliği, İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımadığını açıkladı. Açıklamada, birliğin ABD...

Güçbirliği işçileri: Kıdem tazminatı hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz

İzmir Tire Organize Bölgesi’nde kurulu Güçbirliği Holdinge bağlı iplik üretim fabrikası işçileri...

“Türkiye, dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi”

İzmir Ekonomi Üniversitesi(İEÜ) Sinema ve Medya Kulübü ve Ege Üniversitesi’nden Ege Öğrenci...

“Adayın konuşması sırasında polis gelip ‘Dışarıya yayın yapmayın’ uyarısı yaptı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Eşit olmayan, adil...

Mehmet Ağar’dan Cumhur İttifakı’na destek çağrısı

Eski İçişleri Bakanı ve faili meçhuller döneminin Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, "Türkiye'nin...

Antep Nurdağı’nda deprem

Antep'in Nurdağı ilçesinde Richter ölçeğine göre 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.