Anasayfa ARŞİV Kabaramazsın kel Fatma!

Kabaramazsın kel Fatma!

En son Batman’ da haklarını istemeye kalkan işçilere ‘nankörlük etmeyin’ heyheylenmesi de tanıtlıyor sevilerek değil korkutarak iktidar olduğunu. Ancak uysal olanların ‘gazabından’ korunabildiği biri o. ‘Ananı da al git’ kamusal alana taşan ilk vukuatıydı, ama yakın çevresi daha öncesine dayandığının tanığıydı hiddetinin. En çok örselenenlerden birinin Bilal olduğu o ‘sıfırlama’ konuşmalarındaki şaşkınlığından anlaşılıyor.

Kibir,  ancak mutlak itaat altında kendisini rahat hissedebilen kof özgüvendir. Otoritesine en küçük bir tehdit bile kibirlinin derinlerde yatan korku cininin karanlığından uyanmasına neden olur. Öfke, paniğindendir; yakalanma, düşürülme, boyun eğdirememe kaygısından kaynaklanır.

2010 yılına kadar korku cinini uyandırmamak için hep temkinli giden kibir, referandumdan sonra gemi azıya almıştı. Artık onu durdurabilecek hiçbir gücün kalmadığına o denli inanmıştı ki, hakikaten istediğini asıp, istediğini kesebileceğini sandı. Bu tıynettekilerin en büyük fantezileri kadiri mutlaklık olduğundan kaçınılmazdı da bir bakıma. Ama kibir Gezi duvarına tosladı.

Zamanı gelince sırtından atmayı planladığı Cemaat, ilk hamleyi yapınca da pabucun pahalı olduğunu gördü. O zamandan beri zaferi olmayacak bir Amok koşusuna çıkmış durumda. İçten içe bütün çabasının aslında sonu geciktirmekten başka işe yaramayacağını hissetmesi onu daha da kontrolsüz hale getiriyor.

İç dinamikler, dış dinamikler, ekonomik durum, toplumsal tarihsel süreçlerin nihai belirleyiciliği dışında olup bitenin insan boyutu böyle. Tabii ki tekil insanın olmakta olanın olması üzerine etkisi yüzeysel, hatta ihmal bile edilebilir. Bu yüzden toplumsal muhalefeti sadece ‘tarihi artık komedi sanmayan, ama kendi öz komedisini tarih sanan…’ kişiyle sınırlamak hatalı olur.

Yine de zulmü altında boyun eğmek zorunda kalan geniş yığınları korkularından özgürleştirmek de zorunlu ve yararlı olacaktır. En etkili yol kibirli olanın korkutamadığını göstermekten geçiyor. Elindeki neredeyse tek silahı olan zorbalığının bir işe yaramadığını gördükçe artan zulmü sadece kendi korkusunu büyütmeye yarayacak. Zulmü kadar korkak çünkü.

Bizi sürekli ‘elimizdekileri kaybetmekle’ tehdit edeni, elimizdekilere sandığı değeri vermediğimizi görmek şaşkına çevirir. Tıpkı birkaç çapulcu diye aşağılamaya kalktığında ‘ne var çapulcuyuz işte’, deyip binlerce çapulcu olmak gibi. Tıpkı Diyarbakır ve Batman Belediye Başkanlarının makamını takmamaları gibi. Kendini saydıramadığına tanık oldukça kadiri mutlaklığı gülünçleşip, karikatürleşecektir. Eskiden mahalle aralarında erkek hindiyi çembere alıp, Kabaramazsın kel Fatma diye tempo tutan çocukların eğlencesine çevirdikçe, çığırından çıkması kaçınılmaz.

Haziran çocukları, tıpkı o mahalle çocukları gibi etrafını sarmış, tiye alıyorlar ya tam hedeften vuruyorlar. Bu eski mahalle oyununun sözlerini ‘Başkan olamayacaksın’ diye güncellemek işe eğlence de katacaktı ki, Selahattin Demirtaş’ ın yaptığı da buydu.

Sokaklarda, kürsülerde, salonlarda afili afili gezen, afra tafrasından geçilmeyen kof kabadayı, korkutamadığını, sindiremediğini gördükçe daha da korkacak. Kimsenin kendisi gibi olamayacağıyla övünürken, kimsenin kendisi gibi olmaya tenezzül bile etmediğini fark ettikçe süngüleri düşecek. Kabadayının, kofluğunu açığa çıkarmak için kör cesarete ihtiyaç yok. Umursamazsanız, korkusu kendisine döner.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

Sonraki haber