Kadıköy'de duvarlar sanatla renklendi
26.06.2018 12:58 KÜLTÜR SANAT

Kadıköy Yeldeğirmeni'nde bazı eski apartmanların dış cephe duvarlarını boyayarak sanatsal çalışmaların yapıldığı festival 4 sanatçının katılımıyla gerçekleştiriliyor. Binalarda boyalamalar sırasında vinçler de kullanılıyor.

Bu sene 7'ncisi gerçekleştirilen festivalin birinci bölümü için Sırbistan'dan gelen sanatçı Artez, Osmanağa Mahallesi'nde; Brezilya'dan gelen sanatçı Arlin, Rasimpaşa Mahallesi'nde çalışmalarına başladı.

kadikoy-de-duvarlar-sanatla-renklendi-479512-1.
Festivalin 2 Temmuz'da başlayacak ikinci bölümünde ise Hırvatistan'dan gelen Lonac ve Türkiye'den katılan Omeria, Rasimpaşa Mahallesi'nde çalışmalarını sürdürecek. Yaptıkları boyamalara mahallelilerin ilgisinin yoğun olduğunu söyleyen Artez, "Bu beni sanatçı olarak iyi hissettiriyor. Boyamamı yaparken böylesi destek almak bana çok iyi geliyor" dedi. Arlin ise "Mekanı ve topluluğu değiştiriyoruz. Burada yaşayan insanlar için çocuklarıyla birlikte bu duvarları görmek çok ilgi çekici ve havalı" şeklinde konuştu.kadikoy-de-duvarlar-sanatla-renklendi-479511-1.

Sanatın Kadıköy'ün sakinliğini koruyup güçlendirdiğini belirten Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu “Dünyanın her tarafından gelen mural sanatçıları ile Kadıköy uluslararası bir yer oldu ve New York'taki bir yarışmada ilk 20 arasına girdi" diye devam etti.

İlk olarak 2012 yılında Yeldeğirmeni’nde başlayan Mural İstanbul Festivali’ne şimdiye kadar yerli yabancı birçok sanatçı katıldı. Boş bina cephelerine yapılan resimlerle Kadıköy’ün pek çok sokağı açık hava sergi salonuna dönüştü ve bugüne kadar 36 sanatçı toplam 32 duvarı özgün çalışmalarıyla renklendirdi.

Festivalin bu seneki programı şöyle:

20 – 28 Haziran 2018

Brezilya’dan Arlin – Rasimpaşa Mahallesi, Mühendis Sarı Ali Sokak, No: 24, Kadıköy

Sırbistan’dan Artez – Osmanağa Mahallesi, Tulumbacı Asım Sokak, No: 6 Kadıköy

2 Temmuz – 9 Temmuz 2018

Hırvatistan’dan Lonac – Rasimpaşa Mahallesi, Kırmızıkuşak Sokak, No: 17 Kadıköy

Türkiye’den Omeria – Rasimpaşa Mahallesi, Ayrılıkçeşme Sokak, No: 56 Kadıköy