-Reklam-
Anasayfa YAŞAM Kadıköy Sahaf Festivali kitapseverleri buluşturdu: Sahaflık başka türlü bir çaba gerektiriyor

Kadıköy Sahaf Festivali kitapseverleri buluşturdu: Sahaflık başka türlü bir çaba gerektiriyor

Melis Günden

İstanbul’da Kadıköy Sahaf Festivali 9 Haziran’da Kadıköy Ali Suavi Sokak’ta başladı. Beyoğlu Sahaflar Derneği ile Kadıköy Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen festival 17 Haziran’a kadar devam edecek. Ziyaretçiler festival boyunca sahafları ziyaret edebildiği gibi çeşitli söyleşi ve sergilere de katılabilecek. Beyoğlu Sahaflar Derneği Başkanı ve festivaldeki 42 sahaftan biri olan Hermes Sahaf’ın sahibi Ümit Nar, festivalden memnun kaldığını ve bu gibi festivallerin önemli olduğunu söyledi.


“Bir sahaf, korsan kitaba asla bulaşmaz”
10 yıldır bu işi yapan Nar, korsancıların kitapçı gibi algılanması sorununa karşın dertlerini dile getirmenin önemini belirtiyor ve sahaflığın iki anlamı olduğuna dikkat çekiyor; “Sahaflığın ne olduğu insanlar tarafından farklı algılanıyor. Bazı insanlar bunu sadece ticari amaçla da yapıyor. Bir kırtasiyenin camında görmüştüm ‘ikinci el sahaf kitapları geldi’ yazıyordu ama sahaflık dediğimiz mesele bu değil. Bu festivallerin amaçlarından bir tanesi de esasen ne yaptığımızı ve ne yapmadığımızı anlatmak. Örneğin bir sahaf, kötü çeviri kitap satmamaya çalışır. Korsan kitaba asla bulaşmaz. Hemen hemen hepimiz iyi okuyan insanlar olduğumuz için gelenlere kitap tavsiyelerinde bulunuruz. Araştırmacılara, akademik kariyer yapanlara, herhangi bir konuya meraklı olan insanlara yardımcı olan yol yordam gösteren insanız biz esasında. Olmamız gereken de bu.”

“Sahaflık, kitaba bulaşıklık”
Nar, yaşadığımız çağ ile birlikte kitabın da anlamının değiştiğini vurgulayan, hızlı tüketilecek kitaplara ilginin olduğunu söylüyor; “Pop çağında yaşıyoruz ve Theodor W. Adorno’nun kültür endüstrisi dediği şey meseleyi sarıp sarmalıyor. Dizüstü edebiyatı denen bir şey çıktı. “Bestseller” denen kavram aldı başını gitti. Parlak, enteresan kaplı kitap, satın alınması için yeterli hale geldi. Buna karşın biz de edebiyatın iyilerine sarılmak zorunda kalıyoruz. Hızlı tüketim dediğimiz hikâye kitaba da sirayet ediyor. Kolay, basit, çekirdek çitler gibi okunacak kitapları insanlar tercih ediyorlar. Aynı zamanda burada 18- 30 yaş arası gençlerin katılımı fazla. Kadınların daha çok okuduğunu ve önerilere açık olduğunu da görebiliyorum.”

Nar’a göre internet başa çıkılır bir mecra değil. Diğer yandan kitaba ilginin devam edeceği düşüncesi ile de umutlu; “Festivallerin bir iyi yanı da internetin bu alan daraltmasından kurtulmak ve insanlara bire bir ulaşabilmek. Bu şekilde bizim de kitaba bulaşıklığımız devam ediyor. İnsan kitap ile ilgili bir şey yapmaya devam etmek istiyor. Öyle ya da böyle…”

***

Popüler olanı okumak

Orta sınıf öğrencisi olduğu sıralarda Teksas Tommiks kiralarken evlerine gelen iki bine yakın kitap ile kendini kitapların içinde bulduğunu söylüyor Müteferrika Sahaf’ın sahibi Lütfü Seymen; “O yaz tatili denize girmedim. Sonra o merak beni buralara kadar getirdi.” Türkiye’deki okur kitlesi üzerine konuşurken asıl sorunun, Türkiye’de nitelikli okur var mı, şeklinde sorulması gerektiğini söylüyor. Popüler olanları okumak okurluktan mı diye ekliyor Seymen; “Popüler edebiyatın peşinde olmak başka bir şey, okur olmak başka bir şey. Okur demek, okumayı gündelik hayatının içinde sürekli hale getirebilen demektir. Diş fırçalamak gibi, yemek yemek gibi, uyumak gibi.”

Diğer yandan sahaflık ile ikinci el kitapçılığın farklı kavramlar olduğunu vurgulayan Seymen, internet üzerinden yapılan satışlarda bu iki kavram ile de karşılaşılabilir, diyor;

“Sahaflık başka türlü bir bilgiyi, çabayı gerektiriyor. Satacağın kitabı elbette meta olarak görüyorsun ama satacağın kitabın içinde ne olacağını bilmezsen onu soran, arayan müşteriye cevap vermekte zorluk çekersin. Bir yandan da e- kitap problemi var ama Umberto Eco bu soruna sorusu ile ışık tutuyor; ‘Elektrikler kesildiğinde ne yapacaksınız’. Dolayısı ile kitap hayatını hep sürdürecektir.”


- Reklam -

SON HABERLER

Meslek liseleri sermayeye devredilemez

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)...

Kardeş okullar Arguvan’da buluştu

"Kardeş Okul" projesinin ikinci buluşması, 18-21 Nisan tarihleri arasında Bursa Feriha Uyar...

Amazon kadınlarının izinde

Giresun Maraton Kulübü tarafından beşincisi düzenlenecek olan ‘Runkerasus Giresun Yarı Maratonu’ pazar...

İBB Başkanı İmamoğlu: Yönetim felsefemde azınlık kavramı yok

İtalya'da yayımlanan La Stampa gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile...

Metrobüste kadına cinsel saldırıda bulunan kişi gözaltına alındı

İstanbul'da, metrobüste cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın, tacizcisini ifşa etti. Kadının çektiği...

“Gıda egemenliği ve güvenliği Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında bir holdinge teslim edildi”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, hükümetin, "gıda egemenliği ve güvenliğinin Tarımda Milli...

Bahçeli, dağda uluyan MHP’linin arkasında: Siz de ulurdunuz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Tanrı Dağı’na giderek ‘uluyan’ Ordu Milletvekili...

“Red Light Kışı” NoAct Sahne’de izleyicilerle buluşacak

Amerikalı yazar Adam Rapp’in yazdığı “Red Light Kışı” isimli oyun 26-27 Nisan'da...

“Cinsel taciz”den ceza almasına rağmen derslere giriyor

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Ana...

Demirtaş: ‘Tweet attı’ diye hukuk profesörünü tutuklayan yargı, linç girişiminde bulunanı serbest bırakıyor

4 Kasım 2016'dan beri Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan eski HDP Eş...

Sonraki haber