Anasayfa KÜLTÜR SANAT Kadıköy Tiyatroları Platformu: Bir hayalden dünya yaratanlara…

Kadıköy Tiyatroları Platformu: Bir hayalden dünya yaratanlara…

ZEYNEP KURAY

Kadıköy Tiyatroları Platformu, 27 Mart Dünya Tiyatrol Günü dolayısıyla Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi önünden Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyüş düzenledi. Bando eşliğinde Bahriye caddesini renklendiren tiyatrocular, “Umudun, barışın sesinin kısılmaya çalışıldığı bu zamanlarda, yaşasın bir hayalden bir dünya yaratanların çılgınlığına” dedi.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolasıyla Kadıköy Tiyatroları Platformu öncülüğünde Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi önünden Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyüş düzenlendi. Orhan Aydın, Metin Coşkun gibi çok sayıda tiyatrocu ve tiyatro severlerin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşe, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi. Yürüyüşte, “ Yaşasın 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, bir hayalden bir dünya kuranların günü kutlu olsun” yazılı pankart ile “ Karanlığa inat yaşasın tiyatro” dövizleri yanı sıra yaşamını yitirmiş tiyatrocuların resimleri taşındı. Bando eşliğinde yürüyen tiyatrocular Bahriye caddesini adeta festival alanına çevirdi. Bir tiyatrocunun elinde tuttuğu kukla büyük ilgi gördü. “Özgür sanat, özgür tiyatro”, “ Yaşasın tiyatro”, “ Bize her yer tiyatro” sloganlarını atan tiyatrocuların, Gezi Parkı direnişinin sembol sloganı haline gelen “ Sık bakalım” sözlerini değiştirip, “ Gel bakalım, gel bakalım tiyatroya gel bakalım” tezahüratı büyük beğendi topladı.


“BRECHT’TEN LORCA’YA CESARETİ, İNADI, DİRENİŞİ, ANLAMAYI DİNLEYELİM “

Süreyya Operası önüne gelindiğinde Kadıköy Tiyatroları Platformu adına hazırlanan bildiri Tiyatrocu Metin Coşkun tarafından okundu. “ Bugün 27 Mart. Dünya tiyatrolarının kararlığının en güçlü duyulduğu gün: Vardık, varız, var olacağız!” diyerek sözlerine başlayan Coşkun, “ Bugün 27 Mart. Bugün binlerce sahnede milyonlarca göz kendi hayatına tanıklık ediyor. Shakespeare’in kadim cümleleri, Vasıf Öngeren’in sesi hala çelik gibi sağlam. Haldun Taner’i dinleyelim, Bertolt Brecht’i, Lorca’yı: Cesareti, hüznü, inancı, aşkı, inadı, öfkeyi, acıyı, direnişi, anlamayı, kahkahayı…”

“Bugün 27 Mart. Emperyalist devletlerin barbarlığına karşı, tiyatronun insanı savunmasının yeni yaşı. Kutlu olsun insanın kendini, düşlerini,, sanatla savunması” diyen Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bugün 27 Mart. Tiyatro kapılarının polislerce dolaşıldığı, sansürün, yasakların A4 kâğıtlarına resmi mühürlerle yazıldığı; umudun, barışın, bir hayalden bir dünya yaratanların çılgınlığı.”

“HER TÜR DAYATMAYA KARŞI KOYMAK, ÖZGÜN OLMAK GEREKİR!”

Yağan yoğun yağmura aldırmadan sloganlar ve müzikler eşliğinde sahnenin kurulduğu Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyen tiyatrocular akışlarla karşıladı. Bu yıl Yazar, eleştirmen Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu’nun tarafından yazılan geleneksel tiyatro bildirisi tiyatrocu Hasan Pehlivanoğlu tarafından okundu. Tiyatronun mucizeler yaratabileceğini vurgulandığı bildiride, “Peki ama nasıl?” sorusu yöneltilip şöyle devam ediliyor: “Tüketim toplumunun uyuşukluğu içinde donup kalmışsak, tiyatro krizini aşmak için gerekli olan, Dario Fo’nun alaycı sözleriyle, cadı avı mıdır? Tiyatrocuların korkmaları mıdır? Öyleyse baskıcı toplumlarda tiyatronun işi daha mı kolay? Böyle bir ayrım yapılabilir mi? Hayır. Çünkü tüketim de, baskılar da bütün ülkelerde farklı dozlarda yaşanıyor. Eşitsizlik giderek artıyor, demokrasi anlayışı çöküyor, savaşlar ortalığı yıkıp yakıyor, yaşadığımız dünya kıyasıya harap ediliyor.”

Yapılan işe yürekten inanmak gerektiğinin altının çizildiği bildiride, şu noktalara dikkat çekiliyor: “Her tür dayatmaya karşı koyarak özgün olmak, anlamaya çalışmak ve yaşamın bunca kargaşalığı içinde kendi yolunu bulmak gerekiyor. Bu başarılmışsa mutlaka aynı heyecan, aynı duyarlılık izleyici de de uyanacaktır.”

Konuşmanın ardından yapılması planlanan konser yoğun yağış nedeniyle iptal edildi. Etkinlik, “ Özgür sanat, özgür tiyatro” sloganı eşliğinde sona erdi.

kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444154-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444155-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444156-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444157-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444158-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444159-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444160-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444161-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444162-1.kadikoy-tiyatrolari-platformu-bir-hayalden-dunya-yaratanlara-444163-1.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,489AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Borçlunun yakınına SMS atan avukata ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru...

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Kürdistan’ açıklamasının ardından Twitter hesabını kapattı

Trabzon'un Çaykara ilçesinde ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, üzerinde 'Kürdistan' yazılı atkılar ile...

UEFA Fenerbahçe’ye verdiği cezaları açıkladı

UEFA kararını Fenerbahçe’ye iletti. Avrupa kupalarından men cezası yok. Sarı lacivertli kulübe...

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik iddianame kabul edildi: İddianamede neler var?

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik soruşturma sonunda hazırlanan iddianame, İstanbul 30. Ağır...

Davutoğlu’ndan programına son verilen gazetecilerle ilgili açıklama: Susmayacağız

Eski başbakan ve dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisiyle mülakat yaptıkları için RS...

Kosova Başbakanı Haradinay istifa etti

Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay, istifa ettiğini açıkladı.Kosova...

Sonraki haber