-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Kadın cinayetlerine karşı tüm Latin Amerika seferberlikte: Korkmuyoruz yürüyoruz!

Kadın cinayetlerine karşı tüm Latin Amerika seferberlikte: Korkmuyoruz yürüyoruz!

Şubat ayı, Latin Amerika kıtasında kadın cinayetleri ve cinsiyete dayalı suçlara karşı seferberliklere tanık oldu. 1 Şubat’ta Arjantin’de, 2 Şubat’ta Kolombiya’da ve aynı gün Meksika’da binlerce kadın sokaktaydı

Bu ay üç büyük Latin Amerika ülkesi cinsiyete dayalı suçlara karşı kadınların seferberliklerine tanık oldu.1 Şubat’ta Arjantin’de, cinsiyetçi şiddeti ortadan kaldırmak için kamu politikaları talep eden yüzlerce kişi toplandı. 2 Şubat’ta Kolombiya’da, 20 yaşında bir üniversite öğrencisinin cinsel tacize uğrayıp öldürülmesi davasında adalet talep eden binlerce kadın sokaktaydı. Aynı gün, Meksika’da 5.000’den fazla kadın, kadınların ve gençlerin kaçırılma girişimlerine karşı caddeleri doldurdu. 8 Şubat’ta ise Honduras’ta kadınlar sokaklara döküldü. People Dispach’de yer verilen rapora göre Ocak ayında Latin Amerika ve Karayipler’de 282’den fazla kadın cinayeti işlendi.

Arjantin: 27 kadın cinayetine karşı yürüyüş

1 Şubat’ta yüzlerce Arjantinli kadın Ocak ayında kaydedilen 27 kadın cinayeti kınamak için Buenos Aires’te büyük bir gösteri yaptı. #NiUnaMenos/ Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz bayrağı altında, kadınlara ve LGBTİ bireylere yönelik şiddeti protesto etmek için Ulusal Kongre’den Plaza de Mayo’ya yürüdü.

Kolombiya: üniversite öğrencisi öldürüldü

2 Şubat’ta, 20 yaşında bir üniversite öğrencisi olan Katherine Jineth Astaiza Molano’nun cinsel tacize uğrayıp öldürülmesine protesto etmek için gösteri düzenledi. Ailesi, akrabaları, arkadaşları kentin ana caddelerinde yürüdü. Onun için adalet istedi ve soruşturma sürecini hızlandırmasını istedi. Suçluların cezasız kalmaması için sokakları doldurdu.

Honduras: 30’dan fazla kadın cinayeti

Honduras Ulusal Özerk Üniversitesi’ndeki (UNAH) şiddet gözlemevine göre, Ocak ayında Honduras’ta 30’dan fazla kadın öldürüldü. Raporda, çoğunun aile içi ve cinsel şiddete maruz kaldıkları belirtildi. Kadınların yaş aralıkları ağırlıkla 40 ile 70 yaşları arasındaydı ve eşleri veya bir aile üyesi tarafından öldürülmüşlerdi. Raporda ayrıca ülkenin geçen yıl meydana gelen kadın cinayetlerinin yüzde 95’inin hala cezasız kaldığına dikkat çekildi.

Meksika: 5 Binden fazla kadın sokakta

Meksika’da 2 Şubat’ta kadın cinayetlerine, ve gençlerin kaçırma girişimlerine karşı büyük bir miting düzenlendi. Mexico City’deki 5.000’den fazla kadın, kadına yönelik saldırganlık konusunda farkındalığı artırmak ve kadınların hayatını korumak için önlemler almak için şehir merkezine yürüdü. Kadınlar “Kadın Cinayetleri İçin Acil Acil Durum” adını verdikleri eylemlerinde, “Bu bizim hatamız değil! Korkmuyoruz! Yürüyoruz! Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz!” yazılı pankartlar taşıdılar. Birleşmiş Milletler’e göre, Meksika’da her gün dokuz kadın kadın cinayeti yaşanıyor ve on kişiden altısı toplu taşımada tacize maruz bırakılıyor. Ulusal Kamu Güvenliği Sistemi Genel Sekreterliği verilerine göre, Meksika’da 2018’de toplam 861 kadın cinayeti kaydedildi.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber