Anasayfa ÖZEL Kadın düşmanı taslak

Kadın düşmanı taslak

Süresiz nafakaya sınır getirme çalışmaları uzun süredir devam ederken, nafaka çalıştayından çıkan taslak belli oldu. Hazırlanan taslağa göre nafaka, evlilik süresine göre belirlenecek. Kadınlar, kadın düşmanı politikalarla sürmemesi gereken evliliklerin devam edeceğini kaydetti

AKP’nin boşanmalarda eşlerin mağduriyetine karşı ödenen süresiz nafakaya sınır getirme tartışmaları uzun süredir devam ediyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği nafaka çalıştayından çıkan taslak belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu kurucularından Mesut Arabul, bir araya geldi. Arabul, görüşmede Selçuk’un çalıştaydan çıkan sonucu savunduğunu kaydetti. Çalıştayda, kısa süreli evliliklerde en az iki yıl, uzun süreli evliliklerde ise, nafakanın evlilik süresine göre belirlenmesi (evlilik 10 yılsa 10 yıl boyunca nafaka) sonucunun benimsendiği belirtildi.

İlginizi çekebilir:  İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Genel Başkanı Canan Güllü ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Üyesi CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, çalıştaydan çıkan sonucu BirGün’e değerlendirdi.

Kadını eve kapatma politikası

Canan Güllü, hükümetin kadına yönelik politikalarının ‘kadını eve kapatma politikası’ olduğunu aktardı. Nafaka ödeyenlerin mağdur olduğuna dair bir araştırma olmadığını kaydeden Güllü, “Kaç kişi mağdur, ne kadar süredir evlilik devam etti vb. araştırmalar bulunmuyor. Belki arıza vardır ama arıza nerede bunu bulmak gerekir. Bu sorunun çözümü, yasayı değiştirmek değil” dedi.

Asıl hedefin medeni kanunla ilgili yeniden yapılandırma olduğunu aktaran Güllü, nafaka konusunun kadına şiddeti meşru hale getireceğinin altını çizdi. Uzlaşma, arabuluculuk ve kürtaj yasağıyla kadını savunan politikaların olmadığı bir ülkede yaşadığımızı dile getiren Güllü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nafaka konusunun gündemde olması; kadını şiddeti evinde çekmesine, mahkemelere gidip boşanma talebinde bulunmamasına neden olur. Bu, kadının elindeki yasal hakları tırpanlanmaya girer. Kadının gelirinin olmayışı ve kadını ‘30’undan sonra boşanırsan ortada kalırsın’ düşüncesine sokmak istiyorlar.”

Sürmemesi gereken evlilikler devam eder

Gamze Taşçıer, nafakanın sadece kadını koruyan bir şey olmadığını kaydederek, “Her iki cinsten kim ihtiyaç sahibiyse yoksulluk durumuna düşmesini engellemek için koruyucu bir tedbir olarak nafaka verilir” dedi. Nafakanın kaldırılmasıyla istenmeyen evliliklerin önünün açılabileceğini söyleyen Taşçıer,

“Şiddete uğrayan kadın boşandıktan sonra yoksulluk durumuna düşmemek için, sürdürmemesi gereken hayatı sürdürmek zorunda kalabilir. Nafaka ödeyerek mağdur olduğunu söyleyenlerin savunduğu şey, kadının haksız yere nafaka alması. Hâlbuki haksız yere değil. Bunun ödenme koşulları var. Kadının iş bulma ve evlenme durumunda kesilen bir şey. Kadının korunması için olması gereken bir şey” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,126AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Öcalan’dan açlık grevi yapanlara çağrı: Eyleminizin sona ermesini bekliyorum

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları, 22 Mayıs'ta İmralı'da yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklama...

Kalkınma tarımla başlayacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un, Menemen’de...

Hepimizin mesele ettiği şeyler…

MEHMET ÖZÇATALOĞLU‘Bilinmeyen Sular’ ile dikkatleri bir kere...

Huawei kendi işletim sistemini ne zaman çıkartacak?

Huawei CEO’su Richard Yu, Huawei’nin kendi işletim sisteminin sonbahara kadar akıllı telefonlar...

Bir gün gelecek ve…

CGI teknolojisini belki aranızda duyanlar olmuştur. En basit tanımıyla bilgisayar ortamında geliştirilen...

Peru’da 7.5 büyüklüğünde deprem

Peru'ya bağlı Moyobamba kasabasının 180 kilometre doğusunda deprem meydana geldi.

Her 4 gençten 1’i işsiz çalışanlar ise yoksul

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, son günlerde bunalımlar ve intiharlara varan genç...

Bağlar Belediyesi mahkeme kararını tanımıyor

“Yalar” olan soyadını Beyoğlu olarak değiştiren seçimde 2. olan ama YSK'nin mazbata...

Asgari ücret yılbaşından beri 40 avro eridi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yükselen döviz kurları nedeniyle eriyen ücretleri...

Yetmiş7: 7 okuma parçası

Edebiyat1- Şiiri dua gibi okurum, hep okurum,...

Sonraki haber