Kadın eli değerse…

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın beldesinde kadınlar kolları sıvadı. Eve hapsedilmeyi reddeden Bahadınlı kadınlar, hem aile ekonomisine katkı sunuyorlar hem de bir kültürü yaşatıyorlar. Yaklaşık dokuz ay önce kurulan Bahadın Kadıneli Derneği, beldede yaşayan kadınları hayatına şimdiden değmeyi başardı.


Dernek bünyesinde bir araya gelen kadınlar yöresel ürünlerin üretimi, tanıtımı ve pazarlaması faaliyetlerini bütün güçleri ile sürdürüyor. Bir başka hedef ise kaybolmaya yüz tutmuş erişte, tandır, gırcı mantı, şakırdaklı, omaç, düğaşı, gönül çöreği gibi yöresel ürünlerin tekrar üretimini ve nesillere aktarımını sağlamak.

Hem ülke genelinde hem de uluslararası alanda adlarını duyurmaya çalışan dernek ile ilgili Bahadın Kadıneli Derneği Başkanı Serpil Atakul Çıtak, yola çıkış hikayelerini, neler yaptıklarını ve hedeflerini BirGün’e anlattı. Çıtak, “Köyde yaşayan kadınların bir araya gelmesini sağlamanın yolu onların en iyi bildikleri işlerden başlamaktı. Bizde unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerin yeniden üretimi ile yola çıktık” dedi.

Öncelikli hedef ekonomik özgürlük
Hemen hemen her evde tandır olmasına karşın kadınların yufkayı Sorgun’dan almaya başlamış olmasının ve daha önce tüketilen yöresel ürünlerin yapılmamaya başlamasının derneğin kuruluş sürecinde önemli bir rol üstlendiğini belirten Çıtak, şunları anlattı:

“Yöresel değerlerin tekrar üretilmesi, bu ürünlerin yeni nesillere aktarımı, birlik, dayanışmanın yanı sıra kadınların sosyal ve ekonomik olarak özgürleşmesi en önemli hedeflerimiz arasında yer aldı. Bahadınlı kadınlar ülkenin ve dünyanın çeşitli illerine dağılmış şekilde yaşadığından bir bütün kadınları dernek çatısı altında toplamaya çalışıyoruz. İlk süreçte hedefimiz bin üyeydi, şimdiden 220 üyemiz var. Yeni üyeler edinmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her kadının bu dernek çatısı altında öğrenebileceği, paylaşabileceği ortak paydalar olduğunu düşünüyoruz. Kadınlar olarak özgürleşmek için elimizden gelenin fazlasını yapmak için her güne daha büyük bir umutla uyanıyoruz.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,158BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,137TakipçiTakip Et
7,962AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL