Anasayfa BİRGÜN PAZAR Kadın inadımız tuttu

Kadın inadımız tuttu

Sadece sendikalı olmak için iş yerlerinde daha iyi şartlara sahip olmak için değil erkeklerle eşit şartlara sahip olmak için hayatın her yönünü paylaşabilmek için de mücadele veriyoruz

BirGün PAZAR

Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan SİBAŞ ve TÜVTÜRK işçisi kadınlar yaşadıkları zorlukları, direnişlerini, biraradalıklarını, dayanışmalarını BirGün Pazar’a anlattı. Ülkenin dört bir yanında devam eden direnişler umut ve özgürlük rüzgârları estirmeye devam ediyor.

• Halime Ulutaş- SİBAŞ işçisi

Direnişte biz kadınlar olarak çok daha azimliyiz çok daha ön plandayız ve çok kararlıyız. Erkekler geliyorlar yanımızda duruyorlar ama birçok şeyi biz yapıyoruz direniş için. Bütün hazırlıkları biz yapıyoruz bir yerlere gidilecekse veya konuşma yapılacaksa biz anlatıyoruz. Bütün her şey yine her yerde olduğu gibi kadınların omuzlarında yükseliyor. Çünkü kadınlar yaptıkları her şeyi özenerek yapıyorlar. Bir işe başladıkları zaman bitirmeden bırakmıyorlar kadın inadı dedikleri de bu. Bizim de kadın inadımız tuttu.

Ben bekârım evli değilim ama yine de direnişe giderken ailemle savaş içerisindeyim. Kadınlara yönelik siz oturun oturduğunuz yerde anlayışı var. Kendimizi kanıtlamaya çalışıyoruz. Biz de bir şeyler yapabilir hatta daha çok şey yapabiliriz. Hem direniş alanında hem evde savaşıyoruz. Patronlarla savaşıyoruz insanlarla erkeklerle savaşıyoruz. Biz kendimizi her alanda olduğu gibi direniş alanında da kanıtlamaya çalışıyoruz. Baskı sömürü olmasın istiyoruz üstümüzde. Onları da engellemeye çalışıyoruz. Bize her yönden eşit davranmaları için mücadele ediyoruz. Sadece sendikalı olmak için iş yerlerinde daha iyi şartlara sahip olmak için değil erkeklerle eşit şartlara sahip olmak için hayatın her yönünü paylaşabilmek için de mücadele veriyoruz. Eşit çalışıyorsak onlar da aynı şekilde eve geldiğimizde bize yardım etsin istiyoruz. Kadın-erkek eşitliğinin de düzenlemesini istiyoruz.

Ne olursa olsun kadın inadımız tuttu sendikamızla birlikte kadın işçiler olarak kendi haklarımızı alacağız sendikalı olarak işçi olarak kendi hakkımızı alacağız. Patronların bizim emeğimizi ekmeğimizi sömürmelerine izin vermeyeceğiz. Biz bilinçlendiysek diğer işçileri de bilinçlendireceğiz. Onlara örnekler yaratacağız. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için mücadele edeceğiz.

• Dilek Türkol-SİBAŞ işçisi

31 yaşındayım ve iki çocuk annesiyim. 18 yıl boyunca SİBAŞ işçisi olarak çalıştım. 18 yıl boyunca çok kötü şartlarda ağır koşullarda çalışıyorduk. Beyaz yakalı şeflerimizin bizlere yaptığı baskılar artık dayanılmaz hale geldi. Düşük maaşlarla çalışıyorduk. Ben SİBAŞ’a girdiğimde çok küçüktüm. Neyin ne olduğunu anlayamıyordum ta ki tek gıda iş sendikasına üye olana kadar.

Patron sendikalı olduklarını öğrenince bütün arkadaşlarımızı işten çıkardılar. 7 Şubat’ta üye oldular ve 8 Şubat’ta işten çıkardılar. Arkadaşlarım çıkarılınca ben de üye oldum. Benim üye olduğumu öğrenince bana çok mobbing uyguladılar. Vardiyamı ve pozisyonumu değiştirdiler. Hatta üretim sorumlumuz beni tuttu “Dilek’i sürgüne gönderelim de aklı başına gelsin” diye şeyler söyledi. Nihayet bu sürgünün sonunda ben ve eşimde işten çıkartıldık. Aynı gün ikimizi de çıkarttılar. Çıkış paramızdan kesintiler yapmaya çalıştılar ona karşı da direndik. Bunun hakkımız olduğunu bilmeseydik direnemeyecektik. Onlar da bu oyunu devam ettireceklerdi. O kadar çok hakkımız varmış ki gözümüzde at gözlüğü varmış hiçbir şeyi sorgulamıyormuşuz. Direnmeye başladık. Bir yıldır işsiziz. Patronlar nasıl çocuklarına güzel bir gelecek sağlamak istiyorlarsa biz de böyle istiyoruz. İşçi çocukları da patron çocukları kadar sevimli ve güzeldir. Direnmemiz gerekiyordu. Biz de bunu yaptık. Direnişimize devam edeceğiz asla pes etmeyeceğiz.

• Burcu Karaova- TÜVTÜRK işçisi

Sendikaya üye olduk, haklarımızı arayalım, çoğunluk olalım, bir söz sahibi olalım diye. Sendikal faaliyet böyle bir şey çünkü. Ancak iş ortağı sendika istemediğini açıkça dile getirdi. Sürekli işçilere sendikaya üye olup olmadıklarını sormaya başladılar. Daha sonra emin olmak için insanların e-devlet şifrelerini istemeye falan başladılar. Biz de e–devlet şifrelerimizi vermeyince işten çıkartıldık. Hatta bazı kadın arkadaşlardan- ben de dâhil- masanın üzerine silah koyarak e-devlet şifresini istediler. Tehdit ettiler. İkincil kişilerden bile öğrenmeye çalıştılar şifrelerimizi. Ben çok zor süreçler geçirdim. Hamileliğimde vs. İşveren hiç bir zaman senin arkanda durmuyor. Sen verebildiğin kadar ver o hiç bir şey vermesin.

İşten çıkarılınca direnişe başlama kararı aldık. İlk başta direniş ortamı iyiydi. Daha sonra zorlaşmaya başladı tabi. Sonuçta ilk defa sendikaya üye oluyorsun sürecin ne getireceğini bilmiyorsun ha bugün olacak ha yarın olacak diye bekliyoruz sürekli. Direniş ortamı kadınlar için daha zor. Çünkü neden? İşsiz kalmışsın bir onun stresi var. Herkesin evinde bir maddi manevi zorluklar var. Ama biz biliyoruz bu süreç iyi olacak her şeyiyle. Çünkü sendikal faaliyette önceden tek başımıza hareket ediyorduk şimdi çoğunlukla hareket ediyoruz. Haklarını savunan arkanda duran birileri var. Şimdi her şey daha güzel olacak. Keşke en başında sendikalı olarak çalışsaydık. Keşke en başta bilinçli olsaydık o şekilde hareket etseydik kimse boyun eğmezdi. Biz güzel günlerin gelmesini bekliyoruz. Süreç umarım bir an önce sonuçlanır. Onlar bizi istemiyorlarmış ama biz işimizi geri istiyoruz. Süreç bizim tarafımıza olumlu. Sabırlıyız. Kesinlikle vazgeçmedik. İnançlıyız.

• Sultan Türk-TÜVTÜRK işçisi

Bütün arkadaşlarla aynı şeyleri yaşadık aslında. Bir arada olmak bize güç verdi. Sendikamız arkamızda. Arkadaşlarla hep beraber karar veriyoruz. Önceden de birbirimize destek çıkıyorduk ama sesimiz daha az çıkıyordu. Birimiz çıkarıldığı zaman biz bir şey diyemiyorduk. Sendikalı olunca sesimiz daha güçlü çıkıyor. Birlikte güçlendik. Sabırla bekliyoruz.

Ben destek personeliydim. Sabah 7’de geliyordum kanalları temizliyordum. Araçlardan yağ akıyor temizlenmesi gerekiyor. Benim mesailerimi 7.30 dan başlatıyorlardı. Ben kanalları temizlemek için mecburen erken gelmek zorundaydım. Ne zaman temizlersen temizle diyorlardı. Araçlar geçiyor devamlı. Bana bir şey olsa arkamda durmayacaklarını da biliyorum. Akşamüzeri 16.30’da işim bittiği zaman da göndermek istemiyorlardı biraz daha çalıştırmak istiyorlardı. Çay bittiği zaman sürekli sorguluyorlardı: “ne zaman bitti? Niye bitti?” diye. Ben alıp evime götürmüyorum sonuçta. Tuvalet kâğıdı alınmıyordu. Eksiklikler zamanında gelmiyordu. Altı tam gün bizi çalıştırıyorlardı. İzin istediğimiz zaman vermiyorlardı. Direnişte de mutlaka sıkıntılarım oluyor. İki çocuğum üniversite okuyor kirası var yol parası var. Eşim devamlı arkamda. Sabret diyor, sonuçlanacak diyor. Sendikamız da arkamız. Bir aradayız.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,957AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

KESK İzmir: KHK’ler gidecek, biz geri döneceğiz

BERKAY SAĞOLİzmir’de KHK’ler ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık...

İnsanlık onurunu korumak herkesin sorumluluğudur

Aycan Karadağ“İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

İran yönetiminden Trump’a yanıt

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın tehdidine karşılık...

İBB Başkanı İmamoğlu: Troll belediye çalışanı istemiyoruz

23 Haziranda yüzde 54 oy oranı ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Bolsonaro’nun G-20 Zirvesi heyetindeki asker kokainle yakalandı

Brezilya'da ocak ayında devlet başkanlığı koltuğuna geçen aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun, Japonya'da yapılacak...

92 oy aldığı için İstanbul seçim sonuçlarına itiraz etti

Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için...

CHP PM pazartesi toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini değerlendirmek üzere Genel...

Yargı, ‘kamu yararı yok’ dedi: Bakırköy’deki plan değişikliğine ret

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 20 Nisan 2017’de onaylanan İstanbul’un Bakırköy ilçesi Zuhuratbaba...

Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme

Giresun'da 11 yaşında şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme. 

Erdoğan: Mülteciler meselesini G-20 gündemine taşıyacağız

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesine katılmak üzere Japonya'ya...

Sonraki haber