Anasayfa ARŞİV Kadın olmak…

Kadın olmak…

Kürtaj tartışmalarının belirsizliğinde, kadınlık durumu üzerine düzeyli/düzeysiz tartışmalar sürerken, kadın örgütlerinin protesto eylemleri de devam ediyor.    

 Isabelle Adjani, Gérard Depardieu’nun başrolü paylaştıkları Bruno Nuytten  imzalı “Camille Claudell” (1989) filmi  geçtiğimiz hafta (Galata Performans),  gösterildi ve disiplinlerarası oturumlar düzenlendi.  Heykel-sinema- kadın minvalinde, erkek egemen dil tartışıldı.   

Kyproslu bir heykelci olan Pygmalion, kadınlardan nefret ederdi. Ant içmişti; Ömrü boyunca evlenmeyecekti. Sanat yetiyordu kendisine. Bir gün bir kadın heykeli yapmaya karar verdi. Kili yoğurdu, o zamana kadar yapılmış en güzel kadın heykelini yaptı. Yaptığıyla yetinmedi,  usta parmaklarıyla yeniden yeniden biçimlendirdi. Sonunda o fildişi parçasına tutuluverdi. Gece olunca yatağına yatırdı onu, öptü, kokladı. Düşlerinde hep onun canlandığını gördü. Ama sonunda cansız bir şeyi sevdiğini, o acı gerçeği anlayıverdi. Aşk tanrıçası mutsuz delikanlıya yardım etmeye karar verdi. Pygmalion, heykelinin karşısına geçmiş onu uzun uzun incelemişti. Eğilip o cansız dudaklarından heykeli öptüğünde her şey değişmiş ve heykel öpüşleriyle canlanmıştı. Ovidius’tan günümüze aktarılan mitte heykelcinin öyküsü…

Kadın, oyarak yarattığı fildişinden kurtulur ve bağımsız olur. Pygmalion’da yaratıcısı olarak değil eşiti olarak ilişkiye girer.  Bunun tersine Rodin, canlı olanla yaratılmış olan arasındaki iki yanlılığı sonsuza dek sürdürmek ister. Camille Claudell’le 15 yıl sürecek çetrefil ve fırtınalı ilişkisi de bu ikilikte şekillenir.  

On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında yaşayan modern heykelin öncüsü Aguste Rodin, heykeli yalın bir ifade ile “çukurlar ve çıkıntılar yapma sanatıdır.” diye tanımlar.

 1864’te “Kırık Burunlu Adam” eseri eleştirmenler ve siparişi veren salon tarafından reddedilir. Büst dönemin hiçbir normuna uymamaktadır, yüzün darbeli olarak kayda geçmesi algılanamaz.

Rodin’e göre pürüssüz yüzey, gerçekten kopuktur. Çizgileri, darbeleri ve tüm ifadeleri ile yüzeyin deformasyonu; modern heykeli doğuracaktır. Tunç çağı eseri ise insan vücudundan alınmış bir döküm olduğu iddiası ile reddedilir. Oysa deha, gerçeğe o denli yaklaşmıştır.

Bu reddedilişten sonra on üç yıl atölyesine kapanan Rodin, sezgilerini dinleyerek bütün eleştirilere rağmen kendi tekniğini uygular. Daha sonra müzeye dönüşecek köy evine yerleşir ve tamamen doğayı incelemeye başlar. Doğadaki dengeyi; insan vücudunda, şekillendirdiği kil ve bronz figürlerde arar. Mermerle çok az ilişki kurarak, kille çalışıp daha sert malzemeleri yontmayı işçilerine bırakır. Kil & ten onun kafasında iki yanlı ölümcül biçimde bağlantılıdır.

1883 yılında Rodin’in, atölyesinde heykeltıraş olarak çalışmaya başlayan Camille, modeller ve diğer sanatçılar tarafından kıskançlık ve şüpheyle izlenir.

İki yılda adım adım şekillenen birliktelikten sonra Eylül 1885’te tutkulu ilişkileri boyut değiştirerek devam eder.  Rodin ve Camile, kille birlikte birbirlerinin vücutlarını da yoğurarak yeni arayışlara, puslu bir döneme girerler. “Bitimsiz ilahem” dediği Camille, Rodin’in aradığı modeldir. Usta, Kusursuz Havvayı bulmuştur . Yaratıcısını tamamlamaya gelen o giz Camille’nin bedenindedir.  Cehennem kapıları kısa bir süre sonra açılacaktır. İkisi de bu durumu sezer.

 Camile, önemli eseri “Çakuntala”yı bu olaylardan sonra gerçekleştirir. Eser, Hint efsanesine dayanır. Kaybolan sevgilisini bulunca sevinçten sarhoş olan kral, bir sonsuzluk anında belleğine kavuşur.

 Ateş nöbetleri, Camille ve Rodin’in yakasını bırakmaz.. Zorlandıkça daha da güçleşen birliktelik Camille’nin akıl hastanesine yatmasıyla filen biter (temmuz 1913). Claudel’i, Nöbetler eşliğinde geçecek bir otuz yıl bekler. 

Skandalları göze olan, dönemde erkeklere mahsus bir sanat dalını seçebilecek bu yürekli yaratıcı; vahşi yapısıyla maceraya atılır. Görsel anlamda ender denecek güçte ve özgünlükte eserler bırakır. Erkek egemen dünyada bitimsiz ilahe olmanın bedelini öder: Unutulur…  

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,968AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Behzat Ç., yalnız dönmüyor

Türk dizi tarihinin fenomen yapımlarından ‘Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi’, 6 yılın...

Türkiye’yi işkenceden kurtarmak mümkün

İzmir Barosu tarafından 26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

Fatih Portakal’dan İmamoğlu’na mesaj

Gazeteci Fatih Portakal, 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen...

Alf dizisinin yıldızı Max Wright yaşamını yitirdi

1980’li yılların fenomen dizisi Alf’in yıldızı Max Wright 75 yaşında hayatını kaybetti....

Selçuk’a mülakat sorusu

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı’nda personel alımı için...

Marmara’da sağanak uyarısı

Trakya, İstanbul, Marmara Bölgesi'nin doğusu ile çevrelerinde yarın sağanak ve gök gürültülü sağanak...

Murat Yetkin: Erdoğan, Japonlarla Sinop nükleer santral projesinin durdurulduğunu açıkladı

Murat Yetkin'in yetkinreport.com bloğunda yer alan yazısına göre Erdoğan, 28-29 Haziran tarihlerinde...

Erdoğan ile yardımcısı arasında ‘İmamoğlu’ gerginliği

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile...

İzmir Büyükşehir’de toplu sözleşme masası kuruldu

AYCAN KARADAĞİzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Bel-Sen,...

Sultangazi’de temizlik işçisine baltalı saldırı

Sultangazi'de belediye temizlik işçisi, hurdacının baltalı saldırısına uğradı. O anlar ise güvenlik...

Sonraki haber