Anasayfa YAZARLAR Kadın sorunlarını konuşurken Füsun Üstel’i anımsamak!...

Kadın sorunlarını konuşurken Füsun Üstel’i anımsamak!…

Her 8 Mart’ta zorlanırım… Kadın meseleleriyle uğraşan biri olarak değinmek istediğim çok konu vardır ama 8 Mart’lar ve kadınlarla ilgili her tarihte dile gelen bu meselelerin ağızlara sakız olmaktan öteye gidemediğini bildiğimden duraksarım.

Örneğin, 2018’de erkekler tarafından en az 255 kadının cinayete kurban gittiğini, 347 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğunu konuşmak!…

Tarımda çalışan kadınların yüzde 80,2’sinin ücretsiz aile işçisi olduğunu, yüzde 92,7’sinin sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmadığını konuşmak!…

Kadın gazeteciler patronlarının, yöneticilerinin, haber kaynaklarının ve haberlerini yaptıkları kişilerin tacizine maruz kaldığını ve bunu üst birimlere bildirdikleri halde sonuç alamadıklarını konuşmak!…

2014 yerel seçimlerde AKP’de 662 erkeğe karşı altı kadının, CHP’de 186 erkeğe karşı  yedi kadın belediye başkanın seçildiğini, 2019 seçimleri için de  AKP’de 1297 adaydan sadece 24 , CHP’nin açıkladığı 842 aday içinde yalnızca  44 kadın adayın ( % 5,23) bulunduğunu konuşmak!…

Kız çocukların 9 yaşında evlendirilebileceklerini söyleyen, çocuk yaşta örtünmelerini isteyen fetvaları konuşmak!…

Konuşuyoruz da sonuçlar ortada!… Nedeni de belli; sorunlar toplumsal-kültürel yapıyla ilgili,  bu yapı değişmedikçe çözülmeleri mümkün değil; oysa, ne eril toplum ne de iktidar bunun değişmesini istemekte!…

Aileden şirkete, dernekten siyasal partilere kadar her yerde güce sahip olan erkekler… Aksini söyler gibi görünseler de, aldırmayın; toplumsal cinsiyet eşitliği ve bunun gerekleri işlerine gelmiyor…  Siyasal iktidarın da, CEDAW’ı ve bu Sözleşmenin temeli olan toplumsal cinsiyet eşitliğini boşlayıp muhafazalar toplumu nasıl koyulaştırırım derdinde olduğu bilinmekte!…

Bütünün bir parçası olarak üniversiteler ve Füsun Hoca…

Kadınlardan üniversitelere gelmemin nedeni YÖK Başkanı Saraç’ın Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı ile yaptığı söyleşi… Özetle, akademideki kadın oranlarıyla ilgili müjdeler veriyor Saraç!… 322 dekanımız ( %18), 17 rektörümüz ( % 9) kadınmış; tüm akademisyenler içinde kadınların oranı da % 45miş ve bunları gören Avrupa ülkeleri de bizi kıskanıyor(muş)!

Söyleşi içinde, “Akademik ve idari kadrolarda kadın yöneticilerimizin arttırılmasına yönelik irademiz ve girişimlerimiz son yıllarda özellikle dekanlık ve bölüm başkanlıklarında sıçrama yarattı” diyerek kendine bir pay çıkardığı da görülüyor.

Bunları okuyunca, “işte bu sözleri konuşmak lazım” dedim.

Konuşmak lazım, çünkü üniversitelerde  nasıl bir “sıçrama” yaratıldığı son yıllarda uluslararası ölçütler açısından üniversitelerin nerelere düştüğü ile sabit!

Öte yandan, ülkedeki hukuk ve demokrasinin hali ile üniversitelerde yaşanan kıyım ortada ve buna karşın üniversitelerden ses çıkmazken, üniversitelerin “nasıl üniversite” oldukları sorusu var!

Örneğin üniversitedeki haksız kıyımlar karşısında bizi kıskanan Avrupa’daki birçok  üniversite, saygın birçok akademisyen YÖK’e, üniversitelere, Cumhurbaşkanı’na üniversitelerdeki bu ayıba son verilsin diye mektup üzerine mektup yazmakta.

Şimdi, barış isteyen bildiriyi imzaladığı için “teröre destek olmaktan” yargılanıp 1yıl 3 ay ceza alan Prof. Dr. Füsun Üstel’in cezası onandığı için hapse girmesi bekleniyor… Yine üniversiteler gibi bazılarının Üstel’in öğrencisi olduğu akademisyenlerden ses yok!

Hukuk, demokrasi, haklar ve özgürlük gibi konularda nasıl ders veriyor, nasıl araştırma yapıyorlar diye şaşmamak mümkün değil.

Bir de, üniversiteler bu kadar ses çıkaramaz hale gelmişse akademisyenlerin yarısının kadın olmasının ne anlamı var sorusu var!

Bu soru, kadınların daha özgürlükçü, daha demokrasi aşığı olmalarını beklediğimden değil… Ama kadın akademisyenlerin artmasıyla övünmemiz için bir neden olması gerek; oysa, ne kadınların güçlenmesi ne de üniversitenin kalitesi açısından böyle bir neden görülmüyor!

Ama iyi konuşuyoruz!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber