Anasayfa KÜLTÜR SANAT Kadın yönetmenler Konak’ta

Kadın yönetmenler Konak’ta

Konak Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen ‘2.Kadın Yönetmenler Haftası’nın açılışı yoğun ilgiye sahne oldu. 1 Mart’ta başlayan etkinlik, 7 Mart tarihine kadar sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek. Etkinlikte, dördü belgesel olmak üzere 12 uzun, 18 kısa metraj film gösterimi ile pek çok panel, söyleşi ve atölye çalışması yapılacak.

Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin yanı sıra, etkinliklere Fransız Kültür Merkezi de kapılarını açtı. İzmirli sinemaseverlerin yakından takip ettiği etkinlik sinema gösterimlerinin yanı sıra kadın sinemacıların konuşmacı olduğu panellere ev sahipliği yapacak.

İLKLER UNUTULMAZLAR’DA ÖDÜLLÜ FİLMLER

Geçen yıl etkinliğin ana teması olan ‘İlkler Unutulmaz’ dört uzun metraj filmden oluşan bir seçkiyle bu yıl da Kadın Yönetmenler Haftası’nda yer buluyor.

2018’de İstanbul Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülünü alan Vuslat Saraçoğlu’nun Borç’u; Adana Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ve SİYAD ödülü alan Banu Sıvacı’nın Güvercin’i; Berlin ve Montreal Film Festivallerinde gösterilen Ceylan Özçelik’in Kaygı’sı; Ahu Öztürk’ün Toz Bezi ve Mart ayında vizyona girecek olan Sefa Öztürk’ün Güven’i bu seçkide yer alan filmler.

ACEMİLİK YILLARI VE YAVRU KUŞ

2. Kadın Yönetmenler Haftası’nın başlıklarından birisi Yavru Kuş. Ödüllü yönetmenler Çiğdem Vitrinel, Gülten Taranç, Sefa Öztürk ve sinema yazarı Banu Bozdemir’in kariyerlerinin başında çektikleri ilk kısa filmlerinin gösterileceği bu bölümde, yönetmenlerin katılacağı bir de söyleşi yer alıyor.

Etkinliğin direktörlerinden Gülten Taranç, ‘Yavru Kuş’a özellikle sinema televizyon bölümünde okuyan kız öğrencilerin katılmasını çok istiyoruz. Burada göstereceğimiz kısa filmler, teknik olarak sorunlu, içerik olarak fazlasıyla cüretkar, şimdi hepimizin gülümseyerek baktığı işler. Amacımız sinemanın uzun bir yolculuk olduğunu, hepimizin aynı yerlerden geçerek bir noktaya varabildiğini göstermek, yeni sinemacılara cesaret vermek” dedi.

BELGESEL SİNEMASINDA KADINLAR

Etkinliğin belgesel filmlere ayrılmış olan bölümü ise ‘Kamera Göz’ adını taşıyor. Etkinliğin direktörlerinden Şebnem Vitrinel, “Kamera Göz’de kayıplar ve arayışlar duygusu öne çıktı. Seçkide dört yönetmenden beş belgesel film var ve hepsinde de bu alt duygu hakim” dedi. Uzun metraj film kategorisinde ise üç film gösterilecek. Çiğdem Vitrinel’in ikinci uzun metrajı ‘Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’; Görkem Yeltan’ın ikinci uzun metrajı ‘Bağcık’ ve Çağla Zencirci’den bu hafta vizyona girecek olan ‘Sibel’ seyirciyle buluşacak.

Kısa Candır Seçkisi’nde de 12 kısa film, aralarında ünlü yönetmenler Nursan Esenboğa ve Burçak Üzen’in de bulunduğu isimlerin hazırladığı atölyeler ve söyleşiler de 2.Kadın Yönetmenler Haftası’nda sinemaseverlerin ilgisine sunulacak. Programın detaylı bilgisine ise sosyal medya hesapları üzerinden de ulaşılabilecek.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,653AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Demirtaş’ın avukatından ‘salı günü bırakılabilir’ iddiası üzerine açıklama

HDP eski Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tahliye edileceği iddialarına avukatından açıklama...

Uzman çavuş ve eşi, evlerinde ölü bulundu

Maraş'ın Ekinözü ilçesinde Uzman Çavuş Yasin Delibaşı (25) ve eşi Münevver Delibaşı,...

Juventus’ta Sarri dönemi

İtalya Birinci Futbol Ligi'nde (Serie A) son 8 yılın şampiyonu Juventus, teknik direktörlüğe Maurizio...

‘Hard kapitalizm’ sosyal medyayı kasıp kavurdu

Yol TV'nin yaptığı sokak röportajında, bir yurttaşın "Devletsiz millet olmaz milletsiz devlet olmaz" sözüne...

Bahçeli mehter marşıyla geldi, sessiz sedasız döndü

İstanbul'da 23 Haziran'da gerçekleşecek seçim için dün İstanbul'a mehter marşı eşliğinde gelen...

ÖSYM Başkanından YKS açıklaması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, üniversite...

Trump, New York Times’ı vatan hainliğiyle suçladı

ABD’nin Rusya’daki elektrik şebekeleri ve diğer hedeflere yönelik siber operasyonları arttırdığına dair...

Sosyal medyada #SizYaptınız fırtınası

Yaklaşan İBB seçimleri öncesi gözler Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasında gerçekleşecek...

Havayı en çok Çin kirletti

BP 2019 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, zararlı emisyonların...

Mahalleli, enerji santralinin dumanları yüzünden maskeyle geziyor

Kayseri'de, kent merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Bağpınar Mahallesi'nin sakinleri, biyokütle enerji santralinden...

Sonraki haber