Anasayfa KÜLTÜR SANAT Kadın yönetmenler Konak’ta

Kadın yönetmenler Konak’ta

Konak Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen ‘2.Kadın Yönetmenler Haftası’nın açılışı yoğun ilgiye sahne oldu. 1 Mart’ta başlayan etkinlik, 7 Mart tarihine kadar sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek. Etkinlikte, dördü belgesel olmak üzere 12 uzun, 18 kısa metraj film gösterimi ile pek çok panel, söyleşi ve atölye çalışması yapılacak.

Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin yanı sıra, etkinliklere Fransız Kültür Merkezi de kapılarını açtı. İzmirli sinemaseverlerin yakından takip ettiği etkinlik sinema gösterimlerinin yanı sıra kadın sinemacıların konuşmacı olduğu panellere ev sahipliği yapacak.

İLKLER UNUTULMAZLAR’DA ÖDÜLLÜ FİLMLER

Geçen yıl etkinliğin ana teması olan ‘İlkler Unutulmaz’ dört uzun metraj filmden oluşan bir seçkiyle bu yıl da Kadın Yönetmenler Haftası’nda yer buluyor.

2018’de İstanbul Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülünü alan Vuslat Saraçoğlu’nun Borç’u; Adana Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ve SİYAD ödülü alan Banu Sıvacı’nın Güvercin’i; Berlin ve Montreal Film Festivallerinde gösterilen Ceylan Özçelik’in Kaygı’sı; Ahu Öztürk’ün Toz Bezi ve Mart ayında vizyona girecek olan Sefa Öztürk’ün Güven’i bu seçkide yer alan filmler.

ACEMİLİK YILLARI VE YAVRU KUŞ

2. Kadın Yönetmenler Haftası’nın başlıklarından birisi Yavru Kuş. Ödüllü yönetmenler Çiğdem Vitrinel, Gülten Taranç, Sefa Öztürk ve sinema yazarı Banu Bozdemir’in kariyerlerinin başında çektikleri ilk kısa filmlerinin gösterileceği bu bölümde, yönetmenlerin katılacağı bir de söyleşi yer alıyor.

Etkinliğin direktörlerinden Gülten Taranç, ‘Yavru Kuş’a özellikle sinema televizyon bölümünde okuyan kız öğrencilerin katılmasını çok istiyoruz. Burada göstereceğimiz kısa filmler, teknik olarak sorunlu, içerik olarak fazlasıyla cüretkar, şimdi hepimizin gülümseyerek baktığı işler. Amacımız sinemanın uzun bir yolculuk olduğunu, hepimizin aynı yerlerden geçerek bir noktaya varabildiğini göstermek, yeni sinemacılara cesaret vermek” dedi.

BELGESEL SİNEMASINDA KADINLAR

Etkinliğin belgesel filmlere ayrılmış olan bölümü ise ‘Kamera Göz’ adını taşıyor. Etkinliğin direktörlerinden Şebnem Vitrinel, “Kamera Göz’de kayıplar ve arayışlar duygusu öne çıktı. Seçkide dört yönetmenden beş belgesel film var ve hepsinde de bu alt duygu hakim” dedi. Uzun metraj film kategorisinde ise üç film gösterilecek. Çiğdem Vitrinel’in ikinci uzun metrajı ‘Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’; Görkem Yeltan’ın ikinci uzun metrajı ‘Bağcık’ ve Çağla Zencirci’den bu hafta vizyona girecek olan ‘Sibel’ seyirciyle buluşacak.

Kısa Candır Seçkisi’nde de 12 kısa film, aralarında ünlü yönetmenler Nursan Esenboğa ve Burçak Üzen’in de bulunduğu isimlerin hazırladığı atölyeler ve söyleşiler de 2.Kadın Yönetmenler Haftası’nda sinemaseverlerin ilgisine sunulacak. Programın detaylı bilgisine ise sosyal medya hesapları üzerinden de ulaşılabilecek.

SON HABERLER

Mansur Yavaş: 10-15 puan öndeyiz

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, AKP'nin adayı Mehmet...

Bir aydır kurşunlanan mahallenin muhtarı: PUBG olabilir

İzmir'in Konak ilçesine bağlı Lale Mahallesi'ndeki 10 ev ile 1 otomobil, son...

TCMB, vadeli repo ihalelerine ‘bir süre’ ara verdi

TCMB, "Piyasalarda yaşanan gelişmeler göz önüne alınarak 1 hafta vadeli repo...

3 kişinin yaralanmasına sebep olan otobüs şoförü serbest bırakıldı

İstanbul Beyazıt'ta 3 kişinin yaralandığı kazaya sebep olan ve tutuklanması talebiyle mahkemeye...

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu ve Akşener’e yargı tehdidi

AKP'nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Konya'da yerel seçimler için miting düzenledi.

“Su en temel yaşam hakkıdır”

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen TMMOB İzmir İl...

Devekuşu Kabare Ataşehir’e taşınıyor

Ataşehir’i kültür-sanatla anılan bir kent haline getirdiklerini vurgulayan CHP Ataşehir Belediye Başkan...

Senegalli yolcuya ırkçı söylemde bulunan şoförü meslektaşları darp etti

Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleri ile gündeme gelen taksiciyi, çalıştığı taksi durağındaki...

Mansur Yavaş’ı şikayet eden şahıs cinsel taciz hükümlüsü çıktı

Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın adaylığının ‘’Sahtecilik’’ iddiası...

Tunç Soyer, İzmir’de trafik sorununu 6 hamle ile çözecek

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, Radyo Romantik Türk’te (103.4)...