Kadını çalışma yaşamından silen genelge komisyonda: Kazanımları yok edecek
15.11.2017 08:33 GÜNCEL
Kadınların çalışma yaşamındaki kazanımlarını adeta gasp eden genelgeye tepki gösteren CHP’li vekiller, “Kabul edilemez” dedi

BirGün ANKARA

Kadın istihdamının artırılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla 2010 tarihinde yayımlanan genelgeyi “güncelleyen” hükümet, kadının çalışma yaşamında etkin yer almasını sağlayacak hükümleri kaldırdı. BirGün’ün Pazar günü manşetinden duyurduğu bu gelişme, TBMM’de gündeme geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2018 yılı Bütçe Tasarısı görüşmeleri sırasında CHP’li Tur Yıldız Biçer ve Utku Çakırözer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı ve AKP iktidarını eleştirdi.

‘Kabul etmemiz mümkün değil’
CHP Manisa Milletvekili Biçer, taslak halinde olan ve kurumlara gönderilerek son hali verilecek genelgenin, ülke koşulları ve güncel ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenmesi kararı doğrultusunda hazırlandığını, ancak bugüne kadar kadın mücadelesinde kadının istihdam oranlarının artırılması yönünde elde edilmiş bütün kazanımları yok ettiğini ifade etti.

CHP’li Biçer, tartışmalı genelge taslağı ile ilgili şunları söyledi: “Halk eğitim merkezleri, toplum merkezleri, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve yerel yönetimlerin de yaygın eğitim faaliyetleri ile mesleki eğitim programlarında sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak kadının insan hakları, eğitim ve istihdam olanaklarını artırma yönünde bir çalışma vardı. Şiddet mağduru kadınları koruma ve onları yaşama tutunma yönünde geliştirilmiş projeler vardı. Kreş denetimiyle ilgili çok ciddi çalışmalar vardı. Ama şu anda görüyoruz ki; 2010’daki bu genelgeden geriye düşülmüş olması kadınlara yönelik dışlayıcı tutumu yasalarla ortadan kaldırmak gerekirken, bunu derinleştirmek yönünde bir adım olmuştur. Bu taslağı, kadınların kamuda ve özel sektörde dışlayan, kadına yönelik şiddetin önünü açan ve kadınların sorunlarını büyüten bir metin olarak yorumluyorum ve hukuken de, toplumsal açıdan da kabul etmemizin mümkün olmadığını söylüyorum.”

‘Önce sizin karşı çıkmanız gerekir’
2010 tarihli Başbakanlık genelgesinin değiştirilmesine yönelik tartışmaları dile getiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise taslağın ‘asıl amacı’nı sordu. Taslağın, “İyi olsun dediğimiz konuların tamamının denetim dışına çıkarılmasına neden olacağını” belirten Çakırözer, Bakan Kaya’ya yönelik, “Genelge eğer bu haliyle gönderiliyorsa, ki öyle olduğu anlaşılıyor; kadınların eşitliğini, eşit haklara sahip olarak sosyal hayatta yer almasını sağlayacak denetimlerin yapılmasını engelleyecek bir genelgeyse, buna hepimizden önce sizin karşı çıkmanız gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.