Kadınlar: Fetvalarınız değil, kadınlar kazanacak

ZEYNEP KURAY

Kadınlar Birlikte Güçlü öncülüğünde Kadıköy ‘de bir araya gelen kadınlar, kız çocuklarının 9 yaşında evlenebileceğini açıklayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nı protesto etti. Süreyya Operası’ndan Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyen kadınlar, Diyanet’in kadın-çocuk düşmanı fetvalarına izin vermeyeceklerini vurguladı. “Kadın-çocuk fetvalarınız değil kadınlar kazanacak” yazılı pankartın ile “ Fetvalar sizin bu hayat bizim”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “ Kadın-çocuk düşmanı Diyanet kapatılsın” dövizlerinin taşıdığı yürüyüşte, kadınlar sık sık, “Diyanet elini çocuklardan çek”, “Ahlakınız batsın kadınlar yaşasın”, “Fetvalar sizin bu hayat bizim”, “Kadınlar artık susmayacaklar susmayacaklar”, “Jin jiyan azadî”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganlarını attı.

KADINLAR POLİS ENGELİNİ AŞTI

Araç sirkülasyonunu gerekçe göstererek sık sık yürüyüşü engellemeye çalışan polise, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarıyla karşılık veren kadınlar, sivil polislerin oluşturduğu barikatı aşarak Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na vardı. Burada Kadınlar Birlikte Güçlü adına açıklamayı Selin Top okudu.


”HAYIR SİZLERE BU HAKKI VERMİYORUZ”

Diyanet’in çocuk istismarını meşrulaştıran açıklamasını hatırlatarak sözlerine başlayan Top, “Diyanet bizden aldığı vergilerle bizim hayatımıza müdahale etmeye devam ediyor” dedi. Kız çocuklarının çocukluğunu 9 yaşında bitiren, evlilik ve tecavüzde rıza yaşını ‘rüşt olma’ya bağlayan, kadınların boşanma hakkını gasp eden Diyanet’in bu ilk sandal açıklaması olmadığını vurgulayan Top, hükümet ve Diyanet’in bütün yaşamın din kurallarına göre düzenleme çabasının yeni olmadığını, kız çocuklarının okula devam etme oranı azaltan 4+4+4 eğitim sistemini ile tecavüzde 12 yaş için rıza arayan yasa tasarısını anımsattı. Tecavüzü aklayan yasa tasarısı için, “ küçüğün rızası” diye değerlendiren dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’nın, Diyanet’in skandal açıklamasına ise, “ Diyanet’in uygulayacağı tek kanun var fetva verirken, Allah’ın kanunlarıdır” dediğini belirten Top, “Hayır sizlere bu hakkı vermiyoruz. 9 yaşındaki kız çocuklarını cinsel istismar hedefi yapmanıza, cinsel istismarı dinle, ayetle, fetvayla meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. Kadın ve çocuk düşmanı fetvalarla toplumsal yaşamı dizayn etmeye çalışan Diyanet kapatılmalıdır; müftülere verilen nikah kıyma yetkisi geri alınmalıdır” diye konuştu.

”KADIN DÜŞMANI REJİMİNİZE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Şarkıcı Hadise’nin klibine, şortlarla dans eden çocukları “tahrik edici” bulup, kanala RTÜK tarafından ceza verilmesini, Van’da erkeklerin, “bayanlar için pembe otobüs” diye imza toplanmasına tepki gösteren Top, AKP’nin kadın düşmanlığı üzerinden bir rejim inşa etmeye çalıştığına dikkat çekti. Kadınların bedeni, hayatı, hakları üzerine basarak inşa edilen bu düzeni kabul etmeyeceklerinin altını çizen Top, “Aile politikalarıyla, erkek şiddetiyle, din baskısıyla hayatlarımızın kuşatmanıza izin vermiyoruz. Buradayız, bir yere gitmiyoruz. Hayatın her alanında var oluyoruz” dedi.

kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410487-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410488-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410489-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410490-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410491-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410492-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410493-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410494-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410495-1.kadinlar-fetvalariniz-degil-kadinlar-kazanacak-410496-1.

BİZİ TAKİP EDİN

358,958BeğenilerBeğen
54,839TakipçiTakip Et
1,080,139TakipçiTakip Et
7,388AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL