Kadınlardan DİSK’e çağrı: Erkek şiddetine sessiz kalmayın!
15.11.2017 09:03 ÇALIŞMA YAŞAMI
Antalya’da kadınlar, Dev Turizm-İş Başkanı Yahyaoğlu’nun iki kadına uyguladığı şiddeti protesto etti, DİSK’i göreve çağırdı. DİSK ise “Kadına şiddet kabul edilemez” açıklaması yaptı

Antalya’da çeşitli örgütlerden kadınlar, dün eylem yaparak DİSK Dev Turizm-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu’nun kadın üye ve yöneticilere şiddet uygulamasını protesto etti, DİSK yönetimini kadına yönelik şiddete sessiz kalmamaya çağırdı.

Kadınlar: Bu saldırı hepimize
Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, KESK Kadın Meclisi, Nar Kadın Dayanışması, İMECE Sendikası, Tüm Emekli-Sen, BİZ, Devrimci 78’liler, ÖDP, HDK, HDP ve EMEP’li kadınlar, dün Güllük Postanesi önünde bir araya geldi. Eylemde “DİSK, Kadına Yönelik Şiddete Sessiz Kalma!” pankartı açıldı.

Kadınlar adına açıklama yapan Emiş Vicdan Küçükarslan, Türkiye’de erkek şiddetinin her alanda arttığına dikkat çekerek, “Erkek şiddeti sadece devletten, kocadan gelmiyor. Mücadele ettiğimiz her alanda kendisini yeniden üreterek karşımıza çıkıyor. Hak, hukuk, adalet mücadelesi veren kurumlar da maalesef bunun dışında değil. Antalya’dan kadınlar ve kadın örgütleri olarak arkadaşlarımıza yapılan şiddeti hepimize yapılmış kabul ediyor, yalnız olmadıklarını buradan haykırıyoruz. Şiddet kimden gelirse gelsin kınıyor, teşhir ediyoruz” dedi.

Kadınlar, açıklamanın ardından DİSK’e faks çekerek kadınlara şiddet uygulayanlar hakkında gerekli işlemin derhal yapılmasını istedi.

DİSK’ten açıklama: Kabul edilemez
Bu eylemin ardından DİSK Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Sendika üyelerine ve özelde kadın üye ve yöneticilerine yönelik şiddet hiçbir şekilde kabul edilemez. DİSK ilke ve değerleri zemininde kadına yönelik şiddeti reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı: “Son günlerde konfederasyonumuza bağlı Dev Turizm-İş sendikamızda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak kamuoyuna yansıyan haberler, konu hakkında açıklama yapmamızı gerektirmiştir. DİSK Yönetim Kurulu, sendikalarımızda yaşanan sorunları DİSK’in ve sendikalarımızın tüzükleri, gelenekleri, ilkeleri temelinde çözüme kavuşturulmasının ve çözüm yolunda sendikanın kendi demokratik mekanizmalarının kullanılmasının en doğru tutum olacağı görüşündedir. Bununla birlikte konuyla ilgili haberlerde yer alan sendika üyelerine ve özelde kadın üye ve yöneticilere yönelik şiddet hiçbir şekilde kabul edilemez. DİSK ilke ve değerleri zemininde kadına yönelik şiddeti reddediyoruz. DİSK Yönetim Kurulu sürecin takipçisi olacaktır.”

Ne olmuştu?
Dev Turizm-İş Sendikası'nda uzun süredir 'tek adam' zihniyeti sergilediği için eleştirilerin odağında bulunan Genel Başkan M. Safvet Yahyaoğlu, Antalya Şubesi delege seçimlerinde Eş Genel Başkan Didem Erkıvanç Türkay ile sendika üyesi Peri Özay Albayrak’a fiziki şiddet uygulamıştı. Türkay omzuna ve bacağına, Albayrak ise sırtına darbe almıştı. Yahyaoğlu, saldırıya tepki gösterilmesi üzerine, “Benim için kadın erkek fark etmez” ifadelerini kullanmıştı.