Anasayfa SİYASET Kadınların söz sahibi olduğu bir Beyoğlu…

Kadınların söz sahibi olduğu bir Beyoğlu…

Beyoğlu’nda tüm Türkiye’ye umut veren bir seçim çalışması yürüten CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın seçim etkinliklerine rengini kadınlar veriyor. Ekonomik krize karşı birlikte mücadele çağrısı yapan kadınlar ortak mutfak kurarken, “Beyoğlu’nda söz sahibi olacağız” diyor

Dilan Esen

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın seçim çalışmalarında kadınların kolektif çabaları dikkat çekici şekilde öne çıkıyor. Seçim çalışmaları hakkında BirGün’e bilgi veren Belediye Meclis Üyesi Adayı Leyla Koç Üzüm seçim sürecinin en çok çalışan kesimini kadınların oluşturduğunun altını çizdi.

‘Kazanlarımız dert kaynıyor’

Mahalleli kadınların kendilerini çok sıcak karşıladığını ve aynı sorunları yaşadıklarını belirten Üzüm, “Çözümünü de birlikte üretebileceğimiz duygusunu karşılıklı birbirimize geçirdik. Buradan ortak bir sonuç çıktı ortaya, hemen hemen tüm kadınların dile getirdikleri sorun aynıydı; hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı… Esas olarak çıkan soru da ‘Her gün mucize yaratarak o mutfakta aş pişiriyoruz. Mutfaklarımızı nasıl döndürüyoruz?’ oldu. Biz Beyoğlu’nu aldığımızda, belli mahallelerde, mahallenin kadınlarıyla ortak yoksulluğa, işsizliğe ve pahalılığa dikkat çeken, krizi teşhir eden çalışmalar yapacağız. Mahalleli kadınlar pazardan boş poşetlerle döndüklerini ifade ediyorlar ve ‘Bu kazan nasıl kaynayacak? Mutfaklarımız yanıyor, kazanlarımızda dert kaynıyor’ diyorlar ” ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir:  Adalet Yürüyüşü ikinci yılında devam ediyor: İstanbul'u bir kez daha kazanacağız

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri ‘Ortak Mutfak’ etkinliğiyle birlikte kadın dayanışmasıyla Beyoğlu’nu kadınların emeğini de görünür kılan kadın kooperatifleri oluşturacaklarını açıklayan Üzüm, “Burada birlikte ortak mutfaklar ve ortak alanlar oluşturarak kadınların bir anlamda sosyalleşmesini evlerden çıkmasını da sağlayacak, beraber üretip beraber tüketeceğimiz alanları yaratacağız.” dedi.

Üzüm konuşmasının devamında şunları söyledi: Bu etkinlikte, hepimizin ortak bir kazanda ortak tuzumuzun olduğu tarhana çorbası kaynattık ve çorbayı beraber içtik.

Bu ortaklıkla, bu dayanışmayla güçlendirirsek; mahallelerimizi, evlerimizi ve esas olan kendi dünyamıza bir neşe gelebileceğini, bu dayanışmanın gücünün hepimizi sarabileceğini de göstermiş olduk”

Kadınlar yönetimin parçası olacak

Üzüm, Beyoğlu Belediyesi’ni aldıkları takdirde hem çalışan hem de eve hapsedilmiş kadınlar için başka bir hayatın mümkün olduğunu göstermek istediklerini belirtti. Üzüm, “Çünkü kadınların sorununu ancak cinsiyet ayrımını yapmayanlar, temsiliyeti ve eşitliği sağlayanlar çözüme ulaştırabilir, yani biz yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bütün bunları mahalle ve kadın meclisleriyle birlikte yapacaklarını belirten Üzüm, “ Öncelikle acil olan 17 mahallede kolay nitelikli ulaşılabilir, uzman öğretmenlerin olduğu kreşler açacağız. Gündüz bakım evleri, etüt merkezleri, engelli bakım evleri olacak. Böylece kadınlar sosyal hayata katılabilecekler. Bu alanlar da eğitim kursları açacağız. Kadın emeğini görünür hale getireceğiz. Kadınların özgürleşmesi için tüm Beyoğlu’nun sokaklarını aydınlatacağız. Şiddete, cinsel şiddete maruz bırakılan ve kendini tehdit altında hisseden kadınlar için de kadın sığınağı açacağız” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,688AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

CHP’li Usluer’den BirGün’e destek

CHP PM üyesi Gaye Usluer, BirGün'ün abonelik kampanyasına destek oldu.  

Bursalı çiftçi giderlerini karşılayamayınca 3 bin 800 meyve ağacını kesti

Bursa Yenişehir'de ekonomik krizin etkileri ile artan maliyetleri karşılayamayan çiftçi 3 bin...

Kültürpark için demokratik katılım

İzmir’in geleceğiyle ilgili önemli kararların, katılımcı bir anlayışla şekillendirilmesi amacıyla Başkan Tunç...

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim: Türkiye ile çatışma istemiyoruz

Türkiye’nin Suriye tarafından kontrol edilen İdlib bölgesindeki gözlem noktasına saldırı düzenlendiği yönündeki...

CHP’li Balyalı: Sayıştay, siyasi tavır alarak İstanbul seçimlerine müdahil olmuştur

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hesap ve işlemleriyle ilgili denetim yapan Sayıştay, CHP'nin İstanbul...

Köprü cezalarına ilişkin iade süreci belli oldu

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçiş yapanlara kesilen para cezalarının iadesi için 2 Eylül'e...

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde yeni görev dağılımı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından “hizmetlerin daha hızlı ve verimli...

Kanada’da kamu görevlileri dini semboller kullanamayacak

Kanada'da Bill-21 sayılı dini sembollerin kullanımı ile göçmenlik düzenlemelerini içeren Bill-9 yasa...

Eski UEFA Başkanı Michel Platini gözaltına alındı

UEFA eski Başkanı Michel Platini, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesi esnasında yapılan...

İmamoğlu: İstanbul’da tarımsal üretimi arttıracağız

YSK'nin İstanbul seçimlerine yönelik iptal kararının ardından ardından mazbatası elinden alınan CHP'nin...

Sonraki haber