Anasayfa ARŞİV Kâğıtsızlar için insanlık sınavı veriliyor

Kâğıtsızlar için insanlık sınavı veriliyor

İsveç, göçmen politikasında tarihi bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Avrupa genelinde yükselen ırkçılığa, hükümet eliyle önlem alınıyor. Geçen sonbaharda yapılan seçimlerde, İsveç Meclisi’ne ilk kez bir ırkçı parti, İsveç Demokratları girmeyi başarmıştı. Irkçı partinin peşinden koştuğu politikaların önünü kesmek için, azınlık hükümetini oluşturan dört parti, sol kanattaki Yeşiller Partisi’nin desteğini de alarak bir seri değişikliğe gidecek. Bu hafta içinde açıklanan, hükümetle Yeşiller Partisi’nin göçmen politikalarında ortak hareket edeceği kararı, iki gerekçeye dayandırılıyor. Yeşiller Partisi, parlamentosuna ırkçı partilerin girdiği diğer Avrupa ülkelerinin yaptıkları hataları, İsveç’in de yinelemesini istemiyor. Yeşiller, İsveç Meclisi’nden, göçmen düşmanı her hangi bir yasanın çıkmasını engellemek için sorumluluk alıyor. Hükümet kanadı, Yeşillerin desteğini alarak, ırkçı parti İsveç Demokratları’nın politika üretmekte en hevesli oldukları “yabancılar” konusunun yolunu kapatıyor. Başbakan, ırkçı partinin, seçmenine vaat ettiği hiçbir şeyi gerçekleştirmesine izin vermeyerek bu partiyi yıpratmak istiyor.

Azınlık koalisyonu hükümetiyle Yeşillerin ortaklığı basın önünde açıklanmış olsa da iki kanat arasında nelerin pazarlık konusu olacağı, neyin nasıl yönlendirileceği hâlâ net hatlarıyla belli değil. Ama anlaşmaya varıldığı kesinlik kazanmış bir konu var ki; işte bu, hükümetle Yeşillerin ortaklığını tarihi yapıyor. İsveç’te sağ ile sol “kâğıtsızlar” için el sıkıştı. Onların sayılarının, tüm Avrupa’da 4,5 milyonla 8 milyon arasında değiştiği tahmin ediliyor. İsveç’te 2008 rakamlarına göre, devletin sırada beklettiği, yani varlığını bildiği, 50 bin “kâğıtsız” olduğu rapor ediliyor.

Dünya’nın başka başka yerlerinden bir şekilde Avrupa’ya gelmiş, İsveç’e geçmiş, kimliği, oturma ve çalışma izni olmayan binlerce insan. Bir kısmı, oturma izni için başvuru yaparken bir kısmı, İsveç’te hiç kayda girmeden, kaçak yaşıyor. Şimdiye kadar Avrupa genelinde, kâğıtsızların, bir yasal hakkı ve koruması yoktu. İsveç’te özellikle restoran ve kafeterya zincirlerini, kâğıtsızların ayakta tuttuğu söyleniyor. Çok düşük ücretlerle çalıştırılan, kimi zaman işletmecilerin maaş ödemeyi bile geciktirdiği bu kişilerin en büyük mağduriyetleri özellikle sağlık konusuydu. Kimlikleri ve vatandaşlık numaraları olmadığı için hiçbir sağlık hizmetinden yararlanamayan kâğıtsızlara, şimdi, bir kapı açıldı. Hükümet ve Yeşiller Partisi, kâğıtsızların, ülke genelinde sunulan ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanmaları, eğer varsa, çocuklarının okula gidebilmeleri için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için çalışacak.

İşin ilginç yanı, koalisyon hükümetinin büyük patronu, Muhafazakâr Parti ve Başbakan Fredrik Reinfeldt, ırkçı parti parlamentoya girene kadar, kâğıtsızların sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanmasına karşıydı. Başbakan ve partisinin programı, İsveç Demokratlarıyla ortaklık gösterince sağ blok, ırkçılığa varan politikasını anladı ve kâğıtsızları koruma altına aldı.

Yeşillerle hükümetin ortaklıkta anlaştığı bir diğer nokta da akraba göçmenliği konusunda oldu. İsveç’e gelip yerleşmiş kişilerin, ailelerini ve akrabalarını ülkeye getirmesi kolaylaştırılacak. İsveç’e yerleşmek isteyenlerin, ülkede şirket ve iş kurma olanakları arttırılacak. Tüm bu önerilerin yasalaşmasının zaman alacağı söylense de gelişmeler, parlamentodaki sol kanattan destek topladı.

Hükümetin göçmen çalışmalarını beğendiğini belirten Sol Parti’nin Genel Başkanı Lars Ohly, Yeşillerle gidilen ortaklığın açıklamasında “İsveç Demokratlarını, göçmen politikalarının dışında tutmak” argümanına katılmadığının altını çiziyor. Ohly, İsveç Demokratları’nın Meclis’teki temsil gücünün, hiçbir şeyi değiştirmeye veya etkilemeye yetmeyeceğini söylüyor. Bu bilindiği halde olmayan bir gücün, tehdit gibi gösterilmesi anlamsız bir korku yaratıyor. Irkçı partiye oy veren seçmenin varlığını yok saymak ve ırkçı partinin gereksiz yere yolunu kesmeye çalışmak, ırkçılığı köpürtecek bir destek olarak görülüyor.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...