Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Kale Kayış işçileri Meclis’teydi: Çalışırken ölmek istemiyoruz!

Kale Kayış işçileri Meclis’teydi: Çalışırken ölmek istemiyoruz!

İşçi sağlığı ve iş güvenliği talebiyle iki ayı aşkın süredir direnişlerini sürdüren Kale Kayış işçileri, CHP ve İYİ Parti’nin Meclis grup toplantılarına katıldı. “Çalışırken ölmek istemiyoruz” diyen işçiler, tüm yetkilileri göreve çağırdı

İstanbul Silivri’deki Kale Kayış Fabrikası’nda işçi sağlığı ve iş güvenliği talebiyle iki ayı aşkın süredir direnişlerini sürdüren işçiler, dün Meclis’teydi.

CHP ve İYİ Parti’nin Meclis grup toplantılarına katılan ve vekillerle görüşen Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler, “Çalışırken ölmek istemiyoruz” diyerek yetkilileri göreve çağırdı. Öte yandan Petrol-İş’in yayımladığı rapor, işçilerin can güvenliğinin nasıl hiçe sayıldığını bir kez daha gözler önüne serdi.

FABRİKADA YOK YOK!

Petrol-İş, Kale Kayış’taki işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunlarını raporlaştırarak kamuoyuyla paylaştı. 100’ü aşkın işçinin direnişte olduğuna dikkat çekilen raporda, halen fabrikada çalışmayı sürdüren 70 kadar işçinin ise çoğunlukla Kırgız, Özbek ve Suriyeli göçmen işçilerden oluştuğu ve bu işçilerin ciddi risklerle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Raporda, Kale Kayış’ta iş kazaları ve meslek hastalıklarına yol açan temel işçi sağlığı ve iş güvenliği risk ve sorunları şöyle sıralandı:

İşçiler dün CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüştü.

• İşyerinde aşırı-yoğun-fazla çalışma mevcut. İşçiler birden fazla makineden sorumlu olabiliyor, patron tarafından iş yetiştirmek için zorlanıyorlar, 12 saatlik çift vardiya halinde çalışıyorlar.

• İşyerinde İSİG Kurulu yok ya da kâğıt üstünde. İşçiler bu kurulun görev alanına giren ve patronun yükümlülüğünde olan risk değerlendirmesini, çalışan temsilcisini, acil durum planını, ilk yardım belgesini duymamış bile.

• İşyerinde yangın eğitimi verilmediği gibi ekipman eksikliği de bulunuyor ve ekipmanın rutin kontrolleri yapılmıyor. Patlamadan korunma dökümanı hakkında işçiler bilgi sahibi değil.

HAVALANDIRMA YETERSİZ

• Son derece tehlikeli ve riskli kimyasallarla çalışılan işyerinde havalandırma tertibatı yetersiz. İşçiler toz ortamında çalışıyor. İşçiler hangi kimyasallarla çalıştıklarını ve hangi risklerle karşı karşıya olduklarını bilmiyor.

• İşyerinde kişisel koruyucu donanımlar da yetersiz ve sınırlı sayıda. İSİG eğitimi yasada uygun görüldüğü biçimde verilmiyor.

İlginizi çekebilir:  Bursa'da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

• Ağır taşıma ve uygun olmayan çalışma biçimlerinden dolayı kas iskelet sistemi hastalıkları, nesne düşmesi sonucu ezilme ve kırılma, havalandırma yetersizliği ve tozlu ortamda çalışmadan dolayı solunum yolu ve göz hastalıkları, kesici alet kullanımı sırasında el kesilmesi ve parmak kopması, pres temizliği sırasında yanma gibi kazalar ve meslek hastalıkları riski mevcut.

İSG UZMANI PATRON!

• Kale Kayışları’nda araç ve yaya yolları ayrı değil. Bu durum yük taşımalarda ezilmelere yol açıyor. Ayrıca forkliftler yük taşıma dışında işçilerin yüksekte çalışması için de kullanılıyor.

• İşçilerin dinlenme alanları yeterli hijyen koşullarına sahip değil. Dinlenme alanları kirli, çöpler ortada. İşçilerin insanca dinlenebileceği mekanlara ihtiyaç var.

• Fabrikanın iş güvenliği uzmanı, aynı zamanda fabrikada hisse sahibi, yani işveren pozisyonunda. Bu durum iş güvenliği koşullarının sağlanmasını imkânsız hale getiriyor.

‘İTİRAZI GERİ ÇEKİN!’

Raporda, tüm bu İSİG riskleri nedeniyle ciddi iş kazalarının yaşandığına ve 3 işçinin iş cinayeti sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çekilerek, “Kale Kayış işçilerinin 6 Mart’ta başlayan direnişlerinin temel talebi bu sorunların çözülmesidir. Bunun için işçilerin sendikalaşma hakkı işveren tarafından tanınmalıdır. İşveren, Bakanlık tarafından Petrol-İş’e verilen yetkiye itirazından vazgeçmeli ve sendikamızla görüşmelere başlamalıdır” dendi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,081AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Sonraki haber