Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Kalker ocağına karşı ilk zafer

Kalker ocağına karşı ilk zafer

Şavşat’ta arkeolojik sit alanına yapılması planlanan kalker ocağı ve su çevrim regülatörü projesine verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi. Av. Yıldırım, yaşam hakkı için mücadeleye devam edeceklerini kaydetti

Artvin’in Şavşat ilçesinde Şenocak, Sebzeli, Dutlu köylerinin de olduğu bölgede büyük bir doğa katline yol açacak olan kalker ocağına karşı uzun süredir verilen mücadele kazanımla sonuçlandı.

Rize İdare Mahkemesi, Meydancık ve Sebzeli köylerinde 1’inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek, korumaya alınan ve tarihi Carishev Kalesi bölgesini de kapsayan alanda yapımı planlanan kalker ocağı için verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararını iptal etti.

Meydancık ve Sebzeli köylerinde yapılması için kalker ocağı ve su çevrim regülatörü projelerinin bölgedeki doğal yapıya ve tarihsel değerlere zarar vereceği, kesilecek 25 bin ağaç türü nedeniyle de ekosistemin etkileneceğini savunan yöre halkı ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı Rize İdare Mahkemesi’ne iptal davası açmıştı.

YAŞAM HAKKI İÇİN MÜCADELE

Şavşat Dernekleri Federasyonu’nun başvurusu Rize İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nce yapılan itiraz başvurusu sonucu yerel mahkeme kararı bozulmuştu. Bunun üzerine İdare Mahkemesi bölgede bilirkişi keşfi yapılması kararlaştırdı. Dava sürerken, tarihsel varlık olarak saptanan aynı bölgedeki Carishev Kalesi, 1’inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek, korumaya alındı.


Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Avukatı Halis Yıldırım, bütün canlıların yaşam haklarına yönelen her türlü tehdide karşı yaşam alanlarının ve tüm canlıların yaşam haklarının korunması için mücadele ettiklerini söyledi. Av. Yıldırım, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bize bu konularda ihtiyacı olan Şavşat Derneklerine, Şavşat Dernekleri Federasyonumuz elinden gelen katkıyı sunmaya devam edecektir” dedi.

‘KALE YIKILABİLİR’

Bilirkişi keşfi sonrası hazırlanan raporda kalker ocağında yapılacak patlatmaların tarihi Carishev Kalesi’ne zarar verebileceği kaydedildi. Bilirkişi raporlarında da dikkat çekilen tehlike için ‘Patlatmalar nedeniyle kale yıkılabilir’ denildi.

Şavşat’ta Orta Çağ’dan kalma Carislev Kalesi’nin, 1850’li yıllara kadar kullanıldığı biliniyor. Bölgede egemen olan Hristiyan Gürcü Bagratlı Beylikleri’ne ait kale, 1554 yılında Osmanlı Devleti idaresine geçti. Ocaklık ve yurtluk sisteminin 1850’de kaldırılmasının ardından terk edilen kalenin, 1878’deki Osmanlı- Rus Savaşı’ndan sonra 43 yıl devam eden Rus yönetimi zamanında da herhangi bir amaçla kullanılmadığı belirtildi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber