-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT ‘Kalkın ayağa, kalkın gidiyor bu çocuklar’

‘Kalkın ayağa, kalkın gidiyor bu çocuklar’

Ellerinde pankartlar, gidiyor bu çocuklar. Kalkın ayağa kalkın, gidiyor bu çocuklar. Bu Pazar kanlı Pazar. Dert yazar, derman yazar. Kalkın ayağa kalkın, gidiyor bu çocuklar. Bu meydan kanlı meydan. Ok fırladı, çıktı yaydan. Kalkın ayağa kalkın. Biz şehirden, siz köyden.
Ruhi Su.

Barış isterken, adalet isterken, oluk oluk akan kan dursun isterken, türküler söylerken katlediliyor bu ülkenin çocukları. Elele tutuşarak birbirlerinden güç aldıkları, omuz omuza yaslanarak korkularını biraz azalttıkları, içlerinde barışın, iyiliğin kazanacağına dair güçlü bir inancın olduğu anda kaybediyorlar geleceklerini. Barış için toplanmışken, biraz ötelerinde, Ruhi Su’nun o türküsünü ölümcül bir tesadüfle duydukları anda, “Bu meydan kanlı meydan” dizelerinin hemen ardından patlıyor, tarihimiz boyunca canımızı en çok yakan iki bombadan ilki. Ruhi Su’nun, 1 Mayıs 1977’de kana bulanan Taksim Meydanı’nda katledilenler için yazdığı ‘Ellerinde Pankartlar’, Ankara Tren Garı önünde katledilenlerin duyduğu son türkü oluyor belki de. Şehirlerden, köylerden ayağa kalkıp gelen, dertleri bir arada, huzur içerisinde yaşamak olan insanlar, kalkamamak üzere bir arada düşüyorlar yere. Ellerindeki pankartlar örtüyor, bir daha hareket edemeyecek olan, dört bir tarafa saçılmış bedenlerini.

kalkin-ayaga-kalkin-gidiyor-bu-cocuklar-79894-1.Hep kanlıydı bu ülkenin meydanları, sokakları. Barışın sesinin en çok çıkacağı yerde dökmeye çalıştılar en çok o kanı. Şiddetin karşısında durmaya çalışanlar gördü en çok şiddeti. Hesabı sorulamayan katliamlar için sokağa çıkılmışken, yeni katliamlara kurban gitti hep bu halk. Ama yine de barışın dilini kullanmaktan vazgeçmedi birçoğu. Bu ülkede huzur isteyenler, barış isteyenler bilinçli bir şekilde bastırılıyor ve tahayyül sınırlarımızı aşan acımasızlıklarla öldürüyorlar olsa da, o sesleri hiç kesilmeyecek. Etrafa saçılan paramparça bedenleri toplarken yüreğimiz parçalansa da, düşenleri kaldıracak birileri hep olacak burada. Karanlığı, pisliği, kötülüğü hırsızlığı, hukuksuzluğu kendi varlıklarının temeline koyanların karşısında, sabırla hakkaniyet aramaya devam edenler duracak hep. Barış isteyenlerin sesinin kısılmasına her daim göz yumanlara rağmen, korkuları yüzünden saklandıkları saraylarından verdikleri emirlerle bizleri korkutmaya çalışanlara rağmen, barış istemekten korkmayacağız.

‘Biz varız’ demek istiyorum o sese
Patlamanın hemen ardından çekilen, o bakamadığınız görüntülerde duyuluyor ya, sizi mahveden o ses. “Canlı var mı, canlı” diye feryat eden o ses. Görüntülerle beraber izlerken ilk duyduğunuzda, sizi yaşadığınıza utandıran o ses. Kalp masajı yapılan insanların etrafında, ümitsizce bağıran o ses. “Biz varız”, demek istiyorum o sese. Onlar geri dönüşü olmayan bir şekilde gitti ama biz varız. Boşuna gitmemiş olmaları, daha fazla canın gitmemesi için, hiç korkmadan, ‘şehirlerden’, ‘köylerden’ ‘ayağa kalkıp’, “BARIŞ” diye bağırmaya devam edeceğiz biz. Onlar huzur içinde yatsınlar diye. Huzur içinde yatsınlar.

- Reklam -

SON HABERLER

İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama...

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları yeniden cezaevine giriyor!

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet...

Hapse girmek için gün sayanın tuhaf düşünceleri

Nereden başlayalım? Hiç kuşkusuz günün günlerin olayı, nihayet seçilmiş olan kişiye...

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Garanti, BBVA Grubu'nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından...

CHP: Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik krizini yaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Dağıtılan kurumsal yapı yeniden...

AKP, İBB meclisinde reddettiği uyuşturucu komisyonu için teklif verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde dün yapılan oturumda CHP'nin 'uyuşturucu komisyonu kurulsun' teklifini...

Aleyna Can davasında tutuklu sanığa tahliye!

Kartal'da 17 yaşındaki Aleyna Can'ın başından vurularak öldürülmesine ilişkin iki kişinin tutuklu,...

PFDK’den 4 Süper Lig kulübüne ceza

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Spor Toto Süper...

Dünya genelinde 12 milyon hektarlık orman yok oldu

Dünya genelinde geçen yıl tropik bölgelerde yaklaşık 12 milyon hektar ormanlık alan...

Sri Lanka Savunma Bakanı istifa etti

Sri Lanka Savunma Bakanı Hemasiri Fernando, 21 Nisan’da gerçekleşen, 359 kişinin öldürüldüğü...

Sonraki haber