Kameranın ördüğü kafes

Hollywood sinemasının çok temel bazı anlatı kodları var. Örneğin filmin başlangıcında kırmızı şarap dolu bir kadehin havuza düşmesi ve o kan kırmızısının suda nasıl yayıldığı gösteriliyorsa büyük ihtimalle kadınlık durumlarına dair olumsuzlayıcı bir hikâyeyle karşılaşacaksınız demektir.

Epey ‘kör gözüm parmağına’ bir uygulama bu, ama verili toplumsal cinsiyet kodlarıyla düşünmeye alıştırılmış seyircilerin kolektif bilinçdışındaki olumsuz kadın imgelerini (isyankâr Lilith, Adem’i kandıran Havva, ‘kutu’sundaki kötülükleri dünyaya saçan Pandora…) hızla yüzeye çıkarmanın en kolay yolu olduğu için küresel sermaye sinemasının sürekli kullandığı bir yöntem… Bu hafta gösterime giren* 47 Meters Down/Denizde Dehşet havuza yayılan kırmızıyla -adet kanı, bekaret kanı, doğum kanı…- açılıyor, hikâye ilerlerken de bu kanlı bakış açısının hakkını veriyor.

Tatil için gittikleri Meksika’da köpekbalıklarıyla dolu bir bölgede kafesle dalış yaparken halatın kopması yüzünden deniz dibinde mahsur kalan iki kız kardeşin hikâyesindeki tüm unsurlar bu kadınların ne kadar sorunlu yaratıklar olduğunu vurgulamayı amaçlıyor: Büyük kardeş Lisa bir erkeği elinde tutmayı beceremeyecek kadar geleneksel kadınlıktan uzak olmasaydı kardeşiyle bu tatile çıkmayacak, ayrılık acısını gören Kate’in zoruyla gecenin bir vakti diskoya gitmeyecek, tanımadıkları genç erkeklerle flört etmeyecek, onların kafesle dalış teklifini duymayacaktı. Yani bu iki genç kadın eğer cinsel dürtülerine teslim olup başına buyruk davranmasalardı bu korkunç olayları yaşamayacaklardı.


Yine 2016’da yapılan ve 47 Meters Down’a çok benzeyen bir başka Hollywood filmi var, 12 Feets Down: 20li yaşlarının ortasında iki kız kardeş halka açık bir havuzda yanlışlıkla kapalı kalırlar. Bir yandan hayatta kalmaya çalışırken çalışırken diğer yandan hayatlarını, ilişkilerini sorgularlar. Film yüzeysel bir okumayla ‘kendini sorgulayarak yeniden doğan kadın’ı anlatıyormuş gibi görünür ama hikâyedeki her şey erkek-egemen yapıyı dinlememekten kaynaklanır. Kızların hayatı zaten hatalarla doludur ama bu hikâyedeki temel hata, ‘havuzdan sorumlu ihtiyar adam’ı dinlememeleridir. Üstüne bir de bu yaramaz kızları cezalandıran korkunç bir ‘canavar anne’ modeli biner -cezaevinden şartlı tahliyeyle çıkmış, havuzda temizlikçi olarak çalışan kadın- böylece havuz (vajina, rahim, doğum, kadınlık…) ölümcül bir şeye dönüşür.

İlginizi çekebilir:  Netflix, Bird Box'taki tepki çeken sahneyi kaldırdı

Hollywood bu eril anlatı stratejisini öyle rasyonel hale getirmiştir ki, aynı hikâyeyi erkeklere uygulamak istediğinizde hiç de inandırıcı olmayan bir anlatıyla karşılaşırsınız: Toplumsal cinsiyet kodları gündelik yaşamı öyle güçlü belirlemektedir ki, geçmişleri travmalarla dolu, birbirlerini psikolojik olarak sürekli yaralayan 20li yaşların ortalarında iki erkek kardeş bir havuzda sıkışıp kalmaz. Ama tam da aynı kodlar yüzünden, sorunlu iki kız kardeşin böyle bir şey yaşayabileceğini kolayca kabulleniriz.

Aynı nedenle, bir Hollywood filminde erkek karakter denizin dibinden kurtulmak isteyen çaresiz kadına “Kafeste kal, senin için en güvenli yer orası. Yoksa köpekbalıklarına yem olursun!” dediğinde kadının kafeste kalması gerektiğini tartışmasız kabul ederiz, o kafesin sembolik düzeyde nasıl kötü bir toplumsal yapıya karşılık geldiğini bile bile…

*Sinema sitelerinin ‘2017 yapımı’ diye tanıttığı filmi Ağustos 2016’da izlemiş, 06.08.2016 tarihli ‘Aklımızı ısıran dişler’ başlıklı yazıda azıcık değinmiştim. O günlerde adı da 47 Meters Down değil In the Deep idi. Hollywood’un böyle yanıltıcı bir dağıtım uygulamasıyla ne yapmak istediğini anlamış değilim.

BİZİ TAKİP EDİN

360,676BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,835TakipçiTakip Et
8,360AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...