-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Kamu hastaneleri yine sınıfta kaldı

Kamu hastaneleri yine sınıfta kaldı

Sağlık Bakanlığı’nın 2017 Kalite Değerlendirme Raporuna göre, kamu hastaneleri sınıfta kaldı. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı 597 hastanede kalite değerlendirmesi 2016 yılına göre yüzde 12 düştü. Ankara, İstanbul ve İzmir hastaneleri kalite sıralamasında ilk 10’a giremedi

Sağlıkta Verimlilik, Kalite ve Akreditasyon Dairesi Başkanlığı, 2017 Yılı Sağlıkta Kalite Değerlendirmeleri Sonuç Raporunu açıklandı. Rapora göre, hastanelerin il performans kalite koordinatörlükleri tarafından yapılan değerlendirmede 597 hastanenin bağlı olduğu Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu sınıfta kaldı. Hastanelerin kalite değerlendirmesi 2016 yılına göre yüzde 12 geriledi. Hastaların büyük çoğunluğunun tercih ettiği büyük illerdeki hastaneler ise kalite değerlendirmesinde son sıralarda yer aldı.

81 il genelinde 331 görevli, 597’si Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı hastaneler, 487’si özel, 61’i de üniversite hastaneleri olmak üzere bin 145 kuruluşu inceledi. Bakanlıkça yapılan 2017 yılı Sağlıkta Kalite Değerlendirmeleri’nin sonucunda hastanelerin Türkiye Kalite Puanı ortalaması 84.86 oldu.

Rapora göre, sağlık hizmeti süreçlerinde hasta mahremiyetinin sağlanması, tanı ve tedavi amacıyla yapılacak tüm işlemlerde hasta kimliğinin doğrulanması, hasta düşmelerinin önlenmesi, cerrahi uygulama yapılacak hastaların hazırlık sürecine yönelik düzenleme, hastane enfeksiyonlarına yönelik önlem, sterilizasyon ünitesinde; yıkama, dezenfeksiyon ve paketleme süreçlerinin kontrol altına alınması gibi standartlara ya uyulmuyor ya da kısmen uyuluyor.

Raporda yer alan tespitlerden bazıları özetle şöyle:

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı 597 hastanenin kalite değerlendirmesi 2016 yılına göre yüzde 12 gerilerken hastaların yüzde 200 fark ücreti ödediği özel hastanelerde ise kalite yüzde 9 düştü. Üniversite hastanelerinde ise 2016 yılına oranla kalitenin yüzde 6 yükseldiği belirtildi.

Ortalama kalite puanı dağılımlarına göre en yüksek puanı Marmara Bölgesi alırken Doğu Anadolu sonuncu oldu. Ege ikinci, İç Anadolu üçüncü, Karadeniz dördüncü, Akdeniz beşinci, Güneydoğu Anadolu bölgesi ise altıncı sırada yer aldı.

Kalite puanı en düşük il Muş olurken en yüksek il ise Kırşehir oldu. Hastaların büyük çoğunluğunun tercih ettiği Ankara, İstanbul, İzmir kalite puanı sıralamasında ilk 10’daki şehirler arasında yer almadı. Kalite puanı sıralamasında ilk 10 il sırasıyla, “Kırşehir, Burdur, Karabük, Bartın, Hakkari, Kocaeli, Elazığ, Denizli, Kayseri, Gaziantep” oldu. Sıralamada, kalite puanı 85 ve üzeri iller listesinde İstanbul 29’uncu, Başkent Ankara 33’üncü sırada yer aldı. Uşak, Malatya, Bilecik, Tokat gibi illerdeki hastaneler ise Ankara ve İstanbul’dan daha yüksek puan aldı.

- Reklam -

SON HABERLER

Orhan Gencebay hastaneye kaldırıldı

Türkücü Orhan Gencebay, göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Binali Yıldırım’dan ‘YSK’ vurgulu mazbata paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini kaybeden AKP'li Binali Yıldırım, twitter hesabında...

Canlı yayında Kılıçdaroğlu’nun idamını istemişti: RTÜK’ten Akit TV’ye ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, AKİT TV ve KRT'ye yayınlarında,...

Paris İtfaiyesi’nden ‘Notre Dame’ açıklaması

Paris İtfaiyesi Müdür Yardımcısı Philippe Demay, tarihi Notre Dame Katedrali'nde önceki gün çıkan yangınla...

Eski ÖSYM Başkanı Demir serbest bırakıldı!

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, savcılık sorgusunun...

CHP’li vekil Çağlayan’daki arbedede yaralandı

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İstanbul Büyükşehir...

BUDO, Büyükçekmece seferlerine son veriyor

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO), 3 yıldır karşılıklı süren Mudanya- Büyükçekmece seferlerinin 21...

Sonraki haber