Kamu kuruluşuna atanırsam ne olur?

SORU: Özel sektörde bir müddet çalıştıktan sonra kamu kurumuna atanırsam istifa etmeden önce fesih bildiriminde bulunmalı mıyım?

CEVAP: Özel sektörde çalışmakta iken işten ayrılmaya karar veren bir personel derhal fesih gerektiren ve işçiye haklı nedenle iş sözleşmesini sona erdirme hakkı tanıyan haller dışında bildirim öneli (ihbar) sürelerine uymak zorundadır. Aksi halde işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. Sizin bir kamu kuruluşuna girmeye hak kazanmanız derhal fesih gerektiren hallerden değildir. Dolayısı ile işten ayrılırken ihbar sürelerine uymanız gerekir.

İşsizlik ödeneği alabilir miyim?

SORU: Ben çalıştığım yerde 5 sene çalıştım ve 3 bin 600 günden istifa ettim. Başka yere başladım, 2 ay sonra çıkardılar. Ben işsizlik ödeneği alabilir miyim?

CEVAP: İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek bakımından işten ayrılış sebebiniz ve prim gün sayınız önem arz etmektedir. İşverenin sizi işten çıkarma sebebi sizin kusurunuz dışında bir nedene dayanıyorsa ve son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün ödenmiş priminiz varsa işsizlik ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

***

Doğumda geçici iş göremezlik için kaç gün gerekir?

SORU: Geçici iş göremezlik ödeneği alabilmek için hamileliğin 32’nci haftasından önceki 90 gün SSK priminin yatması mı gerekir, yoksa son bir yıl içinde 90 gün prim yatması yeterli midir?

CEVAP: Analık halinde geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için;

♦ İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,

♦ Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

♦ Bu süre içinde işyerinde çalışılmamış olması ve doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Görülebileceği gibi gebeliğin 32’nci haftasından değil, doğumdan önceki son 1 yıldan önce 90 gün prim şartı aranmaktadır.

BİZİ TAKİP EDİN

358,896BeğenilerBeğen
54,842TakipçiTakip Et
1,079,972TakipçiTakip Et
7,376AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL