Kanada’da 4.2 milyar yıllık yer kabuğu örneği bulundu
21.03.2017 07:57 YAŞAM

Kanada Ottawa Üniversitesi Yer ve Çevre Bilimleri Bölümü'nden Doç. Jonathan O'Neil başkanlığındaki bilim insanları, gezegenimizin ilk dönemlerine, 4.2 milyar yıl öncesine ait yerkabuğu izlerini bulduklarını açıkladı.

Dünyanın bileşiminin, bilinen herhangi bir gezegenden ya da aydan farklı olduğunu aktaran bilim insanı, hareket eden kayalık kabukların zamanla yüzeyin altındaki derin kabuklara ilişkin kanıtları da ortaya çıkardığını ifade etti. AA'nın haberine göre, bugüne dek bulunan en eski yerkabuğu örneğinin yaklaşık 2.7 milyar yaşında olduğunu hatırlatan Jonathan O’Neil, bu kalıntıların da Kanada Kalkanı'nda olduğuna dikkati çekti.

‘Dünya’nın gelişimine ışık tutacak’
Bilimsel çalışmalarda kayaların yaşının ölçülmesinin oldukça zor olduğunu anlatan Doç. Jonathan O’Neil, neodimyum-42 elementi ile yaptıkları izotop ölçümleri sonucu, elde ettikleri yerkabuğu örneğinin 4.2 milyar yaşında olduğunu belirlediklerini açıkladı.

Elde ettikleri bulguların, Dünya'nın erken tarihiyle ilgili her soruyu cevaplamasa da gelişimine ışık tuttuğuna işaret eden Kanadalı bilim insanı O'Neil, "En azından bize erken jeodinamiği anlamak için daha fazla malzeme sunuyor. Süreç Dünya'daki her yerde aynı mıydı, yoksa yerel miydi? Bunların hepsi de bizim cevaplamamız gereken sorular. Bulguların sadece dünyamızın değil, diğer gezegenlerin daha iyi anlaşılmasına da yol açacağını umuyoruz" dedi.