Anasayfa DÜNYA Kanada eğitim kesintilerine karşı ülke genelinde greve hazırlanıyor: Eğitim lüks değildir

Kanada eğitim kesintilerine karşı ülke genelinde greve hazırlanıyor: Eğitim lüks değildir

Muhammed Shabeer

Kanada’da Ontario’daki öğrenciler, 25 Ocak’ta sokaklara döküldüler, 17 Ocak’ta Ontario eyeleti Başbakanı Doug Ford’un ilan ettiği eğitimdeki fon kesintilerini protesto ettiler. Öğrenci bağışlarında 600 milyon dolarlık kesinti ve üniversitelere sağlanan fonlarda 440 milyon dolarlık kesinti yapılmasına karşı çıktılar. Fon kesintilerine karşı yapılan bu protestoların ardından, People Dispach, Kanada çapında anti-kapitalist bir öğrenci hareketi olan Devrimci Öğrenci Hareketi (RSM) ile mücadelenin amaçları ve süreci hakkında konuştu.

► Ontario Öğrenci Yardım Programı (OSAP) , eyaletteki öğrenciler için neden önemliydi ve Doug Ford’un programı kısıtlama hamlesinin ardındaki sebep nedir?

Uzun süredir öğrenci kredisi almak, emekçi kesimin çocukları öğrencilerinin herhangi bir orta öğretim sonrası eğitim almasının tek yoluydu. OSAP, özellikle düşük gelirli ailelerden gelen öğrencilerin okuyabilmesi için de önemli bir hibe sağlıyordu. Yeterli değildi, ancak Ontario’daki yüz binlerce öğrenciye büyük bir maddi destek kaynağı oldu. Bu kesinlikle, kredi geri ödeme oranları üzerinden aslında sahip bile olmadığımız bir para için öğrencileri mağdur etmekten başka bir şey değildir.

► Kesintilerin Ontario öğrencileri üzerindeki etkileri ne olacak?

Daha az sayıda emekçi sınıfından öğrenci, ortaöğretim sonrası eğitim alabilecek ve okuyabilmek için derin bir borç çukuruna zorlanacaklar. Eğitim, yalnızca iyi durumda ailelerden gelenlere açık olan bir ayrıcalık haline gelecektir.

GREV 20 MART’TA

► Öğrencilerin bu konudaki tepkisi ne oldu? Kesintilere karşı eylem planlarınız neler?

İl genelinde emekçi sınıftan gelen öğrencilerine yönelik bu son saldırıları protesto etmek için kendiliğinden çağrılar görüyoruz. Kanada Öğrenci Federasyonu ve öğrenci sendikaları gibi kuruluşların yanı sıra, öğrenci avukatlık gruplarının da yoğun desteğini alıyoruz. “Red Spring/ Kızıl Bahar” adlı bir kampanya başlattık ve daha iyi bir eğitim sistemi talep etmek için 15 Şubat’ta Ontario ve 20 Mart’ta ülke genelinde bir günlük grev yapmak üzere örgütlendik. Bunu başarmak için yorulmadan örgütlenmeye devam edeceğiz ve öğrencilerden büyük bir çoğunluğundan olumlu yanıtlar alıyoruz.

► Kanada’daki eğitim politikasına ilişkin genel anlayışınız nedir? Ülkedeki eğitim sisteminin iyileştirilmesine yönelik başlıca mücadeleniz ve alternatif önerileriniz nelerdir?

Mevcut eğitim sistemini halkın çoğunluğuna hizmet eden bir sistem olarak görmüyoruz ve bu nedenle aşağıdaki 5 talebi sıralıyoruz:

Kâr aracı değil, halkın hizmetinde eğitim

Eğitim kurumlar ve kâr ve rant için değil halkın çıkarlarına hizmet etmelidir. Herkes ortaöğretim sonrası eğitime erişime ihtiyaç duyar. Kapitalistlerin ve onların çalışmalarına yarar sağlaması için değil, herkesin yararına araştırma yapılması gerekir. Demokratik ve bilimsel bir eğitim, emperyalist- sömürgeci ve ataerkil müfredatın yerini almalıdır. Eğitim bizi adalet ve kurtuluş mücadelesi için hazırlamalı, işyerinde sömürülmeye hazırlamamalı.

Garantili ve ücretli staj

Kanada’da stajyerler, staj yaptıkları kurumlarda en az işçiler kadar çalışıyor. Buna rağmen kendi alanlarındaki diğer işçiler gibi ücret alamıyor. Ülke genelinde 300.000’den fazla stajyer ücret alamıyor. İşverenlerin ücretsiz olarak stajyer işçilerden yararlanabileceği zamanlar hemen sona ermelidir.

Tüm eğitim seviyelerinde öğrenim ücretlerinin kaldırılması ve öğrenci borçlarının iptali

Bankalar ve hükümet öğrencileri nakit akışı için kullanmaya devam ederken, öğrenim ücretleri ve borç çoğu için dayanılmaz hale geliyor. Eğitim gibi temel bir zorunluluk için ilerideki yaşantımızdan taviz vermek zorunda olma aldatmacasına rehin olmayacağız.

Eğitime engelsiz erişim ve sömürge karşıtı bir yaklaşım

Sömürgeci bir devlet olarak Kanada, çalınmış topraklarda, Yerli ulusların soykırımı üzerine kuruludur. Tüm Yerli halklar ortaöğretim sonrası eğitime, engelsiz erişime hakkına sahip olmalıdır. Yerli halkın kontrol ettiği bağımsız fakülteler, kolejler ve üniversiteler oluşturulmasını destekliyoruz. Eğitim sistemi, Yerli halkın kültürlerini ve dillerini güçlendirmelidir. Tüm programlara da zorunlu sömürge karşıtı içerikler eklenmelidir.

Ortaöğretim sonrası kurumların demokratik kontrolü

Kanada’da üniversiteler ve kolejler, büyük bankaların ve büyük şirketlerin temsilcileri ile doldurulmuş durumda. Hiçbir şekilde seçilmemiş yönetim kurulları ve yöneticiler tarafından yönetilmektedir. Yönetim kurullarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Bunun yerine okullar, öğrenciler, öğretim üyeleri, destek personeli ve topluluk üyelerinden oluşan bir genel kurulda seçilen komiteler tarafından yönetilmelidir.

Kaynak: People Dispach
Çeviren: Ekin Akyaz

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Sonraki haber