Anasayfa DÜNYA Kanada eğitim kesintilerine karşı ülke genelinde greve hazırlanıyor: Eğitim lüks değildir

Kanada eğitim kesintilerine karşı ülke genelinde greve hazırlanıyor: Eğitim lüks değildir

Muhammed Shabeer

Kanada’da Ontario’daki öğrenciler, 25 Ocak’ta sokaklara döküldüler, 17 Ocak’ta Ontario eyeleti Başbakanı Doug Ford’un ilan ettiği eğitimdeki fon kesintilerini protesto ettiler. Öğrenci bağışlarında 600 milyon dolarlık kesinti ve üniversitelere sağlanan fonlarda 440 milyon dolarlık kesinti yapılmasına karşı çıktılar. Fon kesintilerine karşı yapılan bu protestoların ardından, People Dispach, Kanada çapında anti-kapitalist bir öğrenci hareketi olan Devrimci Öğrenci Hareketi (RSM) ile mücadelenin amaçları ve süreci hakkında konuştu.

► Ontario Öğrenci Yardım Programı (OSAP) , eyaletteki öğrenciler için neden önemliydi ve Doug Ford’un programı kısıtlama hamlesinin ardındaki sebep nedir?

Uzun süredir öğrenci kredisi almak, emekçi kesimin çocukları öğrencilerinin herhangi bir orta öğretim sonrası eğitim almasının tek yoluydu. OSAP, özellikle düşük gelirli ailelerden gelen öğrencilerin okuyabilmesi için de önemli bir hibe sağlıyordu. Yeterli değildi, ancak Ontario’daki yüz binlerce öğrenciye büyük bir maddi destek kaynağı oldu. Bu kesinlikle, kredi geri ödeme oranları üzerinden aslında sahip bile olmadığımız bir para için öğrencileri mağdur etmekten başka bir şey değildir.

► Kesintilerin Ontario öğrencileri üzerindeki etkileri ne olacak?

Daha az sayıda emekçi sınıfından öğrenci, ortaöğretim sonrası eğitim alabilecek ve okuyabilmek için derin bir borç çukuruna zorlanacaklar. Eğitim, yalnızca iyi durumda ailelerden gelenlere açık olan bir ayrıcalık haline gelecektir.

GREV 20 MART’TA

► Öğrencilerin bu konudaki tepkisi ne oldu? Kesintilere karşı eylem planlarınız neler?

İl genelinde emekçi sınıftan gelen öğrencilerine yönelik bu son saldırıları protesto etmek için kendiliğinden çağrılar görüyoruz. Kanada Öğrenci Federasyonu ve öğrenci sendikaları gibi kuruluşların yanı sıra, öğrenci avukatlık gruplarının da yoğun desteğini alıyoruz. “Red Spring/ Kızıl Bahar” adlı bir kampanya başlattık ve daha iyi bir eğitim sistemi talep etmek için 15 Şubat’ta Ontario ve 20 Mart’ta ülke genelinde bir günlük grev yapmak üzere örgütlendik. Bunu başarmak için yorulmadan örgütlenmeye devam edeceğiz ve öğrencilerden büyük bir çoğunluğundan olumlu yanıtlar alıyoruz.

► Kanada’daki eğitim politikasına ilişkin genel anlayışınız nedir? Ülkedeki eğitim sisteminin iyileştirilmesine yönelik başlıca mücadeleniz ve alternatif önerileriniz nelerdir?

Mevcut eğitim sistemini halkın çoğunluğuna hizmet eden bir sistem olarak görmüyoruz ve bu nedenle aşağıdaki 5 talebi sıralıyoruz:

Kâr aracı değil, halkın hizmetinde eğitim

Eğitim kurumlar ve kâr ve rant için değil halkın çıkarlarına hizmet etmelidir. Herkes ortaöğretim sonrası eğitime erişime ihtiyaç duyar. Kapitalistlerin ve onların çalışmalarına yarar sağlaması için değil, herkesin yararına araştırma yapılması gerekir. Demokratik ve bilimsel bir eğitim, emperyalist- sömürgeci ve ataerkil müfredatın yerini almalıdır. Eğitim bizi adalet ve kurtuluş mücadelesi için hazırlamalı, işyerinde sömürülmeye hazırlamamalı.

Garantili ve ücretli staj

Kanada’da stajyerler, staj yaptıkları kurumlarda en az işçiler kadar çalışıyor. Buna rağmen kendi alanlarındaki diğer işçiler gibi ücret alamıyor. Ülke genelinde 300.000’den fazla stajyer ücret alamıyor. İşverenlerin ücretsiz olarak stajyer işçilerden yararlanabileceği zamanlar hemen sona ermelidir.

Tüm eğitim seviyelerinde öğrenim ücretlerinin kaldırılması ve öğrenci borçlarının iptali

Bankalar ve hükümet öğrencileri nakit akışı için kullanmaya devam ederken, öğrenim ücretleri ve borç çoğu için dayanılmaz hale geliyor. Eğitim gibi temel bir zorunluluk için ilerideki yaşantımızdan taviz vermek zorunda olma aldatmacasına rehin olmayacağız.

Eğitime engelsiz erişim ve sömürge karşıtı bir yaklaşım

Sömürgeci bir devlet olarak Kanada, çalınmış topraklarda, Yerli ulusların soykırımı üzerine kuruludur. Tüm Yerli halklar ortaöğretim sonrası eğitime, engelsiz erişime hakkına sahip olmalıdır. Yerli halkın kontrol ettiği bağımsız fakülteler, kolejler ve üniversiteler oluşturulmasını destekliyoruz. Eğitim sistemi, Yerli halkın kültürlerini ve dillerini güçlendirmelidir. Tüm programlara da zorunlu sömürge karşıtı içerikler eklenmelidir.

Ortaöğretim sonrası kurumların demokratik kontrolü

Kanada’da üniversiteler ve kolejler, büyük bankaların ve büyük şirketlerin temsilcileri ile doldurulmuş durumda. Hiçbir şekilde seçilmemiş yönetim kurulları ve yöneticiler tarafından yönetilmektedir. Yönetim kurullarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Bunun yerine okullar, öğrenciler, öğretim üyeleri, destek personeli ve topluluk üyelerinden oluşan bir genel kurulda seçilen komiteler tarafından yönetilmelidir.

Kaynak: People Dispach
Çeviren: Ekin Akyaz

SON HABERLER

Tenzili rütbe yapmışlar

SORU: Ben 2 yıldır bir firmada şef pozisyonunda çalışıyorum. Ameliyat geçirdim ve...

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...