Kanser hastalığında umutsuzluğa yer yok

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı 2018 yılına ait kanser verilerine göre, son altı yılda kanser görülme sıklığı 4 milyon daha artarak 18 milyon oldu. Uzmanlar, kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olduğunu ve umutsuzluğa kapılmaması gerektiğinin altını çizdi

Kanser hastalığıyla ilgili farkındalığı arttırmayı amaçlayan ve kanserle savaşan yüzlerce kurum, dernek ve örgütün bir araya gelerek oluşturduğu Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) bugünü Dünya Kanser günü olarak kabul ediyor.

Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı 2018 yılına ait kanser verilerine göre, son 6 yılda kanser görülme sıklığı 4 milyon daha artarak 18 milyon oldu. Eğer önlem alınmazsa bu rakam 2040 yılında 40 milyona çıkacak. Dünyada her yıl görülen kanser sayısı ve her yıl kanserden ölen insan sayısının ise 16 buçuk milyon gibi önemli bir rakama çıkacağı tahmin ediliyor.

Erken tanı hayat kurtarıyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak, 21’nci yüzyılda kanserin daha da sık rastlanan bir hastalık olacağını söyledi. Anacak, kanserin önemli bir toplumsal sağlık sorunu haline gelmesinin beklendiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Yavuz Anacak

Anacak’ın verdiği bilgilere göre; kirlilikteki artış, alkol ve tütün ürünlerinin kullanımı, beslenme alışkanlıkları, obezite gibi faktörler de diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olduğunu ifade eden Anacak “Erken tanı ve iyi bir tedavi ile bugün tüm kanserlerin yüzde 60-70’ini tedavi edebiliyoruz” dedi. Anacak, pek çok insan için kanser tanısının neredeyse ölüm ile eş anlamlı olarak görüldüğünü ancak, umutsuzluğa yer olmaması gerektiğini kaydederek konuşmasını sonlandırdı.

100 binden fazla veri toplandı

Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu

Ege Üniversitesi (EÜ) Hastanesinde 1992-2017 arası, 25 yılda EÜ Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 100 binden fazla kanser verisi toplandı. Verileri değerlendiren Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, kanserin giderek yaygınlaştığını ve birden çok kanser görülme oranında son yıllarda önemli oranda artış yaşandığını söyledi. Kayıt altına alınan verilere göre; kadınlarda en sık meme, tiroit ve jinekolojik kanserler; erkeklerde ise akciğer, prostat ve hemotolojik kanserlerin görüldüğü saptandı.

***

Akciğer kanseri ilk sırada

DSÖ’nün 2018 yılına ait kanser verileri ise şöyle:

♦ En çok görülen kanser türleri;

♦ Akciğer kanseri,

♦ Meme kanseri,

♦ Kalın bağırsak kanseri,

♦ Prostat kanseri

♦ En çok ölüme neden olan kanser türlerinden ilki akciğer kanseriyken, ikinci sırada kalın bağırsak kanseri yer aldı.

♦ Erkeklerde en sık görülen kanser türü yüzde 22 ile akciğer kanseriyken; kadınlarda yüzde 15 ile meme kanseri oldu.

BİZİ TAKİP EDİN

360,147BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,515TakipçiTakip Et
7,994AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL