Anasayfa GÜNCEL Kanun Hükmünde Kararname

Kanun Hükmünde Kararname

Yürütme, kural olarak anayasal çerçeveye uygun olarak yasama organınca kabul edilen kanunları uygulamakla görevli bir organdır. Bu, yürütmenin (hükümet) kanuna bağlılığı, yönetilenlerle ilişkilerinde kanunun egemen olması şeklinde anlaşılan “Kanuni İdare” ilkesinin bir ifadesidir. Ancak, yasama organının yavaş işleyen yapısı, her konunun en ince ayrıntısına kadar kanunla düzenlemenin imkânsızlığı ve özellikle ekonomik-sosyal gelişmelerin başdöndürücülüğü karşısında her ülkede yürütmeye, az ya da çok bir hareket serbestisi, “takdir yetkisi” tanınmaktadır.

Yürütmenin normal dönemlerde de zaten sahip olduğu bu takdir yetkisinin, “olağanüstü haller”de çok genişlediği bilinmektedir. Olağanüstü hale yol açan tehlikeyi bertaraf etmek için yürütme, etkin hareket etmek zorundadır. Bunu ise hızlı, ani ve tek taraflı bir şekilde aldığı kararlarla yapacaktır. Bu tür kararlar, Kanun Hükmünde Kararname olarak bilinmektedir.


Kanun Hükmünde Kararname ile kanun arasında büyük farklar vardır. İlki, ikili bir terimi içerir, ancak kanundan esas ve şekil olarak büyük farklara sahiptir. Kanunun en önemli niteliği objektif kurallar içermesidir. Dolayısıyla genel, soyut ve belli bir şahsa özgülenemeyen niteliktedir. Kanun, yasama organı (Meclis) tarafından ve yasama usulüne uygun olarak çıkarılır. Kanunlar kamuoyu önünde, basın ve medya organlarının bilgisi dahilinde, topluma duyurulur ve çıkar. Dolayısıyla bir hazırlık, tartışma, eleştiri, itiraz, oylama evrelerine sahne olur. Nihayet kanunların Anayasa’ya aykırı olması veya hak ve özgürlüklerin özünü zedelemesi halinde iptali için belli bir yargısal prosedür söz konusudur. Olağanüstü hallerde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ise en başta gizlidir. Yasama organı değil, yürütme (hükümet, başkan, Bakanlar Kurulu) tarafından çıkarılır. Kararnamenin belki en az bilinen ama en önemli özelliği ise gizli oluşudur. Hazırlık, tartışma, yayınlanma süreçleri bilinmez; dar bir grup (hükümet/Bakanlar Kurulu) dışında kimse kararlarla ilgili bir bilgiye sahip değildir.

Ancak bu yetki, yürütmeye yine de keyfi kararlar alma yetkisi vermez. Bu dönemde dahi, alınan kararların amacı kamu yararı, yürütmenin kullandığı yetkiler ise mutlak değil sınırlı, yapılan düzenlemeler ise kalıcı değil geçici nitelikte olacaktır. Bu yetkinin kötüye kullanılıp kullanılmadığı, Anayasal sınırların dışına çıkılıp çıkılmadığı, özgürlüklerin tamamen ortadan kaldırılıp kaldırılmadığı, başta yasama organı, sonra yargı eliyle denetlenecektir.

Anayasalarında OHAL’e yer vermeyen Norveç, Danimarka, Lüksemburg, İsveç ve Avusturya gibi ülkelerde, savaş ve olağanüstü durumlarında parlamento toplanamaz ise yetki işbaşındaki hükümete geçmektedir. Örneğin, Danimarka’da hükümet, Meclis’in ilk toplanabildiği zamanda onaya sunulacak anayasaya aykırı olmayan kanunlar çıkarabilme yetkisine haiz kılınmıştır. ABD’de ise, kuvvetler ayrılığı son derece sert uygulanmakta olup, yürütmeye (Başkan) kanun yapma yetkisi verilmemiştir. Ancak doktrin ve uygulama, olağanüstü hallerde Başkan’a geniş yetkiler tanımıştır. Lincoln, Wilson ve Roosvelt gibi başkanlar, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında geniş olağanüstü hal yetkileri kullanmıştır. Ancak, “dünya savaşı” yaşanan bu alt-üst oluş dönemlerinde dahi kullanılan bu yetkiler, önceden bilinen anayasal sınırlar içerisinde kalmış, kullanılan bu yetkilerin yasal sınırlar içinde kalıp kalmadığı mahkemelerce denetlenmiştir (Murat Özler, Olağanüstünün Olağanlaşması ve Kriz Hukuku, 2002). Son olarak Fransa’da 13 Kasım 2015’te kabul edilen ve 1 Kasım 2017’de uygulaması sona eren Olağanüstü Hal boyunca hükümet, 9 Kanun Hükmünde Kararname yayımlamış, bunların 6’sı Anayasa’ya aykırı bulunarak yüksek mahkemece iptal edilmiştir.

Anayasa m. 121 ve 122’nci maddelere dayalı olarak 18 ayda yayınlanan 31 Kanun Hükmünde Kararname ile, 140 bin kişi kamu görevinden atılmış, sendika, okul, hastane, üniversite vd. kurumlar kapatılmış, belediyelere kayyım atanarak başkanlarının tümü tutuklanmış ve bir buçuk yılda ülke bir özgürlüksüzlük ve belirsizlik sürecine düşmüştür.

50 bin kişinin bir defada görevden çıkarıldığı 1 Eylül 2016 tarihli 672 sayılı KHK’nin mesela toplantısının nerede, kimlerle, kaç saat süre boyunca yapıldığı, bu kararın dayanakları olan işlemleri, başta parlamento ve hiç bir yurttaş bilmemektedir. Zira Kanun Hükmünde Kararname gizlidir. Öte yandan, hükümetçe yayınlanan 31 KHK’nin hiçbiri anayasal kural gereği Resmi Gazete’de yayımlandığı gün TBMM’ye sunulmamıştır. Kanun Hükmünde Kararname’lerin bugüne kadar sadece 5’i yasama organında tartışılmış, sonuçta kanunlaşan bu 5 KHK daha sonra kanunların tabi olduğu prosedüre uygun olarak anamuhalefet partisince Anayasa Mahkemesi’ne iptali amacıyla taşınmış, ama Yüksek Mahkeme kanunlaşmış bu KHK ile ilgili dahi bugüne kadar karar vermemiştir. Hiç TBMM’ye gelmeyen 26 KHK hakkında ise Anayasa Mahkemesi daha önceden “denetim” görevini inkâr eden bir karar vermiştir.

Bir ülkenin, yasama ve yargısal denetim dışı Kanun Hükmünde Kararname’lerle yönetilmesi, keyfi bir idarenin (diktatörlük) varlığının göstergesi olduğu gibi -bu kararların gizli nitelikleri de düşünüldüğünde-, esasen bir kriz, tükeniş ve yönetememe halini açık seçik ortaya koymaktadır. 15 Temmuz’un en önemli dersi budur.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...