Anasayfa YAZARLAR Kaptan denizcileri attı, gemi çoktan battı!

Kaptan denizcileri attı, gemi çoktan battı!

Yıllarca “Türk basının amiral gemisi” diye tanımlanan, en çok satan ve en etkili gazete olan Hürriyet’in kardeşi Posta’da, 15 yıl aralıksız her gün sağlık yazıları yazan T. Cem Kadıoğlu’nun işine son verildi. Hemen şu tweetinin ardından: “Hürriyet gazetesi İstanbul gerçek bayi satışı 28.000, toplam Türkiye bayi satışı 60.000. Bu sayılara inilmesinin tek nedeni sosyal medya ve dijital devrim mi?”

Belli ki, bir hekim olan Kadıoğlu, gazetelerin hastalığına da ilgi duymuş, can çekişmenin sosyal medya ve digital devrim teşhisi ile açıklanamayacağını düşünmüştü.

Posta da, Hürriyet gibi, A. Doğan’ın Demirören’e sattıkları arasında. Yani her ikisinin de “kaptan”ı, pusulasını iktidara teslim etmiş aynı “kaptan”. Resmen 280 bin civarında diye açıklanan satışın 60 bin olduğunu söyleyen “tayfa”ya kızmışlar!

Hurriyet, A. Doğan pusulayı iktidara uzatıp yazarlarını “ehlileştirmeye” başladığında düşüşe geçmişti. “Kaptan”lar usta denizcileri ata ata, birkaç yıl önce 400 binlik satışlarla yüzen gemiyi, Kadıoğlu’nun verdiği rakama bakarsak, batırdılar!

Dün de, Hürriyet Ombudsmanı Faruk Bildirici’nin veda yazısı vardı: “GAZETECİLİĞE başlarken kendime söz vermiştim. … Yalansız, dolansız, dürüst, şeffaf, tutarlı ve ilkeli olacaktım. Düşüncelerimden ödün vermeyecek, kimseye özenmeyecek, bedeli ya da ödülü ne olursa olsun özgün, bağımsız ve kırıksız bir çizgi izleyecektim.”, demiş ve başarılı olup olmadığının kararını okurlarına, meslektaşlarına bırakmış.

O meslektaşlardan biri bensem, tıpkı sosyal medyadaki yüzlerce mesajın dediği gibi; “Gazeteciliğin yüz akı” olduğuna tanıklık ederim.

Tıpkı Kadıoğlu gibi, Faruk’un da son yazısı ilginç!

“Olay yok yanıt var” başlıklı o son yazıda, bir ombudsmanın yapması gerekeni yaparak kendi gazetesini eleştiriyor ve Hürriyet’in gözaltına alınan üniversite öğrencisi genç kadının polis tarafından tacizini haber yapmadığını, ancak İçişleri Bakanı Soylu’nun “taciz iddiası”na yanıtını haber yaptığını yazıyordu.

Ne yazık ki, artık işi haber vermek olan mecralar, iktidarı kızdıracağını düşündükleri haberleri vermiyor, ancak iktidar o konuyu dile getirdiğinde haber yapabiliyorlar!

Tacizi değil de tacize ilişkin Soylu’nun sözlerini haber yapan Hürriyet’in geçmişten devraldığı “Demirören Grubu Yazılı Medya Yayın İlkeleri”nin ilk maddesi şöyle; “Gazetecilikte temel işlev, gerçekleri bulup bozmadan, abartmadan, sansürlemeden, hiçbir baskı veya çıkar grubunun etkisi altında kalmadan, objektif bir biçimde kamuoyuna iletmektir.”

Faruk’un Hürriyet’le yolu, gazetenin anayasasının bu ilk maddesine uygun davrandığı için ayrıldı!

Artık işsiz ombudsman, son kitabı “Günahlarımızda Yıkandık”ın Sunuş’unda “ama arınabildik mi” diye soruyordu. Cevap net; nede yıkanıyorsanız ona bulanıyorsunuz!

Faruk’la, 1999-2001 arası TV8’de televizyonların ilk medya eleştirisi programı “Çuvaldız”ı yapmıştık. Orada çuvaldızı kendimize, gazeteciliğe batırıyor, denk geldiğinde de banka sahipliği ile medya sahipliğinin birlikte olamayacağını söylüyorduk. Sonunda, banka sahibi olan patron, “Sizin izleyeniniz çok, daha çok izlenecek başka bir program yapın” teklifi getirmiş, biz de kabul etmeyip o işi orada bırakmıştık.

Yine aynı şey oldu; Faruk epeydir gazetenin “biraz başka şeyler yaz” uyarılarına karşın bildiği yolda gitti ve veda yazısı yazdı.

Üniversitede bir meslektaşım, dün sabah odama kafasını uzatıp; “Kötü sistemler, iyi insanları barındırmıyor!” dedi ve gitti. Neyi ve kimi kastettiği belliydi; cümlesini alıp buraya koydum.

Gemi çoktan battı da, batık geminin son iyi denizcileri atılıyor!

SON HABERLER

HES’e karşı direnenler kazandı: Şehir içi HES’in ilk örneğine yargı freni

Şehir içi hidroelektrik santralların (HES) ilk örneği olan Sinop’un Ayancık ilçesindeki HES...

Konut sakinleri eşyalarının çalınmaması için nöbet tutuyor: Minibüste kalan da var borçlanarak taşınan da

MERAL DANYILDIZ İstanbul’un Kartal ilçesindeki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi...

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....