Anasayfa YAZARLAR Kaptan denizcileri attı, gemi çoktan battı!

Kaptan denizcileri attı, gemi çoktan battı!

Yıllarca “Türk basının amiral gemisi” diye tanımlanan, en çok satan ve en etkili gazete olan Hürriyet’in kardeşi Posta’da, 15 yıl aralıksız her gün sağlık yazıları yazan T. Cem Kadıoğlu’nun işine son verildi. Hemen şu tweetinin ardından: “Hürriyet gazetesi İstanbul gerçek bayi satışı 28.000, toplam Türkiye bayi satışı 60.000. Bu sayılara inilmesinin tek nedeni sosyal medya ve dijital devrim mi?”

Belli ki, bir hekim olan Kadıoğlu, gazetelerin hastalığına da ilgi duymuş, can çekişmenin sosyal medya ve digital devrim teşhisi ile açıklanamayacağını düşünmüştü.

Posta da, Hürriyet gibi, A. Doğan’ın Demirören’e sattıkları arasında. Yani her ikisinin de “kaptan”ı, pusulasını iktidara teslim etmiş aynı “kaptan”. Resmen 280 bin civarında diye açıklanan satışın 60 bin olduğunu söyleyen “tayfa”ya kızmışlar!

Hurriyet, A. Doğan pusulayı iktidara uzatıp yazarlarını “ehlileştirmeye” başladığında düşüşe geçmişti. “Kaptan”lar usta denizcileri ata ata, birkaç yıl önce 400 binlik satışlarla yüzen gemiyi, Kadıoğlu’nun verdiği rakama bakarsak, batırdılar!

Dün de, Hürriyet Ombudsmanı Faruk Bildirici’nin veda yazısı vardı: “GAZETECİLİĞE başlarken kendime söz vermiştim. … Yalansız, dolansız, dürüst, şeffaf, tutarlı ve ilkeli olacaktım. Düşüncelerimden ödün vermeyecek, kimseye özenmeyecek, bedeli ya da ödülü ne olursa olsun özgün, bağımsız ve kırıksız bir çizgi izleyecektim.”, demiş ve başarılı olup olmadığının kararını okurlarına, meslektaşlarına bırakmış.

O meslektaşlardan biri bensem, tıpkı sosyal medyadaki yüzlerce mesajın dediği gibi; “Gazeteciliğin yüz akı” olduğuna tanıklık ederim.

Tıpkı Kadıoğlu gibi, Faruk’un da son yazısı ilginç!

“Olay yok yanıt var” başlıklı o son yazıda, bir ombudsmanın yapması gerekeni yaparak kendi gazetesini eleştiriyor ve Hürriyet’in gözaltına alınan üniversite öğrencisi genç kadının polis tarafından tacizini haber yapmadığını, ancak İçişleri Bakanı Soylu’nun “taciz iddiası”na yanıtını haber yaptığını yazıyordu.

Ne yazık ki, artık işi haber vermek olan mecralar, iktidarı kızdıracağını düşündükleri haberleri vermiyor, ancak iktidar o konuyu dile getirdiğinde haber yapabiliyorlar!

Tacizi değil de tacize ilişkin Soylu’nun sözlerini haber yapan Hürriyet’in geçmişten devraldığı “Demirören Grubu Yazılı Medya Yayın İlkeleri”nin ilk maddesi şöyle; “Gazetecilikte temel işlev, gerçekleri bulup bozmadan, abartmadan, sansürlemeden, hiçbir baskı veya çıkar grubunun etkisi altında kalmadan, objektif bir biçimde kamuoyuna iletmektir.”

Faruk’un Hürriyet’le yolu, gazetenin anayasasının bu ilk maddesine uygun davrandığı için ayrıldı!

Artık işsiz ombudsman, son kitabı “Günahlarımızda Yıkandık”ın Sunuş’unda “ama arınabildik mi” diye soruyordu. Cevap net; nede yıkanıyorsanız ona bulanıyorsunuz!

Faruk’la, 1999-2001 arası TV8’de televizyonların ilk medya eleştirisi programı “Çuvaldız”ı yapmıştık. Orada çuvaldızı kendimize, gazeteciliğe batırıyor, denk geldiğinde de banka sahipliği ile medya sahipliğinin birlikte olamayacağını söylüyorduk. Sonunda, banka sahibi olan patron, “Sizin izleyeniniz çok, daha çok izlenecek başka bir program yapın” teklifi getirmiş, biz de kabul etmeyip o işi orada bırakmıştık.

Yine aynı şey oldu; Faruk epeydir gazetenin “biraz başka şeyler yaz” uyarılarına karşın bildiği yolda gitti ve veda yazısı yazdı.

Üniversitede bir meslektaşım, dün sabah odama kafasını uzatıp; “Kötü sistemler, iyi insanları barındırmıyor!” dedi ve gitti. Neyi ve kimi kastettiği belliydi; cümlesini alıp buraya koydum.

Gemi çoktan battı da, batık geminin son iyi denizcileri atılıyor!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,919AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Diyarbakır'da, borç- alacak nedeniyle husumetli iki grup arasında, iş merkezinde silahlı kavga çıktı....

Denizli’de ahır yangını: Çok sayıda hayvan yaşamını yitirdi

Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki ahırda çıkan yangında, 1 inek, 1 buzağı, 1 keçi, 4...

AKP Sözcüsü Çelik: İmamoğlu’nu tebrik ederiz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, "Son seçimlerde sonuç...

Boğaziçi Köprüsü’nde intihar

Kimliği belirlenemeyen bir kişi, Boğaziçi Köprüsü'nden denize atlayarak yaşamına son verdi. Yapılan...

İktidar yenilginin faturasını Kaftancıoğlu’na kesmek istiyor

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce yaptığı bazı...

Türkiye en fazla haber okuyan üçüncü ülke

En fazla haber takip eden ülkeler belirlendi. Buna göre en fazla haber...

Yeni askerlik sistemi yasalaştı

Yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edilerek...

Sonraki haber