Kara günlerin üstünden 63 yıl geçti
07.09.2018 08:33 GÜNCEL
63 yıl önce gerçekleşen 6-7 Eylül Olayları’nda çok sayıda kişi yaşamını yitirirken, 73 kilise ile 5 bin 538 ev ve işyeri yıkıldı

6-7 Eylül Olayları, Türkiye tarihinde yaşanan ve hâlâ yüzleşilmemiş vahim olaylardan biri. “Selanik’te Atatürk’ün evine Yunanlılar tarafından bomba atıldığı” haberinin, gayrimüslimlerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul’da yayılması üzerine, 6-7 Eylül 1955 tarihlerinde, ellerinde kazma, balta ve sopalarla sokaklara dökülen binlerce kişi, gayrimüslimlere ait ev ve iş yerlerini yakıp yıktı. Çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Resmi verilere göre, yalnızca İstanbul’da 73 kilise, 8 ayazma, 2 manastır, 3 bin 584’ü Rumlara ait olmak üzere 5 bin 538 ev ve işyeri yıkıldı. Olaylardan kısa bir süre sonra Beyoğlu’na gelen dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, “Galiba dozu kaçırdık” dedi. Olaylar sonucu Rum nüfusu 2 bin 500 kişiye düşerken, evleri ve işyerleri yağmalanan birçok Yahudi ve Ermeni Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. Dönemin Özel Harp Dairesi Başkanı emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu da 6-7 Eylül Olayları’nı “Başarılı bir özel harp işidir” şeklinde tanımlamıştı.

‘Devlet 6-7 Eylül’le yüzleşmeli’
6-7 Eylül olayları ile yüzleşmesi için Meclis’e araştırma önergesi veren HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “6-7 Eylül faillerinin ortaya çıkarılması, yaşanan can ve mal kayıplarının tespit edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişle yüzleşme adına atacağı önemli bir adım olacaktır” dedi.