Kara Harp Okulu'nda ilk dersi Sabah yazarı verdi
13.03.2017 15:52 GÜNCEL

Kara Harp Okulu Komutanlığı 2016-2017 eğitim öğretim yılı açılış töreni 15 Temmuz’daki darbe girişiminden 7 ay 26 gün sonra düzenlendi.

Hürriyet'in haberine göre, Atatürk'ün Harp Okulu apolet numarası "1283" numarasını okuması üzerine, salonda bulunan tüm harbiyeliler ayağa kalkarak "İçimizde" diyerek yoklamaya katıldı. İlk derisi Milli Savunma Üniversitesi Rektörü, Sabah gazetesi yazarı Prof. Dr. Erhan Afyoncu verdi.

Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, komutanlar ve Harbiyeli öğrenciler katıldı.

Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Afyoncu'dan 'başkanlık' açıklaması Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Afyoncu'dan 'başkanlık' açıklaması

Atatürk her zaman ordunun siyasetten uzak kalmasını istediğini, bu isteğin doğruluğunun Balkan Savaşlarında görüldüğünü anlatan Afyoncu, "Türkler, 2 bin 200 yılık bilinen tarihinde ordu-millet olarak var olmuştur. Devlet yıkıldığı takdirde Türk milleti var olamıyor, devlet ise orduyla var oluyor. Atatürk'e göre ordu; millet ile bir bütünlük oluşturur ve ordu milli iradenin emrindedir" diye konuştu.

Tören, Kara Harp Okulu Marşı'nın okunmasıyla sona ererken, Genelkurmay Başkanı Akar da yeni eğitim-öğretim yılında Harbiyelilere başarılar diledi.