Kara kutu incelemede
14.03.2018 07:39 YAŞAM
İran’da düşen özel jetin kara kutusu incelemeye alındı. Kazada hayatını kaybeden 11 kişinin 15 saat sonra dağdan indirilen cenazeleri otopsi işlemleri bittikten sonra Türkiye’ye getirilecek

İran’da düşen özel uçakla ilgili soruşturma sürüyor. Uçağın kara kutusu incelemeye alındı. Ancak kazanın nedeni henüz netlik kazanmadı. Özel jet kazasında 15 saatte dağdan indirilen cenazeler ise DNA testleri sonuçlandıktan sonra Türkiye’ye gelecek.

Cenaze yakınlarının İstanbul’da da Adli Tıp Kurumuna giderek kimlik tespiti için DNA örneği vermeleri istendi. Bunun üzerine uçakta hayatını kaybedenlerden 10’unun birinci derecede yakını, İstanbul Adli Tıp Kurumuna gelerek DNA örneği verdiği öğrenildi. Cenazelerin kimlik tespitinin ardından İstanbul’a gönderilerek Adli Tıp Kurumuna getirilmesi ve yeniden otopsi yapılması bekleniyor.

Adlarına sahte hesap açıldı
Yasa boğan ve 11 genç kadının yaşamını yitirdiği kazanın ardından insanlıktan nasibini almamış bazı kişiler “Yok artık” dedirten bir hamle yaptı. Geride acılı bir aile bırakan Mina Başaran adına satılmak yüzlerce sahte sosyal medya hesabı açan kişiler takipçi sayısını artırmak için Başaran’ın kendi hesabından görsellerini paylaştı.

Sosyal medya hesapları için destek veren Mehmet Cumhur, “Bu tür durumlarda özellikle insanlıktan çıkmış ve gözünü para bürümüş bir grup fırsatçı hesap açıyor. Hayatını kaybeden kişiyi araştırırken en yakın hesabı takip ediyor. Bazen on binleri bulan takipçiye ulaşıyorlar. Böyle bir hesap 30 bin ila 60 bin arasında satılıyor. Daha sonra hesabın adını değiştirip yeni bir hesap haline getiriyorlar” dedi.

***

Pilot heyecanlı bir sesle alçalmak istedi

İran’da düşen ve 11 kişinin yaşamını yitirdiği jetin sahibi olan MC Havacılık’ın Genel Müdürü Basri Demiroğlu, düşen uçağın kokpitiyle İranlı hava trafik kontrolörü arasında geçen konuşmayı anlattı. Demiroğlu, “Pilotumuz son olarak Rezai isimli kontrolörle irtibat kuruyor. Pilotumuz 36 binden 38 bin feet irtifaya tırmanmak istiyor. Yakıt azaldığı için irtifa yükseltmek istiyor. 37 bin 900 feet yüksekliğe geldiğinde heyecanlı bir ses tonu ile tekrar 34 bin feet’e alçalmak istediğini bildiriyor. Rezai alçalmaya müsaade veriyor. Uçak dengeli bir şekilde 34 bin feet’e, sonrasında ise 32 bin feet’e kadar iniyor. Bundan sonra ise dikey bir çizgi halinde düşüş başlıyor” dedi. Demiroğlu, kazaya ilişkin şu sözleri söyledi:
“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kaza incelemesi için üç kişilik heyet gönderdi. Şu anda çalışmalarını yürütüyorlar. Uçağın kara kutuları bulundu. CVR ve FDR çalışır vaziyette. Onlar çözüldükten sonra kazanın nedeni de ortaya çıkacak.”