Karaburun'da Zeytin Okulu açıldı
13.05.2017 17:03 ÇEVRE

Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin İzmir Büyükşehir ve Karaburun belediyelerinin desteğiyle hayata geçirdiği Zeytin Okulu açıldı. Eğitim ve atölye faaliyetlerinin düzenleneceği okul, zeytin ve zeytin ürünleri başta olmak üzere bölgedeki doğal ve kültürel varlığın korunmasına, zenginleşmesine ve tanıtımına katkı koyarak, istihdamı artıracak.

Bir grup akademisyen tarafından kurulan Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin hayalleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçeğe dönüştü. Belediye, Zeytin Okulu için Karaburun İnecik Köyü’nde metruk haldeki eski ilkokul binası yenileyerek, çevre düzenlemesini yaptı.karaburun-da-zeytin-okulu-acildi-286174-1.

“Köylümüz, çiftçimiz ile başarıyı yakaladık”

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Zeytin Okulu’nun Yarımada’nın kalkınması için hayata geçirdikleri “Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejesi”ne katkı koyacağını söyledi. Kocaoğlu, “2004 yılından bu yana kırsalın kalkınması için çalışıyoruz. Karşılıklı güven tesis etmeden, sahiplenme duygusunu geliştirmeden yaptığınız projelerin yaşama, gelişme şansı tesadüflere bağlıdır. Biz hep birlikte köylümüz, çiftçimiz bir araya gelerek başarıyı yakaladık” dedi.karaburun-da-zeytin-okulu-acildi-286176-1.

Zeytin Okulu fikri nasıl doğdu?

Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği adına konuşan Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Barboros, dünyayı iyileştirmenin, güzelleştirmenin en iyi yolunun paylaşmak olduğundan hareketle yeniliğe açık ve meraklı akademisyen ve öğrencilerle Zeytince Derneği etrafında toplandıklarını söyledi. Barboros, şunları kaydetti:

“Çoğumuz eğitim alanında çalıştığımız için yapabileceğimiz en iyi katkının birlikte öğrenmeye ve öğretmeye dayalı bir yaşam kurmak oldu. Buradan Zeytin Okulu fikri doğdu.

2015 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Efes – Mimas Yolu Kültür Rotası Projesi’nde gönüllü olarak çalıştık ve Yarımada Bölgesi’nin zeytin envanterinin oluşmasına katkı sağladık. Zeytin Yolu, Zeytince Derneği’nin en büyük başarılarından biridir. İnecik Köyü’nde okulumuzun kurulmasına destek veren, bir fikrin ve hayalin somut bir mekana dönüşmesini sağlayan Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyoruz. Bizi takdir etmeseydi, bize destek vermeseydi bu projeyi hayata geçiremezdik. Bizim için hayal olan bu projeyi mümkün kılan insan Aziz Kocaoğlu’dur.”