Anasayfa ÖZEL Karadeniz faktörü seçimin kilidi

Karadeniz faktörü seçimin kilidi

Ekrem İmamoğlu bayram tatilinin bir bölümünü Doğu Karadeniz’de geçirdi. Trabzon, Giresun ve Ordu’yu kapsayan gezisinde yoğun ilgi ile karşılaşan İmamoğlu, bayram sonrasına moralli girdi.

23 Haziran seçimlerine yaklaşık iki haftalık bir süre kalmışken deyim yerindeyse adaylar seçmene bire bir markaj uyguluyor. İstanbul’da bulamadığı seçmeni tatilde yakalayıp oy istiyor. İstanbul’da yoğun nüfusa sahip Sivas, Ordu, Diyarbakır, Giresun, Trabzon gibi şehirler en gözde merkezlere dönüşmüş durumda. Binali Yıldırım Sivas ve Diyarbakır’ı tercih ederken İmamoğlu rotayı doğduğu topraklara çevirdi.

Ordu, Giresun ve Trabzonlu seçmen İstanbul seçimlerinin anahtarı durumunda. Bu coğrafyada doğan yaklaşık 1 milyon civarında bir seçmen İstanbul için oy kullanacak. Bugüne kadar AKP’nin adeta oy deposu olan ve seçimlerin kazanılmasında önemli role sahip bu üç il artık Erdoğan için çantada keklik değil. Ekrem İmamoğlu bölge insanının gönlünde hatırı sayılır bir yer edinmiş durumda. Ziyaretleri sırasında yaşanan yoğun ilgi bunun en açık göstergesi. Bu ilginin küçük bir bölümünün dahi oya dönüşmesi İmamoğlu’nun seçimleri kazanmasında yeterli gelebilir.

MERKEZ SAĞ TABAN KARASIZ

Karadeniz Bölgesi’nde merkez sağın her dönem gücü olmuştur. Demokrat Parti’den ANAP’a kadar uzanan dönemde Karadeniz’in neredeyse tüm ilerinde sağ birinci parti olmuştur. AKP tüm merkez sağ oylarını bünyesinde toplamayı başardı. Bunda Erdoğan’ın Rizeli oluşunun payı da var. Çok uzun yıllar sonra merkez sağ Erdoğan dışında bir politikacıya ilgi gösteriyor. Şu anda İmamoğlu bölgenin nerdeyse birinci siyasi figürü haline gelmiş durumda.

İlginizi çekebilir:  İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanı hastaneye kaldırıldı

Bu sadece miting görüntülerine bakarak yaptığımız bir değerlendirme değil. Bayram boyunca sahadan aldığımız hava da bu yönde. Trabzon sokaklarında fanatik AKP’liler dışında Ekrem İmamoğlu “bizim çocuk” olmuş durumda. Trabzonlular İmamoğlu’na bakınca CHP adayını değil kendi topraklarında büyüyen bir ismin başkan olma ihtimalini görüyor. Bu da seçmen davranışında radikal değişimlere yol açabiliyor. AKP’nin şu ana kadar çözemediği duygu da bu.

KARADENİZ’DE DE ARAYIŞ VARSA

Tüm şehirlerde parti mitingleri kalabalık geçer. Gerekirse çevre illerden insan taşınarak meydanlar dolar. İmamoğlu’nun Karadeniz’de yaptığı mitingleri sadece kitle sayısı olarak değerlendirmek çok yeterli sonuç vermez. Bölgede yaşanan şey daha derinlerde. Sokaklarda gezince çok uzun yıllar sonra ilk kez siyasi bir arayışın olduğuna tanık oluyorsunuz. Çocukluğumun CHP-AP dönemine benzer yüksek sesle tartışmalarına tanık olmak şaşırtıcı oldu. Neye oy vereceği önceden belli bir kitleden de söz etmiyoruz. İlk kez oy kullanacak gençlerde ve kadınlarda farklı bir sese ihtiyacı çok net görmek mümkün. Merak duygusu Karadeniz’e geri gelmiş. Uzun Sokak’ta “artık yeter” sesleri geliyorsa dip dalgası suyun yüzüne doğru hareketlendi demektir.

***

Pontusçuluk bir denemeydi

31 Mart sürecinde başlayan, İmamoğlu’nun etkisi artıkça dozajı yükselen ve nihayet Erdoğan’ın söylemlerine de yerleşen Pontusçuluk AKP’nin seçim öncesi denemesini yaptığı, halk üzerinde etkisini sınadığı bir argüman oldu.

Seçmene verilen mesajda Pontus sadece Rumluk olarak değil aynı zamanda Hıristiyanlık olarak da kodlandığı için İslam’la Haçlı’nn mücadelesi olarak sunuldu. Bundan nasıl sonuçlar çıktı bayram sonrası göreceğiz. Muhafazakâr Türk ve Kürt seçmeni aynı anda kesen ve hoşnut kılan Karadenizlilerde de ciddi çözülmeye yol açmayan bu arğüman mantıklı bir hamle gibi gelebilir. Ama ilk izlenimler öyle olmadığını gösteriyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,919AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Diyarbakır'da, borç- alacak nedeniyle husumetli iki grup arasında, iş merkezinde silahlı kavga çıktı....

Denizli’de ahır yangını: Çok sayıda hayvan yaşamını yitirdi

Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki ahırda çıkan yangında, 1 inek, 1 buzağı, 1 keçi, 4...

AKP Sözcüsü Çelik: İmamoğlu’nu tebrik ederiz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, "Son seçimlerde sonuç...

Boğaziçi Köprüsü’nde intihar

Kimliği belirlenemeyen bir kişi, Boğaziçi Köprüsü'nden denize atlayarak yaşamına son verdi. Yapılan...

İktidar yenilginin faturasını Kaftancıoğlu’na kesmek istiyor

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce yaptığı bazı...

Türkiye en fazla haber okuyan üçüncü ülke

En fazla haber takip eden ülkeler belirlendi. Buna göre en fazla haber...

Yeni askerlik sistemi yasalaştı

Yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edilerek...

Sonraki haber