Karakola bombalı araçla intihar saldırısı

Diyarbakır’ın Lice ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki beton bariyerlerle çevrili Duru Jandarma Karakolu’na saat 06.00 sırlarında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Beton bariyerlerle çevrili ve korunaklı karakoldaki 1 asker yaralanırken, saldırgan öldü.

Bomba cinsi henüz açıklanmayan saldırıda, araçla gelen saldırgana ‘Dur’ ihtarında bulunuldu. Saldırgan ‘dur’ ihtarına uymayınca ateş açıldı. Bomba yüklü araç karakolun güvenliği için önceden yerleştirilen beton bariyerlere çarptı ve şiddetli bir patlama ile infilak etti. Patlama sesi Lice ilçe merkezinden de duyuldu.

Daha önce de saldırıya maruz kaldığı için fiziki önlemlerin alındığı, çevresi beton bariyerlerle örülü karakol önündeki saldırıda 1 askerin yaralandığı ifade edildi.

Olay üzerine çok sayıda zırhlı araç bölgeye sevk edilirken, helikopter destekli operasyon başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, “Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde Duru Jandarma Karakol Komutanlığına yönelik 33 ACF 42 plakalı kamyonet içerisindeki bir terörist tarafından saat 05.50 sıralarında patlayıcı yüklü araçla intihar saldırısında bulunulduğu” belirtildi.


Patlama nedeniyle yolda 10,5×11 metre genişliğinde, 5,2 metre derinliğinde çukur oluştuğuna işaret edilen açıklamada, “Karakolun patlayıcı yüklü araç saldırılarına karşı Diyarbakır-Bingöl karayolu güzergahından 75 metre uzağından geçecek şekilde geçmiş dönemde değiştirilmesi, beton blok ve akordeon engel sistemleriyle karakolun fiziki ve güvenlik tedbirlerinin artırılması, olay öncesinde elde edilen istihbari bilgiyle personelin ikaz edilerek farkındalığın artırılması sonucunda meydana gelen terör saldırısında sadece kule nöbetçisi olan personel kulak altı bölgesinde oluşan kesik nedeniyle hafif şekilde yaralandı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yaralı askerin Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesinde ayakta yapılan tedavisinin ardından taburcu edildiği, olay yeri incelemesinde saldırganın öldüğünün belirlendiği, saldırıyla ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,033BeğenilerBeğen
54,864TakipçiTakip Et
1,080,968TakipçiTakip Et
7,440AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL