Anasayfa YAŞAM Karanlığa alışmak

Karanlığa alışmak

İnsan gözü zifiri karanlıkta görmez deniyor. Bakalım olacak mı, meraktayım.

İnsan gönlü zifiri karanlıkta bile görebiliyor oysaki. Ama gönül gözünü karanlıkta ne kadar bırakırsanız o kadar az görmeye başlıyor sanki. Giderek kararıyor gözlerimiz.


Karanlıktan öncesi bize biraz gri geldi aslında. Biraz da gelmedi. Bol bol geldi. Göstere göstere, gerine gerine, bilgisizliğini yücelte yücelte geldi. O bile neye inandığını bilmiyor oysaki. Şuursuz kocaman bir grilik hepimizin üzerine çöktü. Çok fazla kapalı havaya alışık değiliz demek ki, hepimizi bir sıkıntı kapladı. Grilik gökyüzünden sokaklara yansıdı, insanlara yansıdı, bir noktada çoğu insan giriliğin etkisine girdi. Gözlerinin feri gitti, griliğin ve sonrasından geleceklerin ateşine yel ettiler itaat duygusu içinde. Tek duygu o kalmıştı onlarda. Korkunun, hayatta kalmanın, insanı, bilinci nasıl kırabileceğini gördük. Grilik bir gün “Ben pembeyim” diyor, herkes pembe giyiniyordu.

Oysa ne renk giyinirsen giyin görünüyor içerideki karanlık. Hem de çok uzaklardan…. Uzaktayken karanlık da ufacık bir şey. Sineğe benziyor adeta. Tek bir nokta ufuk çizgisinin ortasında. Ama ileriyi görmek kadar ileriyi iyi de görmek lazım. Yaklaşıyor sineğe benzeyen nokta. Sonra kanatlarının olmadığını fark ediyoruz, zaten bizden çıkan ışığı da içine çekiyor. Duygusal bir karadelik gibi. Kötülüğü ve çaresizliği büyütüyor, korkuyla besleniyor. İçine uzun süre bakarsanız sizi betona çevirebiliyor. Aynı Medusa’nın saçlarındaki yılanların ona bakanları taşa çevirmesi gibi. Şimdi betona dönüşüyoruz, daha modern böylesi.

Karanlık artık geldi çöktü üzerime. Dışarı bakıyorum, pek bir şey göremiyorum. Çünkü kalmamış hiçbir şey. Farklı bir renk ya da ses duymak istesen, o gittiğin yeri bulup, orayı da karartıyor o varlığına meze olmam gereken şey… Masanın kenarındaki mezeler gibi sıramızı bekliyoruz. Çoğumuz zaten bozulmuş, böyle bir masa açılmamış uzun süredir buralarda zaten. Mezeliği bile unutmuşuz.

Karanlıktan kendi içine kaçanlarımızın bazılarından da haber alınamıyor. Onlar da gittikçe gidiyorlar. Bazıları zincirlerini kırıp kaçıyor, bazıları kaçmak istemiyor… Bazılarımızı ne yapacağını bilemiyor. Bir şey de yapmak istemiyor belki de. Depresyona en iyi gelen şey daha fazla depresyon çünkü. Herkesin çekiç olduğu bir yerde. Çivi çiviyi nasıl söksün? Kerpeten ya da pense olsa anlarım. Kutu kutu pense bile yok. Kutular para dolu. Geleceğimiz, şimdimiz günden güne eriyor. Ateşe tutulmuş plastik kaşık gibiyiz. Biraz sonra hiçbir işe yaramayacağız. Etrafa kötü bir koku ve sevimsiz bir duman salarak yok olacağız belki de.
Baktığım her şey giderek daha da karanlık. Heykeller karanlık, müzik karanlık, gazeteler, internet zaten karanlık… Beynimizin, aklımızın, sağduyumuzun kalın kadife perdeleri sıkı sıkıya kapanmış. İçeri bir parça foton giremiyor neredeyse. Bir dalga gibi bile davranamıyor hiçbir parçaçık.


Bağımlılık haline gelmiş alışkanlıkların ve tekrarların tekrarı mıydı yaşamak? Ne kadar ilerisini görebilirdik hayattayken? Burası neresi, onu bile anlayamıyorum. Her yer birbirine benziyor karanlıkta. Her yerde aynı betonluk, her yerde aynı matkap ve Hılti sesleri. O ses Türkiye buymuş. Zzzzzaaaaaaaattttttttt-t-t-t-t-t-t-t!

Camları kapattım, perdeler zaten çekik gözler gibi incecik aralanmış. Hiçbir şey görmüyorum, hiçbir şey duymuyorum artık. En güzel şeyleri görmemek, onları bilmemek sonuçta kaybolduklarına üzülmeyeceksek daha faydalı değil mi? Bize kim bunu söyleyebilir? Bilmeden, görmeden gelip, aynı hızla ve daha çok görmeden gidiyoruz. Yolumuz açık olsun.
Şu karanlık koridordan dümdüz devam ediyorsun şimdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,133AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buldan ve Temelli’den ortak açıklama: Yaşam kazandı

HDP Eş Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, açlık grevlerinin daha fazla...

CHP’li başkan maaşları cebinden ödedi

CHP’li Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, yeterli ödenek gelmeyince çalışanların maaşını cebinden...

Sabahattin Önkibar’a saldıran zanlılar yakalandı

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a saldıran 3 kişi ile bu kişilere araç kiralayan 1...

Muğla Yatağan’da 4.2 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Yatağan ilçesinde saat 15.07'de 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Kısa süren...

Tekirdağ’da Erdoğan’a hakaretten gözaltı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a...

Afrika sıcakları geliyor

Hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla ülkede sıcaklıkların hissedilir derecede artacağı...

Uçağı yarım saatten fazla bekleten Meksikalı bakan istifa etti

Meksika Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Josefa Gonzalez-Blanco, iş seyahatine çıkacağı uçağı yarım...

Bayraklı Belediyesi’nden işsizliğe karşı TÜSİAD ile işbirliği

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone...

İmamoğlu: İyilik kazanacak

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçimlerine yönelik iptal ve yenileme kararının ardından...

Korkusuz kedi kendisine saldıran çakalları kovaladı

ABD’nin Los Angeles eyaletinin Azusa bölgesinde Tigger isimli bir ev kedisi, kendisine...

Sonraki haber