-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Kararnameler de kalkarsa…

Kararnameler de kalkarsa…

Padişahın tahta çıkma törenine benzer bir törenle yeni yönetim biçimine geçtik. İlk başkanlık kararnamesiyle bakanlar atandı. Geçen gün de bakanların devir teslim törenlerini izledik. Cuma günü Hacı Bayram’da kılınan namazdan sonra da ilk kabine toplantısı yapılacak.

Muhalefet, hem kabineye kulp taktı, hem de kararnamelere.

CHP’li Veli Ağbaba, 18 bin kişiyi işsiz bırakan kararname için seçim sonunun beklendiğini; yeni “kabine”nin de kabine değil danışman, akraba ve damatların toplandığı bir “kabile” olduğunu söyledi. “Milli Eğitim Bakanı özel okul sahibi. Sağlık Bakanı özel hastane sahibi. Turizm Bakanı turizm şirketi sahibi” diyerek de “kabile”den çok bir şirket yapısı tarif etti.

Yakın dönemin bütün kritik siyasal hamlelerinin sahibi ve devlet adamlığı isminden de belli Sayın Bahçeli yeni yönetimin başarısından emin. Yeni sistemde dengenin de denetimin yerli yerinde olduğundan kuşkusu yok.


Yeni döneme dair hiçbir şeye takmayalım istiyor: “Kararnameye çok takanlar var, OHAL’e çok takanlar var. İşte OHAL kalktı. Yarın kararnameler de kalkarsa ne yapacaksanız? Soracak sorunuz kalmaz.”

Gerçekten, OHAL’in her halini arkasında bırakıp kalıcılaşarak kalkmasından sonra, kararnameler de kalkar ve devletin her işi ağızdan çıkacak bir söze bakarsa ne yaparız?

Bakanların devir-teslim töreni sırasında, bir yandan bunu düşünürken bir yandan da gözümü Mehmet Şimşek’le ekonominin kaptanlığına getirilen Berat Albayrak’a diktim. Neden derseniz, dünyanın gözü de onların üzerindeydi de ondan.

Yabancı yatırımcılar, pazar ekonomisinin küresel patronları Albayrak’a kuşkuyla bakarlarken Şimşek kabinede olsa daha memnun olacaklarmış ya… Herhalde biz de yabancı yatırımcı gözüyle bakıp, onlar hazzetmiyor diye damat bakanın üstünü çizecek değiliz!

Neyse, devir-teslim sırasında yeni bakan pek şen şakrak eski bakan da biraz sıkıntılı göründü bana.

Yeni bakan, “16 yıllık AK Parti iktidarında hizmet anlayışıyla birçok başarıya imza attık” dedikten sonra, sanki kendisinden kuşku duyanları rahatlatmak istercesine “Bağımsız kurumların küresel politikalarla uyumlu şekilde eskiden daha başarılı performans göstereceğine şahit olacağımız bir döneme gireceğiz” dedi.

Ekonomiden biraz anlayan herkes, zaman zaman yüzde 7’lik bir büyüme ile de taçlanan 16 yıllık AKP iktidarının temelinde borçlanma olduğunu biliyor. Dev projeler gerçekleştirilirken kamu da özel sektör de sürekli borçlandı ve bu olağanüstü tehlikeli borçlanma “IMF’ye borç veriyoruz” söylemiyle perdelendi. Bugün özel sektörün ülkenin toplam ekonomisinin üçte birine denk gelen 245 milyar dolar dış borcu var.

Bir yandan petrol fiyatları artar, öte yandan da dünya ticaret savaşının top sesleri duyulurken küresel bir ekonomik krize girildi ve artık sıcak para Türkiye gibi ülkelerden kaçıyor. Borçlanarak işleri döndürmek olanaksızlaşıyor.

Geçen gün, hiçbir durumda AKP’ye oy vermekten vaz geçmeyecek orta ölçekte bir işinsanı dostum; “Zenginlerin sorunu yok, onlar zengin olmaya devam edecekler. En yoksulların da sorunu yok, onlar da idare edecekler. Ama bizim gibi orta ölçekli iş sahipleri ölüyor” diyerek analiz etti ekonomik durumu.

Çiftçisinden orta ölçekli işletme sahibine, yabancı para ile girdi kullanıp ürettiğini TL ile satanlar batıyor! NYT Salı günkü Türkiye ekonomisi haberinde, Kapalı Çarşı’daki bir esnafın “TL sıcak suda buz gibi. Elinize alır almaz erimeye başlıyor” dediği yazıyordu.

Ekonomik kriz kapıyı şiddetle çalarken, hatta açıp da girmişken içeriye, küresel kapitalizm içinde kalıp kendi bildiği gibi oynayacağını söyleyen bir ekonomi yönetimi var. Ve bu, “özel sektör mantığıyla çok hızlı hareket eden” bir yönetim!

O mantık ve hızla, kararname falan da beklenmeden, kararlar alınıp yürünebilir.

Bu yürüyüşte iktidarın memleketi nereye götüreceği belli olsa gerek. Ancak muhalefet, iktidar memleketi derin bir krize götürecek, bu sayede tıpkı 2002’de onların olduğu gibi biz de iktidar olacağız diye beklerse, boşuna bekler!

- Reklam -

SON HABERLER

MHP’li Yıldırım: CHP’nin asıl hedefi demokrasi getirmek, buna müsaade etmemek gerekir”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, A Haber'e bağlanarak, "CHP'nin asıl hedefi...

Alkollü yakalanan sürücünün aracı teslim etmek için çağırdığı arkadaşı da alkollü çıktı

Alkollü araç kullanmaktan ceza kesilen şahsın otomobili teslim etmek için çağırdığı arkadaşı...

İpi boğazını sıkıyor diye dayanamayıp satın aldı, gözü gibi bakıyor

Denizli'de, 3 aylık kuzuyu, ipin boğazını sıktığını görünce dayanamayıp, sahibinden satın alan...

New York’ta katedrale benzinle girmeye çalışan kişi gözaltına alındı

ABD’nin New York şehrinde bir kişi, iki bidon benzin ile St.Patrick Katedrali’ne...

“Hak, hukuk, adalet” coşkusu

EKİN AKYAZ – UĞUR ŞAHİNİstanbul’da yeni bir...

Erdoğan’dan ‘sendika’ mesajı: Seni memurluktan mı atacak? Atamaz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen'in düzenlediği konferansta açıklamalarda...

Hukuk öğrencileri, Zengin Mutfağı’nda buluştu

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem, 17 Nisan Çarşamba...

Avrupa Parlamentosu vize zammını onayladı

Avrupa Parlamentosu, vize başvuru ücretlerinin 80 avroya yükseltilmesini onayladı.

Adana’da ‘kaliforniyum’ operasyonu

Adana'da, dünyanın en pahalı maddelerinden 'kaliforniyum' olduğu öne sürülen kimyasal maddeyi satmaya...

“Toplumun şeffaflığı hissetmesi adına son derece radikal kararlar alacağız”

Dün mazbatasını alıp görevi devralan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu,...

Sonraki haber