Anasayfa ARŞİV Karartma günleri!

Karartma günleri!

Windows yazı karakterli, jargonu 2015 Türkçesi tuhaf “tarihi belge” üreticisi Yeni Türkiye, Ortadoğu’nun en büyük muhalif gettosunu kurma derdinde.

7 Haziran’a  gerçekle düzmece arasındaki sınırlarını yitirmiş, dünya sisteminden kopmuş ülke, yoğun “karatma takvimi” eşliğinde ilerliyor.

Toplum zihnini “karartıp- sindirme” stratejisine savcının öldürüldüğü gayet şaibeli Çağlayan baskını, derinliği aşikâr diğer provokatif saldırılar, ağır medya sansürü, sosyal medya engellemesi,”izahatsız” ulusal elektrik kesintileri de katılınca…

Tarih sahnesine “muktedir fantezisi” grafik-tasarım totaliter rejimle çıkma projesi bayağı hızlandırıldı.

Totaliter karakterini İç Güvenlik Yasası, internet yasaklarıyla pekiştiren fiiliyattaki “kişiye özgü” rejimin uluslararası hukuk ve demokrasi standartlarıyla en küçük ilişkisi kalmamıştı.

Her yanı zifir “karartılmış” Yeni Türkiye’nin hedefindeki muhalif kesimler mezhepçi, ırkçı, yaralayıcı, onursuzlaştırma operasyonuyla “milli çoğunluğa” bağıra bağıra işaret edilip topluca tecrit ediliyordu.

Bu nefret ve öfke duvarlarıyla örülmüş “gettonun” içine en gayri hukuki gerekçelerle atılanlar şanslı ise “sosyal linçle”, değilse “hapis ya da ölümle” cezalandırılıyordu.

Zaten siyasi tarih de hukuksuzlaşmış rejimlerde yasal güvencesiz bırakılmış “büyük nüfuslar” yaratmadan, 1100 odalı totaliterliğin  yerleşemediğini söylerdi.

Yani insanın içinde taşıdığı “adalet duygusu” ve “yasal kişiliğin” öldürülmesi ve insanlık dışına itilmesi totaliterleşme sürecinin olmazsa olmazıydı.

O yüzden de İç Güvenlik Yasası’na göre ilin en büyük polis şefi “Vali”, Halil Serkan Öğretmen’e “dilenci-anarşist” derken Yeni Türkiye’nin İslamcı Neoliberalizm’in üst diliyle “ne öğretmen ne de insan varlığının bizim piyasamızda vardır” diyordu. 

Kahramanmaraş tulumlarına çip taktığı taşeron temizlik işçilerini harita üzerinden sarı nokta halinde izleyip, bir an hareketsiz kalanı bip alarmıyla takip eden Belediye Başkanı yer çimento gök demir talan ekonomisine “kamu kaynağı kattığını” söylerken aslında çiplenen “aparatın” insan olduğunu düşünmüyordu.

Onun için İTO Başkanı siyasi faili olmayan “ulusal karanlık gün” zararını telafi etmek üzere işçilerin bir cumartesi günü ücretsiz çalışmasını önerirdi.

Hele “Yasını bile tutulmaya değer bulmadığı” ölüler üzerinden ürkünç oy tahvil işlemi asla durdurulamaz.

Mehmet Ayvalıtaş’ın kalp hastası babasını adliyenin pahalı karoları üzerine devrilerek darp etmek yetmez, Berkinimizin ekmek alma belgesi “rasyonel” edayla sorulur, Ali İsmail’in fotoğrafı yanlış namaz hareket “eğitimine” malzeme olurdu.

Ama öyledir; birilerini hunharca insanlık dışına atmaya uğraşanlar kendi insanlığından vazgeçtiklerini anladıklarında hep çok geç olurdu.

SON HABERLER

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern: Erdoğan’dan açıklama istiyoruz

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan cami katliamı hakkındaki...

Emek güçlerinden katılımcı yerel yönetim talebi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir’e Sahip Çık Platformu, 31 Mart’ta...

Futbolun borçlu olduğu adam

Eren TUTEL [email protected] Şimdiye...

Umudun en güzel öyküsünü yazdı

Geçtiğimiz kasım ayında lösemi hastalığının bir türü olan ve milyonda bir kişide...

Patronlar değil işçiler yönetsin

İstanbul Tuzla’da EMEP’in desteklediği Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ali Doğan, “Fabrikalarda her...

Kimse açıkta kalmayacak

CHP’nin Bursa Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, Yunuseli’de halka seslendi.

Google, oyun servisi Stadia’yı tanıttı

Google, Stadia adını verdiği bulut tabanlı oyun servisini Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC)...

Kuşadası’nı birlikte şaha kaldıracağız

CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel, seçim çalışmalarıkapsamında esnafı ziyaret etti....

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç esnafla buluştu

Seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, halk...

Ankara Barosu seçim güvenliği için çalışacak

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala Ankara Barosu’nun seçim güvenliğine yönelik...