alpertasbeyoglu

Kardeşi kardeşe kırdırıyor!

Siirt’te önceki gün askeri araca düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 8 asker dün memleketlerine uğurlandı. Erzurum’da son yolculuğuna uğurlanan Recep Beycur’un cenazesinde, Beycur’un amcası Erdoğan’a isyan ederek “Gazeteciler yazın, Cumhurbaşkanı bununla gurur duysun. Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Kendi kardeşimi gönderdim, cesedini alıyorum” dedi.

Sadece AA ve TRT alındı

Uzman Çavuşlar Hakan Aktürk, Ferdi Gerekli ve Barış Akın ile erler Bahadır Aydın, Recep Baycur, Ömer Erüstün, Emre Kaan Arlı ve Mehmet Halil Barkın’ın naaşı dün sabah saatlerinde Devlet Hastanesi morgundan alınarak 3’üncü Komando Tugay Komutanlığı’nın konuşlu bulunduğu Omurtak Kışlası’na getirildi. Burada düzenlenen törene İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk, 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz askeri ve devlet erkan ile askerlerin aileleri katıldı. Törenin ardından cenazeler ambulanslara konularak memleketlerine gönderilmek üzere Siirt Havaalanı’na gönderildi. Düzenlenen törene TRT ve Anadolu Ajansı (AA) dışında basın mensupları alınmadı.

Baba kalp krizi geçirdi

Siirt’in yapılan askeri törenin ardından askeri uçakla saat 12.00’de Erzurum’a getirilen 20 yaşındaki Jandarma Er Recep Beycur’un cenazesi Hava Meydan Komutanlığı’nda törenle karşılandı. Törene Vali Ahmet Altıparmak, AKP Erzurum Milletvekilleri Adnan Yılmaz, İbrahim Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Sekmen, 9’uncu Kolordu Komutanı Korgenaral Şeref Öngay, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Lapanta, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, merkez ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve Recep Beycur’un yakınları katıldı.

Oğlunun ölüm haberini alan baba Sebahattin Beycur ise kalp krizi geçirdiği için törene katılamadı.

‘Onun oğluna olur mu?’

Cenaze katafalka konulduktan sonra Recep Beycur’un özgeçmişinin okunacağı sırada, kalabalık arasında bulunan amcası Ömer Beycur, tören alanında sesini yükselterek konuşmaya başladı. Ağlayarak konuşan Ömer Beycur, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a isyan etti. Beycur şunları haykırdı: “Gazeteciler yazın. Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Genç kardeşimi gönderdim, cesedini alıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bunu bilsin. Ben bunu bu yaşa getirene kadar ne çektim biliyor mu? Allah’tan hiç mi korkmuyor? Bu genci buraya yatırdı. Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Kendi oğlu olsa böyle olur muydu?”

Recep Beycur’un cenazesi düzenlenen törenden sonra Karaçoban’ın Kırımkaya köyünde toprağa verildi.

“ARKADAŞLARIM POLİTİKACILAR SİYASET YAPSIN DİYE ÖLDÜ”

Siirt’te yaşamını yitiren Recep Beycur ve Mehmet Halil Barkın ile birlikte askerlik yapan Bahri Özcan, Facebook hesabında, arkadaşlarının ölümünden sonra çarpıcı sözler paylaştı. Özcan şunları yazdı: “Senin hiç kardeşin öldü mü? Benim 8 kardeşim öldü bugün. ‘Şehit’ diyorlar onlar için ama boş. Bunlardan ikisi Halil ve Recep. İkisi de Kürt’tü. Benim kardeşlerim her şeyden önce insandılar. Şimdi şehit diyecekler cennet diyecekler. Halil Şırnak Silopi’liydi bana Cudi Dağı’nı gezdirecekti. Ben yanındayken ‘Sana hiç kimse karışamaz’ diyordu. O kobranın içinde mayın patlarken yanında olamadım. Xalo ah Xalo! Recep çok severdi beni. O’na Erzurum’da Jiyan diyorlarmış. Oruç tutardı. 45 derece sıcakta yol aramasında bile Allah korur beni derdi. Korumadı! O mayın patlarken yanında olamadım ah Recebim be olmadı jiyanım be! Hepsini alsınlar, bo… bo… öldü benim kardeşlerim! Sırf politikacı çıkıp yavş.. yavş.. siyaset yapsın diye!”

Silopi’de de aynı öfke: BU KAN DURSUN

Siirt’te hayatını kaybeden bir diğer asker Mehmet Halil Barkın için de memleketi Şırnak Silopi’de bulunan General Zeki Durnalık Kışlası’nda askeri tören düzenlendi. Barkın’ın cenazesi kışlaya helikopterle getirildi. Askeri kışlada bekleyen ailesi ve yakınları tarafından gözyaşları ile karşılanan Barkın’ın cenazesi askeri kışla içerisinde bulunan camiye taşındı.

Bu sırada Barkın’ın dayısı Faruk Akkaya, tabutunun önüne geçerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik “Bu kan dursun. Bu askerler günah değil mi? Kürdü de Türkü de aynıdır. Tayip Erdoğan, sen kimsin oraya geldin” sözleriyle tepki gösterdi.

Gösterilen bu tepki üzerine kışla içerisindeki töreni takip eden gazeteciler, dışarı çıkarıldı. Barkın’ın cenazesi, kadınların yaktığı ağıtlar ve dualar eşliğinde toprağa verildi.

Defin töreninin ardından Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Silopi Kaymakamı Savaş Konak ve askeri yetkililer, Barkın için Yeşiltepe Mahallesi’nde kurulan taziye çadırına gitmek üzere mezarlıktan ayrılmaya çalıştıkları sırada cenaze törenine katılan yurttaşların protestosuyla karşılaştı. DİHA’nın haberine göre yurttaşlar, vali, kaymakam ve askeri yetkilileri ‘Katil Erdoğan’ sloganı atarak protesto etti.

Müezzinoğlu dükkana sığınmak zorunda kaldı

Jandarma Çavuş Bahadır Aydın’ın Bursa’daki cenazesinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu protesto edildi.

Bir yurttaş, bakanın geçen hafta sarf ettiği sözlerine atıfta bulunarak, “Sayın bakan, ‘başkan seçilseydi böyle olmazdı’ dediniz. Daha kaç şehidin gelmesi gerekiyor?” diye tepki gösterdi. Bakan Müezzinoğlu ve Vali Karaloğlu, yurttaşların tepkileri arasında valilik konağına yürüyerek girmeye çalışırken tepkiler çığ gibi büyüdü. Müezzinoğlu ve Karaloğlu, Atatürk Caddesi’nde yürürken tepkilerin artması üzerine önce bir dükkana sığınmaya çalıştı, bu gerçekleşmeyince de Tayyare Kültür Merkezi’ne girmeye çalıştı. Merkez önünde bulunan kalabalık, bakanı yuhalamaya devam etti. Bakana pet şişe ve bozuk para atan halk, hükümet aleyhine sloganlar attı.

BİZİ TAKİP EDİN

359,938BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,886TakipçiTakip Et
7,854AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL