"Karşı cinsle konuşmaktan kaçının" diyen TÜGVA dergisi, Meclis gündeminde​
18.03.2018 14:52 GÜNCEL
CHP’li Çakırözer, TÜGVA dergisinde yayımlanan “Karşı cinsle konuşmaktan kaçınmak gerekir. Muhabbetin nereye gideceğini kestirmek zordur” ifadelerini Meclis gündemine taşıdı

BirGün/Ankara

BirGün’ün gündeme getirdiği, Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) yayın organı “Fikirname”de yer alan skandal ifadeler Meclis gündemine taşındı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesinde, TÜGVA’nın okullarda faaliyet gerçekleşmesinin önünü açan “Değerler Eğitimi ve Sosyal Kültürel Etkinlikler” protokolüne bu yazı sonrasında hiçbir şey olmamış gibi devam edilip edilmeyeceğini sordu.

BU YOLU MEB AÇTI

Çakırözer, MEB’in Değerler Eğitimi verdirmek için protokol imzaladığı vakıflardan biri olan TÜGVA’nın Fikirname adlı yayın organının Aralık-Ocak sayısında yayımlanan ‘Karşı Cins Rehberi’ başlıklı ifadelere dikkati çekti. “Karşı Cins Rehberi” başlıklı bölümde yer alan, “Kadınla erkeğin tokalaşmasının caiz olmadığı, karşı cins ile ilişkinin ulaşacağı son tehlikenin zina olduğu, zaruri bir durum olmadıkça karşı cins ile konuşmaktan kaçınmak gerektiği çünkü ‘muhabbetin nereye kadar gideceğini kestirmenin zor olduğu...” gibi ifadelere değindi.

Çakırözer, “Bakanlığınız ile imzalanan, ‘Değerler Eğitimi ve Sosyal Kültürel Etkinlikler’ protokolü ile ‘Milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerin kazandırılması’ amacıyla Türkiye Gençlik Vakfı’nın okullarda öğrencilerimize kolaylıkla ulaşabilmesinin önü açılmıştır” dedi.

PROTOKOL İPTAL EDİLECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a dergide yer alan “Okullarda kızlı erkekli ortamlardan uzak durun. Karşı cinsi yok sayın” gibi görüşlere katılıp katılmadığı sorusunu yönelten Çakırözer, “Çocuklarımızın temel eğitimini bu bakış ile mi almasından yanasınız?” dedi. Çakırözer, Bakan’a şu soruları yöneltti:

  • “Okullarda milyonlarca çocuğumuzu sadece cinsel obje gibi gören ve aralarındaki her kardeşçe, arkadaşça iletişimi yok sayarak haram olarak nitelendiren bu çağdışı, gerici zihniyete mi emanet ediyorsunuz?
  • TÜGVA ile yapılan protokolün böyle bir anlayış karşısında Bakanlığınızca gözden geçirilerek iptal edilmesi gerekmez mi?
  • Eğer dağıtımı yapıldıysa toplatılmasına ilişkin herhangi bir işlem yapılacak mıdır?
  • TÜGVA’nın yayın organı olarak bilinen bu derginin okullara yakın kafe ve kantinlerde zorla satıldığı, sattırıldığı iddiaları doğru mudur?”