Anasayfa SİYASET ‘Karşı yaptırım’ diyenler yeni yaptırımları bekliyor

‘Karşı yaptırım’ diyenler yeni yaptırımları bekliyor

ABD ile rahip Adrew Branson’ın tutukluluğu üzerinden yaşanan kriz sürüyor. Krize çözüm üretmek için ABD’ye giden heyet bir sonuç elde edemedi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye ‘karşı yaptırım’ iddiası henüz gerçekleşmezken ABD’nin ise ikinci paket yaptırımları devreye sokacağı iddia edildi.


Washington’a Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında giden dokuz kişilik heyet, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan başkanlığındaki heyetle görüştü. AA’nın haberine göre Brunson ile ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları görüşmede ağırlıklı olarak ele alınan konulardı. Türk heyeti daha sonra da ABD Hazine Bakanlığı’ndan yetkililerle bir araya geldi.

Ayrıntı verilmedi
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Washington’daki görüşmeye dair iki ayrı yazılı açıklama yapıldı. İlk açıklamada “Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor” dendi. Daha sonrasında yapılan açıklamada ise “Bugün Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile görüştü. İkili, Papaz Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konuyu ele aldı” ifadelerine yer verildi.

Heyet temaslarını tamamlayıp Türkiye’ye hareket etti. Görüşmelerin sonucuna ilişkin ilk aşamada iki taraftan da resmi açıklama gelmedi.

Anlaşma yok
Tüm bu görüşme trafiği 9 saat sürerken ABD’nin etkili gazetelerinden Wall Street Journal, tarafların anlaşmaya varamadığını belirten bir haber yayınladı. Gazete yeni yaptırımların gelebileceğini de vurguladı.

Türk heyetinin Brunson’ın serbest bırakılacağına dair bir garanti veremediğinin kaydedildiği haberde ABD’li yetkililere göre bu durumun Trump yönetiminin ‘başka Türk siyasilere de yaptırım getirmesiyle’ sonuçlanabileceği vurgulandı.
Haberde ABD’li yetkililerin sadece Brunson için değil, Türkiye’de darbe girişimi sonrası tutuklanan NASA çalışanı Serkan Gölge ve üç ABD Dışişleri çalışanı için de müzakere yürüttüğü belirtildi.

Washington Post gazetesi de taraflardan ne görüşmelerde ilerleme kaydedildiğine ne de anlaşmanın yakın olduğuna dair işaretler geldiğini yazdı.

‘ABD yanaşmaz’
Reuters haber ajansına konuşan ve “her iki tarafın da görüşmelerdeki tutumunu bildiği” belirtilen eski bir ABD’li yetkili de Türk heyetinin Ankara’ya elinde somut bir şeyle dönmek istediğini, bu yüzden de bir şekilde bir anlaşmaya varmayı hedeflediklerini söyledi.

“ABD tarafının ise Brunson serbest bırakılana kadar kapsamlı bir anlaşmaya varacağını zannetmiyorum” diyen yetkili, Türkiye’nin Brunson’ın serbest bırakılması karşılığında ABD Hazine Bakanlığı’nın İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Halkbank’a vermesi muhtemel cezayı düşük tutmasını da masaya getirdiğini öne sürdü.

Aynı yetkili, Türkiye’nin bir diğer talebinin de İran yaptırımlarıyla ilgili davada hüküm giydiği için halen ABD’de cezaevinde yatan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da tahliye edilmesi olduğunu vurguladı.

Dolar yine şahlandı
Görüşmelerden somut bir sonuç elde edilememesi Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarıyla birleşince döviz kurları yaniden rekor üstüne rekor kırdı. Dolar 5.56 seviyelerine kadar dayandı.

***

ABD liste verdi iddiası

ABD ile sorunları görüşmek üzere Washington’a giden heyete Türkiye’deki 15 tutuklunun listesinin gösterildiği ve bunların serbest bırakılması için yazılı taahhüt istendiği öne sürüldü.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre görüşmeleri çıkmaza sokan gelişme Amerikan tarafının Türk heyetinden Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt istemesi oldu.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,409AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

KESK İzmir Şubeler Platformu: Haklarımızın peşkeş çekilmesini hep beraber engelleyelim

ARDA ÖZARDAKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların...

Trump: Türkiye Patriot sistemi istedi ama biz satmadık, mesele çok karışık

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye 100'den fazla F-35 siparişi verdi ama artık...

Fenerbahçe’den ayrılan isimler belli oldu

Fenerbahçe'de Vedat Muriqi'nin transferi karşılığında Çaykur Rizespor'a giden isimler belli oldu.

Lüks harcamalarıyla gündeme gelen Fransa Çevre Bakanı istifa etti

Lüks harcamalarıyla gündeme gelen Fransa Çevre Bakanı François de Rugy, aşırı harcamalarıyla...

Sonraki haber