Anasayfa KÜLTÜR SANAT Kasım Tiyatrosu: Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz

Kasım Tiyatrosu: Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz

“Doğuştan yeteneği savunmayan, bireyin kendi gelişiminde emeğin ön planda olduğu ve azim gerektiren bir eğitim sistemini öğrencilerimize aktarıyoruz. Değişim gücünün kendi ellerinde olduğunu öğretmek istiyoruz. Bu yüzden ‘Emek, bütün olguların üzerindedir’ diyoruz”

Kasım Tiyatrosu çalışmalarını Eskişehir’de sürdüren bir tiyatro. İnsanların tiyatro eğitimi alabilmeleri ve gelip araştırma yapabilmeleri amacıyla kurulan Kasım Tiyatrosu ile konuştuk

  • Kasım Tiyatrosu nasıl kuruldu?

Yerleşik akademik düzenin tekilliğine, kalıpsal yaklaşımına; tiyatro kurumlarının özgünlükten ve toplumu bilinçlendirmekten daha çok parasal kaygıyı ön planda tutuşuna; yaşadığımız dönemin bu gibi istenmeyen yapılarına karşı Kasım Tiyatrosu’nu kurma fikrini edindik. Böyle bir aileyi ve bu düşünceyi yaşatabilecek bir yapıyı yaratmak, yıllar önce sadece bir fikirdi. Günler devrildikçe hem aklımızdaki hem de ruhumuzdaki bu düşünce somutlaşmaya başladı. Neyi nasıl yapardık veya nerede olurdu, bu konular hakkında ufacık bir fikrimiz yoktu. İstediğimiz, sanatın ve düşüncenin özgürce yaşayabileceği bir yer ve o yeri yeşertecek bir aile yaratmaktı. O yer, doğru bilgi arayışında olan herkesin bir sığınağı olmalıydı. Kuracağımız bu yapının içinde çağımızın üzerine çöken tembelliğe ve sıradanlığa yer vermemeliydik. Doğruyu aramak, sanatın gücünü kucaklamak ve sanatı tekrar hak ettiği kendi yerine taşımak istememiz; işte bütün bunlar bizleri besleyen, kendimize atfettiğimiz görevler olmalıydı. Bütün bu düşüncelerle beraber yola çıktık. 18 Kasım günü maceramızın ilk adımı atılmış oldu. Bizlere kapısını açan bir sahnede çalışmalarımıza başladık.

  • Mekân olarak nereleri kullandınız?

Başlangıç aşamasında yalnızca iki kişiydik, fikrimiz hayat kazanmaya başlayınca etrafımızı öğrenme açlığı çeken güzel insanlar sardı. Yoğun emekle, terle ve azimle beraber gün geçtikçe ailemiz büyüdü. Ailemiz büyüdükçe güç kazandık. Güç kazandıkça bir adım daha atma cesaretini gösterdik. İlk günlerde çalışmalarımızı, kiraladığımız ve bizlere kapısını açan sahnelerde sürdürdük. Güzeldi ve verimliydi, fakat artık kendimize ait bir sahneye ihtiyaç duyuyorduk. Ağacımızın boyu uzuyordu ve bizi eskiden besleyebilen toprak artık yetersiz gelmeye başlamıştı. Bir büyük adım daha atmamız gerektiğini hissediyorduk. İhtiyacımız vardı, içimiz içimize sığmıyordu. 10 Ocak günü, kuruluş günümüzden 53 gün sonra iki katlı bir binanın ikinci katının anahtarını teslim aldık. Büyük bir başarıydı, hayallerimiz somutlaşmıştı ve artık evimiz diyebileceğimiz verimli bir sahnemiz vardı.

  • “Emek, bütün olguların üzerindedir” mottosu ile yola çıkıyorsunuz. Nedir emeğin önemi sizin için?

“Başarının ardında doğru bir aile ve emek vardır.” Doğuştan yeteneği savunmayan, bireyin kendi gelişiminde emeğin ön planda olduğu ve azim gerektiren bir eğitim sistemini öğrencilerimize aktarıyoruz. Değişim gücünün kendi ellerinde olduğunu öğretmek istiyoruz. Bu yüzden “Emek, bütün olguların üzerindedir” diyoruz. Bünyemizdeki eğitmenlerimiz de bunu esas alarak emek göstermektedir. Sanatçılar, bilim insanları ve düşünürler ellerindeki ateşi tekrar insanlığa kazandırmalıdır.

  • Tiyatro eğitimi anlayışınız nedir peki? 

Dört duvar, nereden bakarsak bakalım bir insana soğuk gelebilir, fakat önemli olan o duvarlar arasına sığdırdıklarımızdır. Bizler, bize ait olan bu duvarlar içine bir dünyayı sığdırdık. Çağlar boyunca adını tiyatro dalında tarihe kazandırmış bütün ekol sahiplerinin fikirlerini harmanlayıp katılım gösteren öğrencilere savunduğumuz doğal oyunculuk kapsamında bilgileri aktarıyoruz. J.Grotowski’nin bedensel anlatım süreçlerinden, K.S.Stanislavski’nin yöntemine; Meisner metotsal çalışmalarından, Michael Chekhov yaklaşımına kadar bütün fikirleri anlatıyoruz. Tüm bu çalışmaları yürütürken herkesin benimseyebileceği ve uygulayabileceği yolları tercih ediyoruz. Bedenlerini ve ruhlarını keşfettikleri bütün süreçlerde, öğrenmek isteyen herkesin yanında bulunuyoruz. Sanatın değişim gücünü bireyin farkındalık yaşamına kazandırıp bireyi geliştiriyoruz. Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz.

  • Peki nasıl ayakta kalıyor Kasım Tiyatrosu?

Kasım Tiyatrosu, bünyesinde emeği geçen herkesin söz sahibi olduğu ve yapı taşında bulunduğu alternatif bir sanat akademisidir. Özgür yaratıcılığa ve özgünlüğe açılan bir kapıdır. Maddi ve manevi gücünü bu yapıya emek verenlerden kazanır. Bireysel çabalar bir ailenin taslağını oluşturabilir, fakat koca bir yapıyı ayakta tutan o yapıya inanç besleyen insanlardır. Ancak yüreği kocaman insanlardan oluşan bir aile, bu yapıyı güçlü tutabilir. İnsanların tiyatro eğitimi alabileceği, gelip araştırmalarını yapabileceği ve düşüncelerini besleyebileceği bu yeri ailemizle birlikte yaşatıyoruz.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber