Anasayfa KÜLTÜR SANAT Kasım Tiyatrosu: Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz

Kasım Tiyatrosu: Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz

“Doğuştan yeteneği savunmayan, bireyin kendi gelişiminde emeğin ön planda olduğu ve azim gerektiren bir eğitim sistemini öğrencilerimize aktarıyoruz. Değişim gücünün kendi ellerinde olduğunu öğretmek istiyoruz. Bu yüzden ‘Emek, bütün olguların üzerindedir’ diyoruz”

Kasım Tiyatrosu çalışmalarını Eskişehir’de sürdüren bir tiyatro. İnsanların tiyatro eğitimi alabilmeleri ve gelip araştırma yapabilmeleri amacıyla kurulan Kasım Tiyatrosu ile konuştuk

  • Kasım Tiyatrosu nasıl kuruldu?

Yerleşik akademik düzenin tekilliğine, kalıpsal yaklaşımına; tiyatro kurumlarının özgünlükten ve toplumu bilinçlendirmekten daha çok parasal kaygıyı ön planda tutuşuna; yaşadığımız dönemin bu gibi istenmeyen yapılarına karşı Kasım Tiyatrosu’nu kurma fikrini edindik. Böyle bir aileyi ve bu düşünceyi yaşatabilecek bir yapıyı yaratmak, yıllar önce sadece bir fikirdi. Günler devrildikçe hem aklımızdaki hem de ruhumuzdaki bu düşünce somutlaşmaya başladı. Neyi nasıl yapardık veya nerede olurdu, bu konular hakkında ufacık bir fikrimiz yoktu. İstediğimiz, sanatın ve düşüncenin özgürce yaşayabileceği bir yer ve o yeri yeşertecek bir aile yaratmaktı. O yer, doğru bilgi arayışında olan herkesin bir sığınağı olmalıydı. Kuracağımız bu yapının içinde çağımızın üzerine çöken tembelliğe ve sıradanlığa yer vermemeliydik. Doğruyu aramak, sanatın gücünü kucaklamak ve sanatı tekrar hak ettiği kendi yerine taşımak istememiz; işte bütün bunlar bizleri besleyen, kendimize atfettiğimiz görevler olmalıydı. Bütün bu düşüncelerle beraber yola çıktık. 18 Kasım günü maceramızın ilk adımı atılmış oldu. Bizlere kapısını açan bir sahnede çalışmalarımıza başladık.

  • Mekân olarak nereleri kullandınız?

Başlangıç aşamasında yalnızca iki kişiydik, fikrimiz hayat kazanmaya başlayınca etrafımızı öğrenme açlığı çeken güzel insanlar sardı. Yoğun emekle, terle ve azimle beraber gün geçtikçe ailemiz büyüdü. Ailemiz büyüdükçe güç kazandık. Güç kazandıkça bir adım daha atma cesaretini gösterdik. İlk günlerde çalışmalarımızı, kiraladığımız ve bizlere kapısını açan sahnelerde sürdürdük. Güzeldi ve verimliydi, fakat artık kendimize ait bir sahneye ihtiyaç duyuyorduk. Ağacımızın boyu uzuyordu ve bizi eskiden besleyebilen toprak artık yetersiz gelmeye başlamıştı. Bir büyük adım daha atmamız gerektiğini hissediyorduk. İhtiyacımız vardı, içimiz içimize sığmıyordu. 10 Ocak günü, kuruluş günümüzden 53 gün sonra iki katlı bir binanın ikinci katının anahtarını teslim aldık. Büyük bir başarıydı, hayallerimiz somutlaşmıştı ve artık evimiz diyebileceğimiz verimli bir sahnemiz vardı.

  • “Emek, bütün olguların üzerindedir” mottosu ile yola çıkıyorsunuz. Nedir emeğin önemi sizin için?

“Başarının ardında doğru bir aile ve emek vardır.” Doğuştan yeteneği savunmayan, bireyin kendi gelişiminde emeğin ön planda olduğu ve azim gerektiren bir eğitim sistemini öğrencilerimize aktarıyoruz. Değişim gücünün kendi ellerinde olduğunu öğretmek istiyoruz. Bu yüzden “Emek, bütün olguların üzerindedir” diyoruz. Bünyemizdeki eğitmenlerimiz de bunu esas alarak emek göstermektedir. Sanatçılar, bilim insanları ve düşünürler ellerindeki ateşi tekrar insanlığa kazandırmalıdır.

  • Tiyatro eğitimi anlayışınız nedir peki? 

Dört duvar, nereden bakarsak bakalım bir insana soğuk gelebilir, fakat önemli olan o duvarlar arasına sığdırdıklarımızdır. Bizler, bize ait olan bu duvarlar içine bir dünyayı sığdırdık. Çağlar boyunca adını tiyatro dalında tarihe kazandırmış bütün ekol sahiplerinin fikirlerini harmanlayıp katılım gösteren öğrencilere savunduğumuz doğal oyunculuk kapsamında bilgileri aktarıyoruz. J.Grotowski’nin bedensel anlatım süreçlerinden, K.S.Stanislavski’nin yöntemine; Meisner metotsal çalışmalarından, Michael Chekhov yaklaşımına kadar bütün fikirleri anlatıyoruz. Tüm bu çalışmaları yürütürken herkesin benimseyebileceği ve uygulayabileceği yolları tercih ediyoruz. Bedenlerini ve ruhlarını keşfettikleri bütün süreçlerde, öğrenmek isteyen herkesin yanında bulunuyoruz. Sanatın değişim gücünü bireyin farkındalık yaşamına kazandırıp bireyi geliştiriyoruz. Sanatı zincirlerinden kurtarıp özgürleştiriyoruz.

  • Peki nasıl ayakta kalıyor Kasım Tiyatrosu?

Kasım Tiyatrosu, bünyesinde emeği geçen herkesin söz sahibi olduğu ve yapı taşında bulunduğu alternatif bir sanat akademisidir. Özgür yaratıcılığa ve özgünlüğe açılan bir kapıdır. Maddi ve manevi gücünü bu yapıya emek verenlerden kazanır. Bireysel çabalar bir ailenin taslağını oluşturabilir, fakat koca bir yapıyı ayakta tutan o yapıya inanç besleyen insanlardır. Ancak yüreği kocaman insanlardan oluşan bir aile, bu yapıyı güçlü tutabilir. İnsanların tiyatro eğitimi alabileceği, gelip araştırmalarını yapabileceği ve düşüncelerini besleyebileceği bu yeri ailemizle birlikte yaşatıyoruz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber