Kask numaraları tespit edildi: Kaydı yok

ELÇİN YILDIRAL

İstanbul’daki Gezi direnişinde 11 Haziran 2013’te yaralılara yardım etmek isterken, gaz kapsülünün isabet etmesi sonucu ayağından yaralanan Aydın Aydoğan ile aynı tarihte plastik mermiyle gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya soruşturmasında, bilirkişi tarafından tespit edilen kask numaralarının emniyette kaydının olmadığı ortaya çıktı. Av. Bekir Korkmaz, “Umudumuz kalmadı” diyerek, dosyayı AİHM’e götüreceklerini söyledi.

DHKP-C tarafından 31 Mart 2015’te İstanbul Adliyesi’ndeki odasında öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz, öldürülmeden 21 gün önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan Bilirkişi Raporu’na dayanarak, gaz fişeği kullanmakla görevli personelin tespit edilmesini, açık kimlik ve görev yerlerinin bildirilmesini içeren bir dilekçe yazdı. Savcı Kiraz’ın yerine atanan Hüseyin Kaya, emniyetin yanıt vermemesi üzerine 12 Haziran’da aynı talepli yeni bir dilekçe yazdı. Aylarca savcılığın yazısına yanıt vermeyen Memur Suçlarını Soruşturma Bürosu, savcılığın ısrarlı talebi üzerine gönderdiği yazıda, olay tarihindeki A-113-1 ve A-132 kask numaralarının İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde kayıtlarının bulunmadığını açıkladı.

‘POLİSLER UZAYDAN MI GELDİ!’
Emniyetin yanıtını değerlendiren Aydoğan, “Bu polisler kim görevlendirdi? Uzaydan mı geldiler” diyerek tepki gösterdi. Aydoğan, “Savcı, emniyet müdürünü koruyor; emniyet müdürü savcıyı, savcı başsavcıyı koruyor. Emniyet tamamen hukuka aykırı bir yanıt veriyor. Bu polislerin kaydı emniyette olmayacaksa kimde olacak?” diye konuştu.

‘AİHM’E GÖTÜRECEĞİZ’
Savcıdan sadece ZET ya da FN (plastik mermi) silahını kullananları tespit etmesini istemediklerini ifade eden Av. Kormaz şöyle devam etti: “Zaten kimin ne kullandığı belli değil, herkes tuttuğunu kullanmış. Biz o yüzden TiM’in tamamının bildirilmesini istiyoruz. Vuran polisi tespit ettiğinizde ayrıca bir de o polisin vurduğunu kanıtlamak zorundayız. Bu nedenle bize tanık lazım.” Av. Korkmaz, artık umutsuz olduklarını, dosyayı AİHM’e götürmeyi düşündüklerini belirtti.

BİZİ TAKİP EDİN

359,010BeğenilerBeğen
54,851TakipçiTakip Et
1,080,744TakipçiTakip Et
7,430AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL