Anasayfa ARŞİV ‘Kaşlar çatıldı mı her görkem yok olur...’

‘Kaşlar çatıldı mı her görkem yok olur…’

“Ne olursa olsun bu ülkede hiçbir başbakan herhangi bir mahkeme karşısında hesap vermek zorunda kalmayacak. Hesap vereceği makam, ona makamı veren milletin kendisidir.”

Bu sözler taze Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun birkaç gün önce Konya Ticaret Odası Uluslararası Fuar Merkezi’nin resmi açılışında yaptığı konuşmadan alındı.

Görüleceği üzere bu ülkede Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Başbakan, bakanlar, vekiller herhangi bir mahkeme karşısında hesap vermeyeceklerini ilk ağızdan açık açık beyan ediyorlar.

Yolsuzluk yapan Bakanların ellerini kollarını sallayarak ortalıkta dolaşmaları, Soma’da katliama zemin hazırlayan Enerji Bakanı’nın ve yine her gün iş cinayetlerinde emekçiler ölürken pişkin pişkin koltuğunda oturan Çalışma Bakanı’nın yeni hükümette yine yer alıyor olmaları hesaptan kendilerini muaf kıldıklarını göstermekte.

Öte yandan gözlerini kırpmadan cinayet işleyen polislerin komik, göstermelik cezalarla kurtulmaları onların da hesap vermekten muaf oldukları anlamına geliyor.

Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, bakanları, vekilleri, jandarması, polisi hesap vermezken iş cinayetlerinde kitleler halinde işçileri katleden işadamları hesap verir mi? Onlar da kendilerini hesap vermekten muaf kılmış görünüyorlar.

Soma’da olduğu gibi en son Torun Center inşaatında yaşananlar karşısında Aziz Torun’un kendisinden başka herkesi suçlaması da bunun somut örneğidir. Aziz Torun’un bizlere hiç de yabancı gelmeyen; “Önlemlere rağmen kazaların olduğu da sektörel bir vaka” söylemi bu tür cinayetlerin bundan sonra da gerçekleşmesinin doğal ve kaçınılmaz olduğu dolayısıyla bunun böyle kabul edilmesi gerekliliği yollu bir algı oluşturma çabasıdır.

Torun Center cinayetlerinden sonra açıklamada bulunan Davutoğlu kendisinden öncekiler gibi yine ; “Bizim için şehit hükmündedirler” demesi artık bu işleri rutine bağladıklarını göstermekte.

Aslında Arapça kökenli şehadet sözcüğü “tanıklık” şehit de “tanık” anlamına gelmekte. AKP faşizminin kapitalizmin bekası adına emekçiyi yok sayan katliamlarına tanık olanlar gün geçtikçe artmakta ve elbette kendilerine göre bir hesap tutmaktadırlar.

Diğer yandan bazı muhalefet milletvekillerinin imzalanmayan ILO sözleşmelerine gönderme yapması da aslında pek bir anlam ifade etmemekte. Zira yaptığı hiçbir sözleşmeye uymayan, uymayacağını da zaman zaman dile getiren bir yapı var karşımızda. Örnekleri çok;

182 sayılı çocuk işçilere yönelik sözleşme,

105 sayılı zorla çalıştırmanın kaldırılması,

98 sayılı toplu sözleşme hakkı,

87 sayılı sendika özgürlüğü ve sendikalaşma hakkı gibi…

Birkaç tanesini saydığım Türkiye tarafından imzalanmış olan sözleşmelerin hangisi uygulanıyor ki bugün. Hiçbiri…

Öte yandan iş cinayetlerinden çok daha fazla can yakan ama aslı astarı bilinmeyen, üstü 1946’dan beri örtülmüş olan “Meslek Hastalıkları” var ki tam bir facia..

Her geçen yıl en az kırk bin civarında meslek hastalığı oluşuyor olması gerçeği ortada iken beyan edilen meslek hastası sayısı beş on gibi komik rakamlar çerçevesindedir. Bu üstü örtülen, görünmeyen/gösterilmeyen bir cinayetler serisi mutlaka bir şekilde kamuoyunun gündemine çekilmeli, cinayet tanıklarının tuttukları hesaba girmelidir. Girmelidir ki hesap vermeyeceğini beyan edenlere her gün; “bir gün mutlaka hesap verecekleri, bundan kaçışın olanaklı olmadığı” pusuladan satır satır okunsun ve okundukça kaşlar çatılsın, öfke büyüsün. İşte o zaman W. Shakespeare’in 25. sonesi hayat bulur:

“Çünkü kaş çatıldı mı her görkem yok olacak.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

Sonraki haber