Katalonya'da protestolara sebep olmuştu: Puigdemont, Almanya'da hâkim karşısına çıkıyor
26.03.2018 14:27 DÜNYA
Almanya Hükümet Sözcüsü Seibert: "Alman hükümetinin, Katalonya ihtilafının İspanya hukuku ve anayasası içinde çözülmesi yönündeki kanaati devam ediyor"

Almanya'da gözaltına alınan Katalonya Özerk Yönetimi'nin eski başkanı Carles Puigdemont bugün yargıç karşısına çıkacak.

BBC Türkçe'nin haberine göre mahkeme, Puigdemont'un gözaltında tutulup tutulmaması gerektiği konusunda hüküm verecek.

"İsyana teşvik" ve "ayaklanma" suçlarının kabulü halinde Puigdemont'un 2 ay içinde İspanya'ya iade edilmesi gerekiyor.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Katalonya sorununun İspanya'nın yasaları ve anyasası çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Steffen Seibert bu açıklamasıyla Almanya'nın İspanya'ya desteğini yinelemiş oldu.

Carles Puigdemont'un destekçileri ise gözaltıya tepki olarak Katalonya Özerk Yönetimi'nin başkenti Barcelona'da bir ana yolu trafiğe kapattı.

Almanya polisi Puigdemont'u bir konferans için gittiği Finlandiya'dan Belçika'ya dönüş yolunda, Danimarka sınırını geçtikten sonra gözaltına almıştı.

Puigdemont, 5 aydır Belçika'da yaşıyordu.

Katalonya'da protestolar

İspanya'nın Avrupa çapında tutuklama emri çıkarttığı Carles Puigdemont'un gözaltına alınıp bir Alman cezaevine konulması sonrası Katalonya'da düzenlenen protesto gösterilerinde çıkan çatışmalarda 13'ü polis 79 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

İspanya Yüksek Mahkemesi Cuma günü aralarından Puigdemont'un da olduğu 25 Katalan liderin isyan çıkarma, görevini kötüye kullanma ve devlete itaatsizlik suçlarından yargılanmaları gerektiğine hükmetmişti.

Mahkeme 5 Katalan liderin tutuklu yargılanmasına hükmetmişti. Bu kişiler arasında Katalonya'da yeni seçimlere aday olarak gösterilen Jordi Turull da var.

Almanya Hükümet Sözcüsü'nden açıklama

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman hükümetinin, Katalonya ihtilafının İspanya hukuku ve anayasası içinde çözülmesi yönündeki kanaatinin devam ettiğini söyledi.

Seibert, Berlin’de yaptığı açıklamada, eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’un Almanya’da göz altına alınmasına ilişkin sürecin Alman yasaları ve Avrupa tutuklama emri düzenlemeleri kapsamında yürütüldüğünü belirtti.

Konunun, Schleswig-Holstein eyaletinin kurumları ve ilgili mahkemelerinin elinde olduğunu ifade eden Seibert, bu kararları beklemek gerektiğini kaydetti.

Seibert, İspanya’nın demokratik bir hukuk devleti olduğunu söyleyerek, “Alman hükümetinin, Katalonya ihtilafının İspanya hukuku ve anayasası içinde çözülmesi yönündeki kanaati devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Seibert, Almanya'nın, İspanyol hükümetinin anayasal düzenin korunması konusundaki tutumunu desteklediğini bildirdi.