Anasayfa GÜNCEL "Katılımcı demokrasi algısıyla yönetiyorum"

“Katılımcı demokrasi algısıyla yönetiyorum”

Kırklareli Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu, "Eksiklerimi nerede tamamlayacağımı biliyorum. Onun için katılımcı demokrasi anlayışıyla hareket ederek Kırıklareli üzerine sözü olan herkesle, her sivil toplum örgütüyle birlikte yönetiyorum" diyor

Kırklareli’nde CHP’den bir dönem belediye başkanlığı yapan Mehmet Siyam Kesimoğlu bağımsız aday oldu. 5 yıl kadar kısa bir zamanda alt yapı sorunlarını giderip, kenti büyük bir kasaba olmaktan çıkarma yolunda adımlar attığını söyleyen Kesimoğlu, yerel seçimlerde halkın talebi doğrultusunda aday olduğunu ve kazanacağına inandığını belirtti.

Neden bağımsız aday oldunuz?

5 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Partimden aday olamadım. Beni aday göstermediler. Ancak ben başka partiye gitmek yerine bağımsız olarak aday olmayı tercih ettim. Ben CHP’liyim. Yakamdaki rozeti çıkarmış olsam da kalbimdeki altı ok orada duruyor. Atatürk’ün devrimlerine gönülden bağlıyım. Başka partiye gitmek kolay. Politikacı anlık şartlara göre hareket eder. Siyasetçi geleceği düşünür. Ben çocuklarımızın, gençlerimizin de geleceğini düşünüyorum. Onlar benim partim beni aday göstermeyince aday olmam gerektiği konusundaki taleplerini ortaya koydular. Bu benim için zor bir karardı. Çünkü ben 40 yıllık Cumhuriyet Halk Partiliyim. Yakamdaki rozeti çıkarmak benim için zordu. Yüreğimdeki altı oklu rozet duruyor da yakamdaki şimdilik bir kenara bıraktım. Çünkü ben partimden belediye başkan adayı seçilmek için başvuruda bulundum. Bütün demokratik geleneklerin, kuralların işletilmesinden yana bugüne kadar tavır takındım. Milletvekilliğimde de ön seçimle birinci sırada seçilmiştim. Burada da sandık konulmasını istedim. Üye arkadaşlarım karar versin istedim. Son 3 yılda yaptırdığım anketlerde artan bir oranla gerek şahsım gerek hizmet açısından halkın takdirine, ilgisine mazhar olduğumu gördüm ki bu oran yüzde 70 düzeyine erişti. Kentimizdeki yaklaşık 30 sivil toplum örgütünün 28’inin benden ilgiyle bahsettiğini hatta benim aday olmam, aday yapılmam konusunda imzalarıyla genel merkeze ulaştıklarını biliyorum. Halkın içerisinde gençlerde çok karşılığımın olduğunu biliyorum. Bundan da büyük memnuniyet duyuyorum. Beni seven gençler sadece 3 günde 11 bin imza topladılar.

Yeniden başkan seçilirseniz Kırklareli için neler yapacaksınız?

Şehircilik denilince akla Eskişehir gelinir, bundan sonra da akla Kırklareli gelecek. Kırklareli, Kırıkkale ile karıştırılan iri bir kasabaydı. Onu modern, çağdaş bir kente dönüştürmek için ortak aklı kullanarak bu kenti yönetmeye talip oldum. 5 yıldır bu görevi yapıyorum. Önemli şeyler yaptık. Bu güne kadar dokunulmayan alanlara dokunduk. Halkın gözünde sevgi ve sempati bulduk. Bana bakan hemşerilerimi görünce pırıl pırıl bir ışık görüyorum

Kırklareli halkının talebiyle tekrar aday olduğunuzu ve ortak aklı kullandığınızı belirttiniz. Ortak akıl derken ne demek istediniz?

Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır. Ben her şeyi bilmek zorunda değilim. Bilmiyorum da zaten. Ama ben eksiklerimi nerede tamamlayacağımı biliyorum. Onun için katılımcı demokrasi anlayışıyla hareket ederek Kırklareli üzerine sözü olan herkesle, her sivil toplum örgütüyle birlikte hareket ediyorum. Önemli kararları alırken halkıma danışıyorum. Mesela önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde de bitirdim projelerimi, şu anda arkadaşlarım çizim aşamasını tamamlamak üzereler. Arkadaşlarım iş başına geldikten sonra da hangisinin uygulanması gerektiğini halka soracağız. Referandum yaparak sürece halkı katacağız. Bu şehri sağlıklı biçimde büyüteceğiz. Kırklareli Trakya illerinden biri. Edirne, 92 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmış, oturmuş bir şehir. Tarihi var. Tekirdağ’ın denizi var, limanı var. Biz hâlâ gözden ve gönülden ırak Kırıkkale’yle karıştırılan iri bir kasabada yaşıyoruz. Benim bu şehre yapacağım en büyük hizmetlerden birisi de Kırıkkale’yle karıştırılıyor olmaktan çıkartmak, bugüne kadar gelişmemiş olması aslında bir avantaj. Ortak aklı kullanarak çağdaş bir şehir yapacağız.

Kırklareli’nin sorunları nelerdir?

İhtiyaçlar, beklentiler sınırsız. Değişen gelişen ihtiyaçlara yönelik hizmet etmek lazım. Kırklareli’nin belli sorunlarını ülke sorunlarından ayırt edemezsiniz. Birincisi işsizlik. Türkiye’nin en ağır sorunu. Etrafımızdaki birçok genci işsiz görmekten ağır üzüntü duyuyorum. Tabii onlar da en yakın kapı olarak belediyeyi görüyorlar ama her birine istihdam yaratma şans ve fırsat yok. Belediyenin bulunduğu koşullarda hizmet vermesi mümkün değil, bir hizmet binası gerekiyor. Gençlerimizin daha sağlıklı çevrelerde gelişebilmeleri için spor yapabilecekleri, kültürel faaliyetlerde bulanabilecekleri imkanlar yaratmak gerekiyor. Altyapıyla ilgili sorunlarımızı önemli ölçüde giderdik. 20 yıllık bir su sorunumuz vardı. Biz Kırklareli barajından suyu alıyoruz. Bu barajdan gelen su eylül ve aralık ayları arasında çamurlu akıyor. İmkansızlıklara rağmen arıtma tesisini modern bir hale getirerek su sorununu kökünden çözmüş olduk.

Kırklareli için neler yapacaksınız?

Kırklareli ismini Saranta Eklesies yani Kırk Kilise’den alır. Burası kültürel açıdan zengin bir coğrafya. Bu Kırk Kilise’nin ne olduğunu araştırdım. Kiliselerin izine düştüm. 7 tanesini bulabildim. 5’inin üzerine bina yapmışlar. Diğer ikisinin duvarları duruyor. Bunları restore ettireceğim. Burada kültür turizmi yaratmak önemli. Kırklareli Türkiye’nin en çok süt üretimi yapan yerlerinden. Burada süt ürünleri meşhurdur. Bir peynir müzesi açılabilir. Buranın bakir bir coğrafyası var. Doğa turizmi geliştirilebilir. Burada bir üniversite var. Oraya kadar giden öğrencilerin ücretsiz faydalanabileceği bir tramvay hattı kurmayı planlıyoruz. Kırklareli’ni Kırıkkale’yle karıştırılan büyük bir kasaba olmaktan çıkarıp şehircilik örneği sergileyeceğiz, nasıl şehir olunur bunu göstereceğiz.

İdeal bir belediye başkanı nasıl olmalıdır?

Belediye başkanı duruşuyla, kişiliğiyle örnek olmalı. Ayrıca çok okumalı, okuduklarını gezerek, görerek dünyayı tanıyarak pekiştirmeli. Gittiğim gezdiğim yerlerde ilk dikkat ettiğim şey orada nasıl bir belediyecilik anlayışı geliştirildiğidir.

Peki yurtiçinde ya da yurtdışında örnek aldığınız bir belediye var mı?

Eskişehir Belediyesi’ni örnek alıyorum. Nasıl güzel bir şehir kurulur bunun iyi bir örneği. Yılmaz Büyükerşen Hoca bunu çok güzel başardı.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Biz burada Türkiye’nin ilk çöpten elektrik üreten tesisini kurduk. Bunu Kanada çok iyi yapıyor. Çöpten ayrıştırdığı gazla elektrik üretiyor, geriye kalan atıkla yollar için dolgu malzemeleri yapıyor. Avrupa’da çöpten elektrik üreten ülkeler mevcut. Biz de bunu Türkiye’de ilk defa Kırklareli’nde yaptık. Sanayiye karşı değiliz, çevreci olmayan, doğayı öldüren sanayiye karşıyız. Bizim burada bir sanayi bölgemiz var. Çevreci bir sanayi kurulmasına yardımcı oluyoruz. Çöpten elektrik tesisimizde üretilen elektrikten bu sanayi de faydalanıyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber