Anasayfa ÖZEL Katledenler ‘ödüllendirildi’

Katledenler ‘ödüllendirildi’

Erdoğan’ın, “Emri ben verdim” sözlerinin ardından Gezi’de öldürülenlerin katilleri yargı önüne çıksa da ceza almadı. Kimi davalarda failler ödüllendirildi. Bazı davalar ise sürüncemede bırakıldı

Gezi Direnişi’nin üzerinden geçen 2 bin 190 güne karşın yaşamını yitirenlerin katilllerinin hak ettikleri cezaları almamaları tarihe “kara bir leke” olarak geçti. Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın “Emri ben verdim, polisimiz destan yazdı” sözleriyle sahip çıktığı polisler yargı önüne çıksa da ceza almadı. Failler ceza almak bir yana görevlerine de devam ettiler.Yaşamını yitirenlerin avukatları dava süreçlerini değerlendirdi.

6 YILDIR DAVA AÇILMADI

Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert davalarının avukatlarından Hatice Can: Atakan için 6 yıldır adalet bekliyoruz. Atakan’ın ölümü ile ilgili henüz soruşturma devam ediyor, dava açılmadı. Bu süreçte Atakan’ı anma toplantılarına katılanları yargılayanlar katilleri  cezalandırmak konusunda çaba harcamadı. Soruşturma kapsamında sık sık savcı değişti. 6 yıldır dava aşamasına gelinemedi. Abdullah Cömert davasında da katil polis korunmaya çalışıldı.”

KATİLLER KORUNUYOR

Ethem Sarısülük davasının avukatı Kazım Bayraktar: “İlk ifade alımından yargılama sonuna kadar polis Şahbaz’ın korunduğuna tanık olduk. 7 yıl ceza verildiğinde Erdoğan, ‘paralel yargı polise çok fazla ceza verdi’ dedi ve yargı baskı altına alındı. Yaşadığımız hukuksuzluklar nedeniyle AYM’ye başvurduk. Hak ihlallerinin siyasal iktidar yetkililerinin müdahalesi ile doğrudan ilişkili olduğunu belirttik. Yeniden yargılama talep ettik.”

Berkin Elvan davasının avukatı Çiğdem Akbulut: “Berkin’in vurulmasının üzerinden altı yıl geçtikten sonra keşif yapıldı. Hukuka uygun olmayan bir prosedür işletilerek polis keşifte yer almadı. Siyasi iradenin müdahalesi olmazsa iddialarımızı doğrular nitelikte bir raporun sunulması gerekir. Elvan davasında yaşadığımız hukuksuzluklar sebebi ile kaygılıyız.”

Ali İsmail Korkmaz davasının avukatı Tonguç Cankurt: “Karar kasten öldürme suçundan kurulmadığı için hükmü yeterli bulmadık, AYM’ye başvurduk. İki yıldır yanıt bekliyoruz. Sürecin başından bu yana birçok hukuksuzluk ile karşılaştık. Kamu görevlilerinin olayın üzerini kapatma çabalarına, suç delillerin eksik toplanmasına, kamera kayıtlarının silinmesine, silinen kayıtların bilirkişi tarafından yeniden formatlanmasına şahit olduk. Dava, Eskişehir’den Kayseri’ye kaçırıldı. Polisler korundu.”

Medeni Yıldırım davasının avukatı Reyhan Yalçındağ: “Yıldırım’ın öldürülmesine ilişkin davada asker Adem Çiftçi’nin yargılamasına devam ediliyor. Çiftçi hakkında, verilen beraat kararının İstinaf Mahkemesi’nce bozulmasının ardından dava yeniden başladı.”

Mehmet Ayvalıtaş davasının avukatı Sevgi Evren: “Süreç en baştan beri yolu kesen halk kusurluymuş gibi işletilmeye çalışılıyor. O gece polislerin yolu trafiğe kapatmaması dikkat çekici bir husustu fakat bu konudaki beyanlarımız dikkate alınmadığına bir kez daha tanık olduk. 5 yıldır verdiğimiz mücadeleyi en başından alarak tekrar yapmamız gerekiyor.

Maltepe Gülsuyu’nda, uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan protesto yürüyüşü sırasında açılan ateş sonucu Hasan Ferit Gedik yaşamını yitirdi. Çok sayıda kişinin de yaralandığı olaydan sonra açılan 5’i tutuklu 35 kişinin yargılandığı davada “kasten öldürme” suçundan 3 sanık 25’şer yıl hapse çarptırıldı.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar Zafer Turhan, Mesut Turhan ve Yakup Dalkılıç haklarında örgüt yöneticisi olmaları nedeniyle kamu davası açıldığını ancak, örgüt yöneticisi olduklarına ilişkin mahkumiyetlerini gerektirir kesin ve yeterli delil bulunamadığını belirterek ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Adam Peaty’den dünya rekoru: 57 saniyenin altına inen ilk sporcu

Adam Peaty, Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda erkekler 100 metre kurbağalamada dünya...

Didim’de deniz temizlendi, halı bile çıktı

Aydın'ın Didim ilçesinde, protokolün de katılımıyla dalgıçlar tarafından yaklaşık bir saat temizlik çalışması...

THK’den eski yöneticiler için suç duyurusu

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığınca, kurumun eski yöneticileri hakkında 'ihaleye fesat...

İzmir Film Festivali yarın başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve Asitem destekleri ile...

Adana’da sahte içkiden ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Adana'da metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alınan bir kişi daha yaşamını...

Sonraki haber