Anasayfa ARŞİV Katliamdan sonra

Katliamdan sonra

Sağanak yağmurdan dönen gecede şafağa dek süren sancılı titremelerle başlayan yeni bir gün. Ekim ayının son günleri kuşku dolu paranoyak inşa ile ruhu kemirmekte. Kapitalist zihniyetin örgütlediği barbarlığın hüküm sürdüğü yüzyılımızda, karanlık tekinsiz günler, korkulu bir düş gibi. Aklın yıkımı adım adım gerçekleşmekte.

Robert Bober’ın “Savaştan Beri Ne Var Ne Yok” adlı romanı, İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan derin savaş acılarını ve savaş sonrasında insanların yeniden yaşama sımsıkı tutunuşlarını anlatır. Dostluk ve barışın her şeye üstün gelebileceğini aktarır. Bu yapıt Fransız yönetmen Charles Tordjman’ın parıltılı uyarlamasıyla sahneye taşınır, yapıt başta Fransa olmak üzere tüm dünyada tanınır. Umut ilkesi oyunun ana damarıdır.

Eski tip bir dikiş makinesinin bulunduğu terzi atölyesinde geçen oyun, Raphael ve Betty adlı iki kardeşin üzerinden anlatılır. Mektuplar aracılığıyla örülen dramatik yapının canlı eğretilemeleri bizleri derinlere, kökümüze indirebilir. “…olmadı, öyküye yeniden başlamak istiyorum. Bu, iyi bir başlangıç olmadı. Öykülere doğru bir başlangıç bulmak çok önemlidir.” Clavier ilk sahneyi bu repliklerle bitirir. Üzerimde büyük bir etki yapan oyunun bu ilk sahnesi uzun yıllar zihnimde asılı kaldı. Doğru bir başlangıç… Bulabilmek. Tezahürü katliam, işkence olan politik geçmişimizi, koşar adım gittiğimiz cehaletten doğan etnik temizlik takıntısını kayda geçirme işi. Yıllardır dillendiremediğimden ya da dillendiremediğimizden, hangi cümleyle başlayacağımızı bilemediğimizden, korku ülkesi/dünyası inşa edilmişti.  Trajik bir haldeydik… Günümüzde barış için atılacak o ilk cümle kayıp. Ölüm karşısında, çeşitli sebepler sıralayarak bombaların düşüşünü olumlayabiliyor, yüzleşmek adına tek bir doğru başlangıç cümlesi kuramıyorduk.

Yahudi soykırımının dehşetini belleklerden silmeye çalışan bir yaz kampında gelişen DOSTLUK, oyunun ana aksı. Raphael ve Betty’nin tanıştıkları yaşıtları ile birlikte yürüdükleri yol. Bir arada okunan Aragon, Paul Eluard şiirleri, aktarılan direniş öyküleri, sanatın sağaltıcı gücü. Toplama kampının karanlığında çökmüş, yaraları sarılan çocuk ruhların yeniden mevcudiyeti. Betty’e aktarılan insanlık hikâyesi. Barışa giden yol. “Buralara ulaşmakla olağanüstü bir iş başardın; çünkü, hangi kuşaktan olursa olsunlar bu yolu katetmeyi başaranların sayısı o kadar az ki. Üstelik, asıl mucize buraya kadar gelmiş olmak…” zihnimden çıkmayan başka bir sahne.

Tiyatrolarımızın dilsizleştirildiği, ruhlarımızın savaş tamtamlarına kurban edildiği bu absürd çağ yangınında; belleklerimize çeki düzen vermek ve direnmek… Özgürlüğün, insanlık gururun sorumluluğunda, bir arada yaşamanın yolunu bulmak zorundayız.

Şiddet dilinden yeni bir dünya düzeni kurmaya çabalayan otoritelere, hastalıklı kukla müsvettelerle karşı insanlığın örgütlenme gücü ve reddi; zorlu, imkânsız olmayan dikenli bir yol.  Birleşik Haziran Hareketi bu dikenli yolda beliren kırmızı bir hat… İnsanlık ailesinin başkaldırısına eklenen yeni bir yolu-kurguyu müjdeleyen eski zamanlardan kopup gelen çağrıyı güçlendiren bir birlik.

Not: Metin, bin dokuz yüz doksan dokuz yılında, BROY yayınevi tarafından basıldı. Sahaflarda kalmış kopyalara ulaşmak mümkün.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

Sonraki haber