Anasayfa SİYASET Kaybedilenler, kaybedenler

Kaybedilenler, kaybedenler

Diyarbakır, Lice’de 24 yıl önce gözaltına alınan beş kişi ‘kaybedildi’. Yani, gözaltında öldürüldüler, cenazeleri ailelerine verilmedi.

Ali Bulut, Emre Bulut, Ramazan Bulut, Hasan Orhan ve Mehmet Orhan’ı 1994 yılında bölgede görev yapan Bolu Dağ Komando Tugayı’ndan askerler gözaltına almıştı.

Aileleri yıllarca onları aradı. Bir kayıp yakını, kentin Kulp ilçesinde bulunan toplu mezarla ilgili 2003 yılında savcılığa başvurdu, “Bizim kayıplarımız burada olabilir” diye. Dönemin ruhuyla mezar açıldı, içinde gerçekten de insan kemikleri vardı. Bu kemiklerden alınan örnekler, kayıp yakınlarının DNA’sıyla karşılaştırılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Adli Tıp Kurumu, altı yılın sonunda kemiklerin kime ait olduğunu tespit edebildi. 2009 tarihli rapora göre kemikler, 1994’te kaybedilen beş kişiye aitti. Üç insan kemiği daha bulundu fakat onların kimlikleri tespit edilemedi.


Normalde en fazla birkaç hafta sürecek bir işlemin altı yılda tamamlanmasının ardından, kayıp yakınları sonunda bir mezarları olacağını düşündü. Ama yanıldılar.

Bu kez de kemikler ‘kaybedildi’.

Bulut ve Orhan aileleri, kimlik tespitinden sonra Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurup kemiklerini gömmek istediklerini belirtmişti.

Savcılık ise, aynı yakınları gözaltına alındığı dönemde olduğu gibi “Kemikler bizde yok” dedi. Kemiklerin kendilerine ulaşmadığını ve nerede olduğunun bilinmediğini bildiren savcılık yazısıyla aileler bir kez daha kayıp acısı yaşadı.

Yardımlarına, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi koştu. İHD’den avukatlar, kemiklerin Adli Tıp’tan alındıktan sonra, yine bulundukları gibi topluca gömüldüğünü ortaya çıkardı. Sekiz kişinin kemikleri aynı torba içinde, birbirinden ayrılmadan Kulp ilçesinin Merkez Mahalle Mezarlığına gömülmüş, ailelerine de haber verilmemişti.

Aileleri, mezarın ikinci kez açılmasını istemedi. “Ölülerin hatıralarına ve insan onuruna uygun düşmez” diyerek kemiklerin ayrıştırma işleminden geçmesini kabul etmediler, mezarlıkta kimliği tespit edilen beş kişinin adının yazılı olacağı bir anıt mezar yapmaya karar verdiler.

Kaybedenlere ne oldu peki?

Bu olayla ilgili bir dava açılmadı ama sorumlulardan birine, yani Bolu Komando Tugayı’nın o dönemki komutanı, şimdi emekli olan Yavuz Ertürk’e açılmış başka bir ‘gözaltında kayıp davası’ halen sürüyor. Ertürk, Kulp ilçesinde 8 Ekim – 25 Ekim 1993 arasında gözaltına aldığı 11 köylüyü öldürüp ‘kaybetmekle’ suçlanıyor.

Kaybedilen 11 köylünün kemikleri de 2003 yılında başka bir toplu mezarda bulunmuştu. Kemiklerin bulunmasından 10 yıl sonra, Ertürk hakkında 11 kez müebbet ve 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Açıldı da ne oldu?

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 24 Mayıs tarihli son duruşmasında savcı mütalaasını verdi, Ertürk’ün beraatını istedi. Mahkeme, 19 Eylül 2018’de kararını açıklayacak ve Ertürk büyük ihtimalle beraat edecek. Bir ‘kayıp’ dosyası da böylece kapanmış olacak.

Kayıplarını arayanlar mı? Onlar için de değişen bir şey yok, 700. buluşmalarında yine dövüldüler Cumartesi Meydanı’nda!

Devlette devamlılık esas.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,398AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump’ın konuşma notlarında El Kaide’nin yazılışı gündem oldu: ‘Al Qaeda’ yerine ‘Alcaida’ yazdı

ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşma notlarında El Kaide'yi hatalı yazdığını ortaya çıkaran...

İngiltere’de devasa denizanası görüldü

İngiltere’nin Cornwall sahili açıklarında neredeyse insan boyutlarında bir denizanası görüldü.

“Birleştirilen sınıflarda öğrenciler üniversitede okuyabiliyor mu?”

Özgür Salih AltınTBMM Başkanvekili ve CHP Ankara...

Kılıçdaroğlu’ndan iktidara ‘FETÖ’ tepkisi: Tamince’ye neden dokunulmuyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

Büyükada davasında savcı değişti: Duruşma 9 Ekim’e ertelendi

İstanbul Büyükada’da gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra haklarında dava açılan 11 insan hakları...

“Sahte içkide kamu denetimi önemli”

YAĞMUR ÖZTÜRKSahte alkol zehirlenmeleri sonucunda son 1...

Euroleague’de yılın koçu Itoudis

Euroleague'de 2018-2019 sezonunu şampiyon tamamlayan Rus ekibi CSKA Moskova'nın Yunan çalıştırıcısı Dimitris Itoudis, yılın başantrenörü...

Fatih Altaylı: Mehmet Şimşek ‘Bir yıl çalışıp para kazanmam lazım’ demiş

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun adının...

Stephen King’den ‘Stranger Things’ yorumu: Gülmekten yerlere yattım

Edebiyatın usta ismi Stephen King, Netflix dizisi Stranger Things'in üçüncü sezonunda geçen...

Kadın Savunma Ağı’nın Dikili’deki yaz kampına jandarma yasağı

Kadın Savunma Ağı'nın bu yıl 3'üncüsünü düzenleyeceği Kadın Yaz Kampı İzmir Dikili...

Sonraki haber