-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Kaybetme korkusu

Kaybetme korkusu

Medya gücünün topyekûn harekete geçirildiği, iftiraların birbiriyle yarıştığı, bir gün söylenen sözden ertesi gün dönüldüğü bir seçim süreci geçiriyor Türkiye. Son bir aydır yaşananlar bir yanıyla saldırganlığı gösterse de diğer yanıyla korkuyu açık ediyor

31 Mart’a az zaman kaldıkça iktidar ayarlarındaki bozulmalar gözle görülür hale geldi. Güdümündeki medyanın kullanım biçiminin pervasızlaşmasından tutun iftiraya, din tüccarlığından kamu kurumlarının seçime alet edilmesine kadar esasında suç olan birçok fiil AKP ve MHP’nin seçim kampanyasının bel kemiği haline gelmiş durumda.

İktidar, öte yandan ise ekonomik krizden derinden etkilenen yurttaşın ağzına seçim öncesi bal çalacak adımlar atıyor.

Ancak yine de sokakta duyulan ses istenilen iktidarın istediği tonda değil. Bu durum saldırganlık tonunu artırırken korku da açık ediliyor.

KAYGININ MERKEZİ ANKARA

Ankara yarışı, iktidarın kullandığı seçim taktiklerinin neredeyse tamamının sınandığı bir alan oldu. Fatura dağıtan teröristlerden tutun da üstü kapalı kayyum tehdidine kadar Ankara’ya dair birçok başlık, iktidar mensuplarının önündeki anketlerin tercümesi sayılabilir. Son iddia ise sahtecilikti.

İlginizi çekebilir:  Kılıçdaroğlu, gazetecilerle bir araya geldi: Erken seçim istemiyoruz

Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş hakkındaki suçlamalar, tek nefeste adlarını sayamayacağınız kadar çok kanalda canlı yayında verildi, gazeteler ertesi gün bu iddiaları boy boy sayfalarına taşıdı. Yavaş’ın iddialara karşılığı ise muhalif medya dışında neredeyse hiç haber olmadı. İddia ve cevabın kamuoyuna ulaştırılması noktasındaki bu orantısızlığa rağmen cevap kısmının baskın gelmesi Gerçeklikle alakalı olan, hayli dikkate değer bir durum.

Sonuç; “Bu iddianın peşini bırakmam”dan “Benim adımı keşke karıştırmasaydınız”a birkaç günde gelmek…

Buna örnek Yavaş’ın rakibi Mehmet Özhaseki. Dün katıldığı FOX TV canlı yayınında konuşan Özhaseki şunları söyledi: “Keşke bu sanık sahtekârlığı ortaya çıkmasaydı, keşke onu işleyen insanlar benim adımı karıştırmasalardı. Çünkü ben 3 aydır meydanlardayım. Son 10 güne kadar projelerim dışında tek bir cümle bile etmedim. Bizden kimse polemik, çatışma duymayacak.”

Özhaseki, bu sözlerinden birkaç gün önce ise yaptığı basın toplantısında zamanının tamamını Yavaş hakkındaki iddialara ayırarak şu ifadeleri kullanmıştı: “Kesinleşmedikçe bir şey söylemek doğru değil. Ama kesinleşen bir şey var. Sahte senet var. Ve CHP adayı bu sahte senetle adamı sıkıştırıyor, para almaya çalışıyor. Bundan büyük ayıp olabilir mi?”

İSTANBUL VE İZMİR

İstanbul’da da hukukun ayaklar altına alınıp TBMM Başkanı’nın aday gösterilmesi, kudretli cümlelerle bunun suç olmadığı iddiası sadece birkaç hafta sürdü. Sonra Yıldırım usulca istifasını vermek zorunda kaldı.

İlginizi çekebilir:  AKP'li belediye, Rus havayolu şirketine 'boş koltuk' parası ödemiş

İzmir’de ise AKP’nin içinde bulunduğu durumu anlamak için, Denizli’de alkol yasağının mimarı Nihat Zeybekci’nin rakı ve şarap övgülerine kulak kabartmak yeterli.

‘NE OLUR’

Yerel seçimler sürecinde Erdoğan’dan sonra medyada en çok görünür olan isim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Birkaç ay önce Türkiye’de 700 tane terörist kaldığını söyleyen Soylu’nun seçim konuşmalarına bakarsınız ülkenin her köşesinden terörist fışkırıyor.

Korku iklimi yaratan, tehdit ve baskı üzerinden seçim çalışmasını yürüten Soylu, o kendine güvenen edasını korumaya çalışırken satır arasında ise iktidarı kaybetme kaygısını net biçimde ifade ediyor. Soylu’nun geçen günlerde Zonguldak’ta yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler şöyleydi: “Bizi zayıfa düşürmeyin. Bu seçim ders verme seçimi değildir. Bu seçim fire verme seçimi değildir. Bu seçim Türkiye’ye güç verme seçimidir.”

İKTİDAR HAKLI!

Bugüne kadar her seçimde anketleri bizzat açıklayan bir iktidardan anketlere güvenilmemesi gerektiği telkinine dönüş aslında bu tablonun bir yansımasından ibaret. 17 yıllık tüm tahribat ülkenin her yanında üzeri örtülemeyecek biçime geldiyse, ekonomik kriz bizzat sizin tercihlerinizin ürünüyse, topluma sunacağınız hiçbir şey kalmadıysa korkmakta haklı olursunuz. O yüzden iktidar bu kez haklı.

***

ÖTV ve KDV’de 31 Mart’ta sona erecek olan indirim, Cumhurbaşkanı kararıyla 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dünkü Resmi Gazete’te yayınlandı.

Hem seçim yatırımı hem itiraf: Vergi indirimleri uzatıldı

Konunun bir yanı ekonomik kriz itirafı. Ekonomik krize karşı piyasanın hareketlenmesini sağlamak için alınan KDV ve ÖTV indirimi kararının yıl sonuna kadar uzatılması demek, iktidar mensupları her ne kadar “Kriz yok, sorunları aştık” dese de tablonun Ankara tarafından da fark edildiğini ifade ediyor.

Diğer yanı ise seçim yatırımı. Vergi indirimlerinde daha önce sürenin bitimine az bir zaman kala alınan uzatma kararlarının bu kez sürenin bitimine tam 10 gün kala alınması, seçim yatırımından başka bir şey olmasa gerek.

- Reklam -

SON HABERLER

Kılıçdaroğlu’na cenazede saldırı

Hakkari’de yaşamını yitiren asker Yener Kırıkçı’nın Ankara'daki cenaze töreninin ardından olaylar çıktı....

Adana’da ‘tüpçü’ diyene de ‘hırsız’ diyene de kapıyı açıyorlar

Adana'da hırsızlık olaylarına karşı bilinçlendirme çalışması yapan polis ekipleri kendilerini "tüpçü" olarak...

Palandöken Barajı’nın boru hattı patladı, Erzurum susuz kaldı

Erzurum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Palandöken Barajı'nın boru hattında meydana gelen patlama...

AKP’den İYİ Parti’ye geçen belediyede 41 bin 155 TL höşmerim borcu

AKP’den İYİ Parti’ye geçen Susurluk Belediyesi’nin 58 milyon TL borcu var. Bu...

AKP’li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK, Pazartesi görüşmeye başlayacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Aldığımız duyumlara göre YSK Pazartesi...

Oyun bilgisayarı toplamayı düşünenlerin dikkat etmesi gerekenler

Şu aralar bir oyun bilgisayarı mı toplamak istiyorsunuz? O zaman yeni nesil...

Palu ailesi film oluyor

Yönetmen Emin Alper, Palu ailesini konu alan korku filmi çekeceğini açıkladı.

İstanbul’da ‘Yeni Bir Başlangıç’ coşkusu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Maltepe’de düzenlediği “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç"...

İki doğa harikasını yok edecekler!

Doğayı talan eden projelere her gün yenisi ekleniyor. Son olarak Rize’nin Hemşin...

Bahçeli: Bütün oyları alsalar bile vicdanda sorgulanacaklar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ve MHP'nin İstanbul'daki seçimlerin yenilenmesine yönelik...

Sonraki haber