Anasayfa ARŞİV Kayıt dışının sorumlusuna suçüstü

Kayıt dışının sorumlusuna suçüstü


Ekonominin en büyük sorunu kayıt dışı. Ne var ki siyasi simge yaptıkları türbanı, Anayasa’ya sokacak kadar önemseyenler, ekonomide kayıt dişiliği önlemek için bir türlü gerekli yasal düzenlemeleri yapmıyor, yapmayı akıllarından bile geçirmiyorlar.


Acaba neden dersiniz? Neden olacak, bir kimse etrafa rahatsızlık veren, başına bela olması olası bir şeyi bütün uyarılara karşın her şeyi göze alıp neden yapmaya devam ederse o nedenle. Yani kayıt dışı onların oy deposu. En önemlisi de TBMM’nin yüz akı milletvekillerinden CHP Grup Başkanvekili Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi kayıt dışından besleniyorlar da ondan.


Bakın kayıt dışı işletilen bir işyeri kaç cana mal oldu. Ama onlar için sorun yok. Ölen ölür, kalan sağlar onlarındır. Büyükşehir belediye başkanı suçluyu basın önünde açıkladı! Bütün sorumlu bu izinsiz işyerini bir çırpıda kapısına kilit vurup kapatacak ya da işyerini ve çalışanlarını o an kayıt altına alınmasını sağlayacak belediyeye ihbar etmeyen halktır! Bu bir suçüstüdür, kimse inkâr edemez!


Halk, onlarca kişiyi canından eden bu maytap fabrikasından nasıl sorumlu olmaz değil mi? İşyerlerinin denetim yetkisi halkta! Zabıta güçleri halkın! İşyeri açma izinlerini halk veriyor! Kaynağı bilinmeyen paralarla villalar, yazlıklar alan ücretlileri halk çalıştırıyor! Üstelik takıyye yapmaktan başka bir hünerleri olmayan beceriksizleri seçip bu görevlere getirenler de halk değil mi?


Pişkinlik bu kadar olur, pes doğrusu. Bakımsız eski raylarda hızlı tren uygulaması yapılır, kaza olur, Allah’ın takdiridir ya da makinistler suçludur, şehir suyu yetersiz kalır, sular kesilir halk suçlu olur, kaçak inşa edilen binalar çöker, insanlar ölür, suçlu ölenlerdir, izinsiz maytap fabrikası açılır, patlama olur, insanlar ölür suçlu halktır. Yönetenler ise sütten çıkmış ak kaşık.


TÜİK açıklamalarına göre, çalışanların on milyondan fazlası kayıt dışı çalıştırılıyor. Hepsi asgari ücretli olsa bile kişi başı kaybın yaklaşık 300,00 YTL olduğu varsayıldığında, devletin yıllık vergi ve sigorta primi geliri kaybı 30 milyar YTL’yi aşmaktadır. Bu tutar, 2007 yılı bütçe açığının yaklaşık üç katı kadardır.


Ücretli sigortadan yoksun kalmak, bir hastalık halinde rahatça hastaneye gidip kendini, eşini, çocuklarını tedavi ettirmek istemez mi? Evine ekmek götürmeye zorlanan ücretli ilaçsız kalmak ister mi? Onlar isteyerek kayıt dışı çalışmıyor, çalıştırılıyorlar. İşsiz kalma korkusu, sigortasız çalıştıkları işyerlerini ilgili makamlara bildirmekten alıkoyuyor onları. Ne de olsa güç çalıştıranlarda.


Ama yönetenler, artık halkı ayrımcılığa, ülkeyi iç çatışmalara götürecek sonu olmayan beyhude girişimleri bırakıp, enerjilerini halkın gerçek sorunlarının çözümü için harcamalıdır-lar. İşin kolayına kaçıp, kayıt altındaki mükellefleri canlarından bezdiren vergi artışları yapmak yerine, zahmetli ve riskli de olsa kayıt dışı çalışanları, çalıştırılanları kayıt altına almanın yoları bulunmalıdır.


Böylece, hem kayıt dışı çalışanlar sosyal güvence altına alınmış olacak, hem de devlet daha adil bir vergi uygulaması yapma olanağı bulacaktır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,001AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

BAE casusu olduğu iddia edilen kişi hakkında adli tıp raporu hazırlandı

BAE casusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Zaki Y.M. Hasan’ın intiharına ilişkin Adli Tıp...

FFP’de yeni perde: Galatasaray geçti, Fenerbahçe takıldı

UEFA, Galatasaray'ın Finansal Fair Play için 2018-2019 sezonu anlaşma şartlarına uyduğunu, Fenerbahçe'nin...

Roboski katliamında kardeşini kaybeden Encü tutuklandı

Roboski katliamında kardeşini ve yakınlarını kaybeden Veli Encü ile Kumçatı Belediyesi eski...

Fransa’da bombalı paket patladı: Yaralılar var

Fransa Lyon’un ünlü Bellecour meydanının olduğu bölgede meydana gelen patlamada yaralı sayısı...

Sonraki haber